Database List: R

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Num All Free
Reaxys
ENG: Reaxys is a web-based system for searching collection of organic and inorganic chemistry, materials science, environmental health, and safety data.

TR: Reaxys veritabanı; organik ve inorganik kimya, malzeme bilimleri, çevre sağlığı ve güvenliği alanlarında web tabanlı çözümler sunmaktadır.
Regional Business News
ENG: This database provides comprehensive full-text coverage for regional business publications. Regional Business News incorporates coverage of more than 80 regional business publications covering all metropolitan and rural areas within the United States.

TR: Dünyadaki haber ajanslarının bilgilerini içeren tam metin koleksiyonudur. Bu veritabanı işletme, politika, ekonomi ve diğer uluslararası haber olaylarını içeren A&G Information, Africa News Service, Inter Press Service, Resource News International, South American Business, M2 Communications, PR Newswire, Business Newswire, Canadian Corporate News, News Bytes News Network ve Phillips Business Information Highlights adlı kaynakları taramaktadır. En güncel haber koleksiyonunu korumak için adı geçen kaynakların her birinden son 30 günlük bilgi içerir. Bu veritabanına her geçen gün yüzlerce makale eklenmektedir.