Database List: Free

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Num All Free

	Adam Matthew: American History Module I / Module II This unique collection documents American History from the earliest settlers to the mid-twentieth century. It is sourced from the Gilder Lehrman Collection, one of the finest archives available for the study of American History. Module I Settlement, Commerce, Revolution and Reform: 1493-1859 Module II Civil War, Reconstruction, and the Modern Era: 1860-1945 ---------- Bu özel koleksiyon Amerikan Tarihi’ni ilk yerleşimcilerden yirminci yüzyıl ortalarına kadar belgelendirmektedir. Kaynağını Gilder Lehrman Koleksiyonu’ndan alan bu kaynak, Amerikan Tarihi’nin önde gelen arşivlerindendir. Module I Settlement, Commerce, Revolution and Reform: 1493-1859 Module II Civil War, Reconstruction, and the Modern Era: 1860-1945
	Adam Matthew: Business, Economic and Labour History A range of important sources from Britain and America, covering key subjects within this historical field, including Keynesian economic policy in post-war Britain; international labour movements; the London Stock Exchange; and the papers of important economists. ---------- Bu koleksiyon, savaş sonrası Britanya’da Keynesian ekonomi politikası, uluslararası işçi hareketleri, Londra Borsası ile ilgili bilgiler ve ekonomistlerin yazılarının da içerisinde yer aldığı Britanya ve Amerika’ya dair önemli kaynakları içermektedir.
	Annual Register Published annually since 1758, this source provides annual records of historical, social, scientific, economic, and artistic events in Britain and the world. ---------- 1758’den itibaren her yıl yayınlanan bu kaynak, Britanya ve dünyada yaşanan tarihi, sosyal, bilimsel, ekonomik, sanatsal olaylarının yıllık kayıtlarını sunar.
	Aperta (TÜBİTAK Open Archive) Aperta is the open access repository of TÜBİTAK. ---------- Aperta, TÜBİTAK’ın açık erişim arşividir.
	arXiv arXiv is an archive for preprint scholarly articles in the fields of physics, mathematics, computer science, quantitative biology, quantitative finance, statistics, electrical engineering and systems science, and economics. ---------- arXiv fizik, matematik, bilgisayar bilimi, kantitatif biyoloji, kantitatif finans, istatistik, elektrik mühendisliği ve sistem bilimi ile iktisat alanlarındaki bilimsel ön baskılar için bir arşivdir.
	BBC Landmark Video Collection The database includes videos from the depths of the oceans to the Antarctic ice cap, from a firsthand view of evolution in animals and plants to Cretaceous Alaska and far-flung corners of the globe. ---------- Veritabanı, okyanusların derinliklerinden Antarktika buzullarına, hayvanlar ve bitkilerdeki evrimin en yakın ve çarpıcı görüntülerini Kretase Dönem Alaskası’ndan dünyanın en uzak köşelerine kadar gösteren videolar içermektedir.
	Bilkent Dictionary of Philosophy Bilkent Philosophy Dictionary is a dictionary created by voluntary Bilkent University philosophy professors and graduate students, which includes lots of terms related to philosophy and related fields. ---------- Bilkent Üniversitesi felsefe bölümü hocaları ve lisansüstü öğrencilerinin gönüllü çalışmaları ile oluşturulan Bilkent Felsefe Sözlüğü, felsefe ve ilgili alanlara dair çok sayıda terim içermektedir.
	Border and Migration Studies Online The Border and Migration Studies Online database examines more than thirty major border regions, such as the United States, Mexico, the European Union, Afghanistan, Israel, Turkey, Congo, Argentina, China, Thailand, the United States, Mexico, the European Union, Afghanistan, Israel, Turkey, Congo, Argentina, China, Thailand, with historical backgrounds; migrant crisis, refugee camps, human trafficking, women and child migrants, border and migration issues. ---------- Border and Migration Studies Online veritabanı, ABD, Meksika, Avrupa Birliği, Afganistan, İsrail, Türkiye, Kongo, Arjantin, Çin, Tayland gibi otuzdan fazla önemli sınır bölgesini, tarihsel arka planları; göçmen krizi, mülteci kampları, insan ticareti, kadın ve çocuk göçmenler, sınır ve göç sorunları konularında incelemektedir.
	British Library Online Gallery The British Library Online Gallery is a gallery of British Library holdings such as old maps, virtual books as well as exhibitions and highlights. ---------- The British Library Online Gallery eski haritalar, sanal kitaplar, sergiler ve önemli başlıklar ile Britanya Kütüphanesi'nin kaynaklarının çevrimiçi galerisidir.
	Caltech Archives The California Institute of Technology “Caltech Archives” holdings include a wide range of materials, from manuscripts to photographs, to audio-visual materials, books, fine art, and artifacts. ---------- Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü “Caltech Arşivleri” kaynakları, el yazmalarından fotoğraflara, görsel-işitsel materyallere, kitaplara, güzel sanatlara ve el yapımı eserlere kadar çok çeşitli materyalleri içermektedir.
	Calvin Portal The portal provides access to all the texts by or about John Calvin, which have been published by the Librairie Droz with an initial focus on Geneva, Calvin, and the beginnings of the French evangelical movement with Lefèvre d’Etaples and Marguerite de Navarre. ---------- Portal, John Calvin tarafından yazılan veya John Calvin hakkında Librairie Droz tarafından yayınlanan tüm metinlere erişim sağlar. Portal, Cenevre, Calvin, Lefèvre d'Etaples ve Marguerite de Navarre ile Fransız evanjelik hareketinin başlangıcına odaklanır.
	CEİM E-Kütüphane CEİM E-Kütüphane is digital archive that provides access to many national and international reports, agreements and academic resources in the fields of gender equality and rights-based monitoring. ---------- CEİM E-Kütüphane, toplumsal cinsiyet eşitliği ve hak temelli izleme alanlarında, ulusal ve uluslararası birçok rapor, sözleşme ve akademik kaynağa erişim sunan dijital bir arşivdir.
	CiteSeerX CiteSeerX is a digital library search engine providing free access to more than 5 million scholarly documents, focused primarily on the literature in computer and information science. ---------- CiteSeerX, öncelikle bilgisayar ve bilgi bilimindeki literatüre odaklanan, 5 milyondan fazla bilimsel belgeye ücretsiz erişim sağlayan bir dijital kütüphane arama motorudur.
	COAR-Confederation of Open Access Repositories COAR is a global repository of open access repositories of more than 150 member and partner libraries, universities, research institutions, government funders, and others. ---------- Açık Erişim Arşivleri Konfederasyonu (Confederation of Open Access Repositories-COAR), 150’den fazla üye ve işbirlikçi kütüphanenin, üniversitenin, araştırma kurumunun, fon veren devlet kurumlarının ve benzerlerini açık erişim arşivlerinin küresel arşividir.
	CORE The COnnecting REpositories (CORE) aggregates all open access research outputs from repositories and journals worldwide and makes them available to the public. ---------- CORE (COnnecting REpositories) dünya çapında arşivlerden ve dergilerden tüm açık erişimli araştırma çıktılarını toplar ve bunları kamuya sunar.
	DART-Europe DART-Europe, a partnership of European research libraries and library consortia, provides global access to 1,131,631 open access research theses from 571 universities in 29 European countries. ---------- Avrupa araştırma kütüphaneleri ve kütüphane konsorsiyumlarının ortak bir girişim olan Dart-Europe, 29 Avrupa ülkesindeki 571 üniversiteden 1,131,631 açık erişim araştırma tezine küresel erişim sağlar.
	Das Bundesarchiv The “Das Bundesarchiv” enables access to the digitized fonds of the Federal Archive. ---------- “Das Bundesarchiv”, Federal Arşivi’nin dijitalleştirilmiş yazılı kaynaklarına erişim sağlar.
	David Rumsey Map Collection David Rumsey Map Collection is a collection of rare 16th through 21st-century maps of North and South America, as well as maps of the World, Asia, Africa, Europe, and Oceania. There are over 150.000 maps. ---------- 16. ve 21. yüzyıl Kuzey ve Güney Amerika haritalarının yanı sıra Dünya, Asya, Afrika, Avrupa ve Okyanusya haritalarından oluşan bir koleksiyondur ve 50.000’den fazla harita içermektedir..
	Digital Bodleian Digital Bodleian is an interface for the digitized holdings of the Bodleian Library, including manuscripts and maps. ---------- Digital Bodleian el yazmaları ve haritaları içeren dijitalleştirilmiş kaynak kütüphanesidir.
	DOAB -Directory of Open Access Books DOAB is a joint-discovery service of OAPEN, OpenEdition, CNRS, and Aix-Marseille Université, and provides access to more than 27900 academic peer-reviewed access books from 379 publishers. ---------- OAPEN, OpenEdition, CNRS, and Aix-Marseille Üniversitesi’nin ortak tarama motoru olan Açık Erişim Kitapları Dizini (Directory of Open Access Books-DOAB) 379 yayıncının 27900’den fazla hakemli akademik kitabına erişim sağlar.
	DOAJ-Directory of Open Access Journals The Directory of Open Access Journals (DOAJ) is a pan-disciplinary resource that allows users to identify and search free, full text, quality controlled open-access scientific and scholarly journals. ---------- Açık Erişim Dergileri Dizini (Directory of Open Access Journals-DOAJ), kullanıcıların ücretsiz, tam metin, kalite kontrolü gerçekleşmiş açık erişimli bilimsel ve ilmi dergileri belirlemesini ve aramasını sağlayan pan-disiplinli bir kaynaktır.
	Economist The Economist is a British weekly newspaper that includes worldwide news, analysis, and information on current affairs, international business, politics, technology, sports, and culture. Please use your Bilkent e-mail address to register and log in. After registration, a verification link will be sent to your e-mail address. ---------- The Economist, güncel olaylar, uluslararası ticaret, politika, teknoloji, spor ve kültür hakkında dünya çapında haberler, analizler ve bilgiler içeren haftalık bir İngiliz gazetesidir. Kayıt olmak ve giriş yapmak için lütfen Bilkent e-posta adresinizi kullanın. Kayıt olduktan sonra e-posta adresinize doğrulama linki gönderilecektir.
	Economist Intelligence Unit Viewpoint (EIU) The Economist Intelligence Unit Viewpoint (EIU) provides access to research, analyses, data, daily insights, monthly country reports, five-year country economic forecasts, country risk service reports, and industry reports in various fields, such as policy, energy, commodities, healthcare, automotive, consumer goods, telecommunications and more. To access tutorial videos please click here. ---------- The Economist Intelligence Unit Viewpoint (EIU), politika, enerji, ham made, sağlık hizmetleri, otomotiv, tüketim malları, telekomünikasyon ve daha birçok alanda analizlere, verilere, günlük bilgilere, ülkelerin aylık raporları, beş yıllık ekonomik tahminleri ile ülke risk hizmet raporları ve sektör raporlarına erişim sağlamaktadır. Eğitim videolarına erişmek için lütfen buraya tıklayınız.
	EconPapers EconPapers provides access to RePEc (Research Papers in Economics), a collection of online Economics working papers, journal articles, and software. ---------- EconPapers iktisat alanında çalışma çıktıları, dergi makaleleri ve yazılımlar için bir çevrimiçi koleksiyon olan RePEc’e (İktisat Araştırma Belgeleri) erişim sağlar.
	Engineering Case Studies Online Database covers over 300 videos and 70,000 pages of documentaries, accident reports, experiments, visualizations, case studies, lectures, and interviews from engineering institutions around the world. ---------- Veritabanı, dünyanın dört bir yanındaki mühendislik kurumlarından 300'ün üzerinde videoyu ve 70.000 sayfalık belgeselleri, kaza raporlarını, deneyleri, görselleştirmeleri, vaka çalışmalarını, konferansları ve röportajları kapsıyor.
	Essential Science Indicators (ESI) Essential Science Indicators (ESI) is an analytical tool that allows to identify and evaluating performance of researchers, institutions, outcomes, and research fields. ---------- Analitik bir araç olan Essential Science Indicators (ESI), araştırmacıların, kurumların, çıktıların ve araştırma alanlarının performanslarını belirlemeye ve değerlendirmeye olanak sağlar.
	EThOS EThOS is the UK’s national thesis service holding 500,000 doctoral theses from over 120 institutions. Around 260,000 of these theses are full-text and can be downloaded from the EThOS database or the related institution’s repository. ---------- EThOS, 120’den fazla kurumun 500.000 doktora tezini bünyesinde barındıran Birleşik Krallık’ın ulusal tez hizmetidir. Bu tezlerin yaklaşık 260.000’i tam metin olup, EThOS veritabanından ya da ilgili kurumun kurumsal arşivinden indirilebilir
	Europeana Collections Europeana provides access to over 50 million digitized items - books, music, artworks, and more - of European archives, libraries, and museums. ---------- Europeana, Avrupa'nın arşiv, kütüphane ve müzelerinde dijitalleştirilmiş 50 milyondan fazla kitap, müzik ve sanat eserine erişim sağlar.
	Gale Research Complete-Premium Consisting of 5 main collections, Gale Research Complete-Premium provides access to primary and secondary sources, books, articles, encyclopedias, monographs, archives of journals and newspapers on the fields of engineering, history, politics, sociology, philosophy, economy, religion, medicine and more. Main Collections: Academic OneFile + General OneFile+InfoTrac Newsstand: Provides access to journals and articles on science, medicine, engineering, technology, social sciences, art, theology, literature, and many other subjects. Gale Business Insights: Provides access to case studies and analyses on business, economy, finance, and marketing and enables the comparison of global economies and industries. Gale E-Books: Provides access to books, encyclopedias, and monographs covering all disciplines. Gale Literary Sources: Provides access to databases, reviews, play texts, biographies, articles, and quotations in Western literature. Primary Sources: Provides access to Eighteenth Century Collections Online (ECCO), Nineteenth Century Collections Online (NCCO), The Times, Economist, Financial Times, National Geographic, Archives Unbound Series, Early Arabic Printed Books from British Library, and other archival collections that shed light on the last 700 years of world history in the fields of history, western languages and literature, art, design, performing arts, journalism, media, politics, Islamic history, history of science, sociology, philosophy, economics, immigration, etc. Archives by Subject International Relations and History: *U.S. Declassified Documents Online* The collection includes all US Presidential files, White House, CIA reports, multiple caches, and previously classified federal records. Archives Unbound Includes British and American consular reports on the political and economic history of the Ottoman Empire, the Republic of Turkey, the Middle East, and the world. Theology, Islamic Scientific History, Islamic Literature (Arabic, Persian, Turkish): *Early Arabic Printed Books from the British Library* The collection reveals the cultural, intellectual, and social lives of Muslims in the 15th-19th-century by providing catalogs, journals, books, and documents about early Arabic literature, Islamic Law (hadith, fiqh, kalam, sharia law), and the history of Islamic Science. For General Readers: *National Geographic Virtual Library* The collection provides access to iconic photographs, articles, and National Geographic content on culture, global events, nature, science, technology, and the environment from 1888 to the present. Newspaper Archives: *The Times Digital Archive* The collection provides access to the content of The Times, one of the most respected sources for developments in the 18th, 19th, and 20th centuries. Financial Times Historical Archive The collection sheds light on the developments in the world in economics, finance, and other fields since the late 19th century. The Economist Historical Archive The collection provides access to the Economist's content from 1843 to 2020 Daily Mail Historical Archive The collection provides access to the Daily Mail newspaper archives between 1896 and 2016. The Telegraph Historical Archive The collection provides access to the Telegraph newspaper archives between 1855 and 2016. *British Library Newspapers* The collection provides access to 252 titles depicting the distinct and distinctive regional attitudes and cultures of the United Kingdom and Ireland, spanning the 18th to the 20th centuries. *Nineteenth Century U.S. Newspapers* The collection provides access to full-text content and images from a wide range of newspapers from urban and rural areas in the United States. *Seventeenth and Eighteenth Century Burney Newspapers Collection* Providing access to the content of the Burney Newspaper, the collection presents a comprehensive coverage of 17th and 18th-century British news media. *Seventeenth and Eighteenth Century Nichols Newspapers Collection* The collection provides access to the Oxford Bodleian Library's archive of newspapers on British history and culture. *American Historical Periodicals from the American Antiquarian Society* The collection, which includes more than 195 titles, provides access to the political, economic, and historical developments of the United States from the colonial period to the 20th century. Literature Arts, Sociology, History of Religions, History of Science, Women Studies: *Eighteenth Century Collections Online (ECCO)* The collection provides access to over 32 million pages of digitized material on the United Kingdom, Ireland, overseas colonial territories, and the United States, covering the years 1701-1800. *Nineteenth Century Collections Online (NCCO)* The collection provides access to books, photographic collections, map collections, manuscripts, and rare resources of various kinds on history, literature, politics, religious sciences, women's studies, and many other topics related to the 19th century, also known as the Long Century. ---------- 5 ana koleksiyondan oluşan Gale Research Complete-Premium tıp, mühendislik, tarih, politika, sosyoloji, felsefe, ekonomi, din ve daha birçok alanda birincil ve ikincil kaynaklara, kitaplara, makalelere, ansiklopedilere, monograflara, dergi ve gazetelerin arşivlerine erişim sağlamaktadır. Temel Koleksiyonlar: Academic OneFile + General OneFile+InfoTrac Newsstand: Fen bilimleri,tıp, mühendisik, teknoloji, sosyal bilimler, sanat, teoloji, edebiyat ve daha birçok konuda dergi ve makalelere erişim sağlamaktadır. Gale Business Insights: İşletme, ekonomi, finans, pazarlama ve daha birçok alanda vaka çalışmalarına, analizlere, erişim sağlayarak küresel ekonomileri, şirketleri ve endüstrileri karşılaştırmaya olanak sağlamaktadır. Gale E-Books: Tüm disiplinleri kapsayan kitap, ansiklopedi ve monograflara erişim sağlamaktadır. Gale Literary Sources: Batı edebiyatı alanında veritabanlarına, eleştirilere, oyun metinlerine, biyografilere, makalelere ve alıntılara erişim sağlamaktadır. Primary Sources: Eighteenth Century Collections Online (ECCO), Nineteenth Century Collections Online (NCCO)The Times, Economist, Financial Times, National Geographic, Archives Unbound Series, Early Arabic Printed Books from British Library başta olmak üzere tarih, batı dilleri ve edebiyatı, sanat, tasarım, sahne sanatları, gazetecilik, medya, politika, İslam tarihi, bilim tarihi, sosyoloji, felsefe, ekonomi, göç ve benzeri konularda dünya tarihinin son 700 yılına ışık tutan arşiv koleksiyonuna erişim sağlamaktadır Konuya Göre Arşivler Uluslararası İlişkiler ve Tarih *U.S. Declassified Documents Online* Tüm Amerikan Başkanlık kütüphanelerinin içeriği, Beyaz Saray, CIA raporları; önceden sınıflandırılmış federal kayıtları ve hassas belgeleri kapsayan bir koleksiyondur. Archives Unbound Osmanlı Devleti, Turkiye Cumhuriyeti, Ortadoğu ve dünya siyasi, ekonomik tarihine yönelik İngiliz ve Amerikan konsolosluk raporlarını kapsar. İlahiyat, İslam Bilim Tarihi, İslam Edebiyatı (Arapça, Farsça, Türkçe): *Early Arabic Printed Books from the British Library* Koleksiyon, Erken dönem Arap edebiyatı, İslam Hukuku (hadis, fıkıh, kelam, şer’i hukuk), İslam Bilim tarihi hakkında kataloglar, dergiler, kitaplar ve belgeler ile 15-19. yy’da Müslümanların kültürel, entelektüel ve sosyal yaşamlarını ortaya koyar. Genel Okuyucu İçin: *National Geographic Virtual Library* Koleksiyon, 1888’den günümüze kült olmuş fotoğraflar, makaleler, kültür, küresel olaylar, doğa, bilim, teknoloji ve çevre hakkındaki National Geographic içeriğine erişim sağlar. Gazete Arşivleri: *The Times Digital Archive* Koleksiyon, 18. 19. ve 20. yüzyılda yaşanan gelişmeler için en saygın kaynaklardan biri olan The Times’ın içeriğine erişim sağlar. *Financial Times Historical Archive* 19. yüzyılın sonlarından itibaren dünyada ekonomi, finans ve diğer alanlardaki gelişmelere ışık tutar. The Economist Historical Archive Koleksiyon, the Economist’in 1843'ten 2020’ye kadar olan içeriğine erişim sağlar. Daily Mail Historical Archive Koleksiyon, Daily Mail gazetesinin 1896-2016 yılları arası arşivine erişim sağlar. The Telegraph Historical Archive Koleksiyon, the Telegraph’ın 1855-2016 yılları arası arşivine erişim sağlar. *British Library Newspapers* Koleksiyon, Birleşik Krallık ve İrlanda'nın farklı ve belirgin bölgesel tutumlarını ve kültürlerini 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan sürede gösteren 252 başlığa erişim sağlar. *Nineteenth Century U.S. Newspapers* Koleksiyon, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kentsel ve kırsal bölgelerden çok sayıda gazetenin tam metin içeriğine ve görsellerine erişim sağlar. *Seventeenth and Eighteenth Century Burney Newspapers Collection* Burney Newspaper’ın içeriğine erişim sağlayan koleksiyon 17. ve 18. yüzyıl İngiliz haber medyasını kapsamlı bir şekilde sunmaktadır. Seventeenth and Eighteenth Century Nichols Newspapers *Collection* Koleksiyon, Oxford Bodleian Kütüphanesi gazetelerinin İngiliz tarihi ve kültürü hakkındaki arşivine erişim sağlamaktadır. *American Historical Periodicals from the American Antiquarian Society* 195'ten fazla başlığı içeren bu koleksiyon, Amerika Birleşik Devletleri'nin koloni döneminden başlayarak 20. yüzyıla kadar olan siyasi, ekonomik ve tarihi gelişmelerine erişim sağlamaktadır. Edebiyat Sanat, Sosyoloji, Dinler Tarihi, Bilim Tarihi, Kadın Çalışmaları: Eighteenth Century Collections Online (ECCO) Koleksiyon 1701-1800 yılları arasını kapsayan, Birleşik Krallık, İrlanda, denizaşırı sömürge bölgeleri ve Amerika Birleşik Devletleri hakkında 32 milyon sayfanın üzerinde dijitalleştirilmiş materyale erişim sağlar. Nineteenth Century Collections Online (NCCO) Koleksiyon, 19.yüzyılı, bir diğer adıyla Uzun Yüzyıl’ı anlatan, tarih, edebiyat, siyaset, dini bilimler, kadın çalışmaları ve daha birçok konu hakkında kitaplar, fotoğraf koleksiyonları, harita koleksiyonları, el yazmaları ve farklı türlerdeki nadir eserlere erişim sağlamaktadır.
	Gallica – BnF Digital Library Gallica is the digital library of the Bibliothèque Nationale de France (BnF) and the national aggregator for collections held in French cultural heritage institutions. The collection includes printed materials (books, journals, newspapers, printed music, and other documents), graphic materials (engravings, maps, photographs, and others), and sound recordings. ---------- Gallica, Bibliothèque Nationale de France (BnF)’ın dijital kütüphanesi ve Fransız kültürel miras kurumlarının koleksiyonları için ulusal toplayıcısıdır. Koleksiyon, basılı materyalleri (kitaplar, dergiler, gazeteler, notalar ve diğer belgeler), grafik materyallerini (gravürler, haritalar, fotoğraflar ve diğerleri) ve ses kayıtlarını içerir.
	German Digital Library The German Digital Library provides access to a collection of Germany’s cultural and scientific heritage, that is, millions of books, archived items, images, sculptures, pieces of music, and other sound documents, as well as films and scores, from all over Germany. ---------- Alman Dijital Kütüphanesi, Almanya’nın her yerinden milyonlarca kitap, arşivlenmiş materyaller, görüntüler, heykeller, müzik eserleri ve diğer ses belgelerinin yanı sıra filmler ve notalardan oluşan Almanya kültürel ve bilimsel miras koleksiyonuna erişim sağlar .
	Gravür Dünyası Gravür Dünyası includes gravures and maps up to the 1850s from the Ottoman Empire to Europe, South America to Asia, Oceania, and Africa, on the art, history, social life, cultures, country topographies, cityscapes, and architecture of societies living in various parts of the world. ---------- Gravür Dünyası, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Avrupa’ya, Güney Amerika’dan Asya, Okyanusya ve Afrika’ya kadar dünyanın birçok bölgesinde yaşayan toplumların sanatı, tarihi, sosyal hayatı, kültürleri, ülke topografileri, şehir manzaraları, mimarileri hakkında, 1850’li yıllara kadar olan gravürleri ve haritaları içermektedir.
	Harman (Turkey Academic Archive) Harman is the national repository of the open archives of universities, public and research institutions in Turkey. ---------- Harman, Türkiye’deki üniversitelerin, kamu ve araştırma kurumlarının açık arşivlerinin ulusal arşividir.
	Harvard Business Publishing- Case Studies Database provides access to business and sub-fields, case studies, simulations, and teaching notes of Harvard Publishing in the field of business and its sub-fields. Note: To request case studies and simulations, please contact serials@bilkent.edu.tr ---------- Veritabanı, işletme ve alt alanlarında Harvard Yayınevi’ne ait vaka çalışmalarına, simülasyonlara ve öğretici notlara erişim sağlamaktadır. Not: Vaka çalışmaları ve simülasyon talebinde bulunmak için serials@bilkent.edu.tr adresi ile iletişime geçiniz.
	HathiTrust Digital Library HathiTrust is a partnership of educational and research institutions, offering a collection of millions of titles digitized by partner libraries. Books in the public domain can be viewed in full while copyrighted items are only searchable. ---------- Eğitim ve araştırma kurumlarının ortak oluşumu olan HathiTrust, partner kütüphaneler tarafından dijitalleştirilmiş milyonlarca başlıktan oluşan bir koleksiyon sunar. Kamunun kullanımına sunulan kaynaklar tam metin olarak çevrimiçi görüntülenebilirken, telif haklarıyla korunan kitaplar sadece taranabilmektedir.
	History Reference Center History Reference Center provides access to historical reference books, history journals, primary source documents, and biographies. ---------- History Reference Center, tarih konusundaki referans kitaplarına, tarih dergilerine, birincil kaynak belgelere ve biyografilere erişim sağlar.
	History Vault: World War I: British Foreign Office Political Correspondence The database includes confidential correspondences and documents of the British Foreign Office that begins with the assassination of Archduke Francis Ferdinand of Austro-Hungary in July 1914 and continues through until the armistice between Germany and the Allies in November 1918, and beyond, into 1920. ---------- Veritabanı, Avusturya-Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand’a 14 Temmuz 1914’te düzenlenen suikast ile başlayan ve Almanya ile Müttefikler arasında Kasım 1918’de imzalanan ateşkes anlaşması ile 1920 yılına kadar devam eden, Britanya Dışişleri Ofisi’ne ait gizli yazışma ve belgeleri içermektedir.
	History Vault: World War I: Records of the American Expeditionary Forces, and Diplomacy in the World War I Era The database includes documents about the American Expeditionary Force (ASF) in World War I, mostly covering the years 1917-1919, and provides access to reports on US intelligence operations, and the post-war peace process, conference recordings, documents on reparations, and diplomacy works. ---------- Veritabanı, I. Dünya Savaşı’nda yer alan Amerikan Seferi Kuvvetleri (ASF) hakkında, çoğunluğunu 1917-1919 arası yılları kapsayan belgelerin yanı sıra; ABD istihbarat operasyonları ve savaş sonrası barış sürecini içeren raporlar, konferans kayıtları, tazminat belgeleri ve diplomasi çalışmalarına erişim sağlamaktadır.
	History Vault: World War II: U.S. Documents on Planning, Operations, Intelligence, Axis War Crimes and Refugees The database includes President Franklin D. Roosevelt's Map Room Files, Records of the Joint Chiefs of Staff, Records of the War Department Operations Division, U.S. Navy Action and Operational Reports, Records of the Office of War Information, Papers of the War Refugee Board, George C. Marshall Papers; FBI Files on Tokyo Rose, Manhattan Project documents, Potsdam Conference Documents, and numerous other collections that provides many different views of World War II. ---------- Veritabanı, Genelkurmay Başkanlığı, Savaş Bakanlığı Operasyonlar Bölümü kayıtları, Amerikan Donanması ve Operasyonel raporları, Savaş Ofisi Bilgilendirme kayıtları, Savaş Mültecileri Kurulu belgeleri, George C. Marshall belgeleri; Tokyo Rose hakkındaki FBI belgeleri, Manhattan Projesi belgeleri, Postdam Konferansı belgeleri ile II. Dünya Savaşı’na birçok farklı noktadan ışık tutan koleksiyonları ve daha fazlasını içermektedir.
	House of Lords Parliamentary Papers 1800-1910 Database provides access to digitized Parliamentary Papers of the House of Commons as well as Parliamentary Papers of the House of Lords, providing statistical data, oral evidence, the functioning and influence of the UK Parliament in the 19th century, and a social, political and economic framework of the territories under British influence. ---------- Veritabanı, dijitalleştirilmiş olan Avam Kamarası Parlamento Belgeleri ile birlikte Lordlar Kamarası Parlamento Belgelerine erişim sağlayarak istatistiksel veriler, sözlü kanıtlar, 19. yüzyılda Birleşik Krallık Parlamentosu'nun işleyişi ve etkisi ile Britanya etkisi altındaki bölgelerin sosyal, politik, ekonomik bir çerçevesini sunar.
	Human Rights Studies Online Database includes human rights violations, crimes against humanity in Darfur, Cambodia, Bosnia-Herzegovina, Rwanda, and many other places, the historical context that made these crimes possible, the international response to these crimes, media files, primary and secondary sources on the prosecution of the perpetrators and subsequent processes. ---------- Veritabanı, Darfur, Kamboçya, Bosna-Hersek, Ruanda ve daha birçok yerde insan hakkı ihlallerini, insanlığa karşı işlenmiş suçları, bu suçları mümkün kılan tarihsel bağlamı, bu suçlara yönelik uluslararası tepkiyi, faillerin yargılanması ve sonraki süreçlere dair medya dosyaları, birincil ve ikincil el kaynakları içermektedir.
	IMSLP (International Music Score Library Project) Founded in 2006, IMSLP (International Music Score Library Project) provides access to musical scores and compositions. It is a digital music library that contains music-related works, recordings and performances in addition to notes and compositions. ---------- 2006 yılında kurulan IMSLP (International Music Score Library Project) müzik notalarına ve bestelerine erişim sağlar. Koleksiyonunda nota ve bestenin haricinde, müzikle ilgili eserler, kayıtlar, performanslar bulunduran dijital müzik kütüphanesidir.
	InCites Incites-Benchmarking & Analytics Academic is a reference based evaluation tool to analyze the productivity and compraison results of rivals/models in an international scope for academic, public and private sectors. Incites examines more than 200 countries/regions, 16,000 institution, and 1,400 funders worldwide. The following link provides resources containing detailed information about the platform: https://clarivate.com/products/incites/ If you already have an account on any of the "Web of Science" platforms (WoS, Publons, ResearcherID, etc.), you can access InCites with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access InCites. As part of our InCites subscription, Essential Science Indicators (ESI) and Journal Citation Reports (JCR) are also now available. Essential Science Indicators; As one of the parts of InCites platform, Essential Science Indicators helps you to follow institutions, influencers, reports, publications, countries, and discover the related research fields to expand your own research. If you already have an account on any of the "Web of Science" platforms (WoS, Publons, ResearcherID, etc.), you can access InCites with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access InCites. As part of our InCites subscription, Essential Science Indicators (ESI) and Journal Citation Reports (JCR) are also now available. ---------- Incites-Benchmarking & Analytics Academic, Akademik, kamu ve özel sektörden kurumlar için ulusal veya uluslararası bağlamda rakiplerin/modellerin üretkenliği ve kıyaslama çıktısını analiz etmek için kullanılan, atıf temelli bir değerlendirme aracıdır. Incites, Dünya genelinde 200'den fazla ülke/bölge, 16.000'den fazla kurum, 1.400'den fazla fon sağlayıcıyı inceler. Platforma ilişkin detaylı bilgi içeren kaynaklara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz: https://clarivate.com/products/incites/ Herhangi bir "Web of Science" platformunda (WoS, Publons, ResearcherID, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, InCites'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, InCites'a erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. InCites aboneliğimizin bir parçası olarak Essential Science Indicators (ESI) ve Journal Citation Reports (JCR) da erişime açılmıştır. Essential Science Indicators; InCites platformunun bir parçası olan Essential Science Indicators, çalışma alanınızdaki etkili kişileri, kurumları, raporları, yayınları, ülkeleri ve hatta çalışmanızı etkileyebilecek gelişmekte olan diğer araştırma alanlarını tespit etmenize yardımcı olmaktadır. Herhangi bir "Web of Science" platformunda (WoS, Publons, ResearcherID, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, InCites'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, InCites'a erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. InCites aboneliğimizin bir parçası olarak Essential Science Indicators (ESI) ve Journal Citation Reports (JCR) da erişime açılmıştır.
	International Financial Statistics (IFS) – (IMF E-Library) The IFS database contains approximately 32,000 time series from more than 200 countries, including all series in the IFS Country Pages. The database provides National Accounts, Exchange Rates, Interest Rates, Reserves, Government Finance, Exports, Industrial Production, Population, and other international financial statistics. ---------- IFS veritabanı, IFS Ülke Sayfaları’nda yer alan tüm serileri kapsayacak şekilde, 200’den fazla ülkeye ait, yaklaşık 32,000 zaman serisini içermektedir. Veritabanı, Ulusal Muhasebe Sistemi, Döviz Kurları, Faiz Oranları, Rezervler, Devlet Ekonomisi, İhracat, Endüstriyel Üretim, Nüfus ve diğer uluslararası finansal istatistikleri sağlamaktadır.
	Internet Archive The Internet Archive (archive.org), founded in 1996, provides access to digitized books and other digital artifacts. Some books cannot be downloaded as PDF. However, they can be borrowed by one patron at a time for 14 days. Borrowing is manageable through a free account and Adobe Digital Editions. ---------- 1996 yılında kurulan İnternet Arşivi (archive.org) dijitalleştirilmiş kitaplara ve diğer dijital eserlere erişim sağlar. Bazı kitaplar pdf olarak indirilmez, ancak bir kullanıcı tarafından 14 günlüğüne ödünç alınabilir. Ödünç alma, ücretsiz açılabilecek bir hesap ve Adobe Digital Editions aracılığıyla gerçekleştirilebilir.
	Iter Bibliography Database will be on trial access until 31 May 2025. Iter Bibliography is a bibliographic database containing more than 1.5 million citations to secondary sources (articles, reviews, catalogs, discographies) covering the Middle Ages and the Renaissance (400-1700). Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.” ---------- Veritabanı 31 Mayıs 2025 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır. Iter Bibliography, Orta Çağ ve Rönesans (400-1700) dönemini kapsayan ikincil kaynaklara (makale, inceleme, katalog, diskografi) yönelik 1,5 milyondan fazla atıf içeren bibliyografik bir veritabanıdır. Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
	JCO (Journal of Clinical Oncology) Digital Library JCO Digital Library provides access to JCO Clinical Cancer Informatics, JCO Global Oncology, JCO Oncology Practice, JCO Precision Oncology, and Journal of Clinical Oncology journals in the field of cancer and cancer research. ---------- JCO Digital Library kanser ve kanser araştırmaları alanında JCO Clinical Cancer Informatics, JCO Global Oncology, JCO Oncology Practice, JCO Precision Oncology, Journal of Clinical Oncology dergilerine erişim sağlamaktadır.
	Journal Citation Reports (JCR) Journal Citation Reports (JCR) provides you the possibility to evaluate journals with information based on quantitative and statistic information, through reference datas. JCR shows you the relationship between references, and measures the impact of research according to journal and category levels. JCR provides you the data about journals, evaluate a journal’s impact factor, and have connection through various interfaces. ---------- Journal Citation Reports (JCR) atıf verilerine dayanan sayısal veriler ve istatistik temelli bilgilerle dergileri değerlendirme imkanı sunar. JCR dergi ve kategori seviyelerine göre araştırmanın etkisini ölçer ve atıflar arasındaki ilişkiyi gösterir. JCR ile, dergiler ile ilgili veri sağlayabilir, derginin etki faktörünü değerlendirebilir ve çeşitli arayüzlerle bağlantı sağlayabilirsiniz.
	JSTOR Open Access Books More than 6,000 ebooks from 75+ publishers, including Brill, Cornell University Press, De Gruyter, and University of California Press, are now available for everyone. ---------- Brill, Cornell Üniversitesi Yayınları, De Gruyter ve Kaliforniya Üniversitesi Yayınları dahil olmak üzere 75’in üzerinde yayıncıdan 6.000’den fazla e-kitap herkesin erişimine sunulmaktadır.
	Kezana Kezana is an open-access platform that provides access to articles and theses from Turkey. ---------- Kezana, Türkiye’den makale ve tezlere erişim sağlayan bir açık erişim platformudur.
	LexiQamus LexiQamus is a dictionary that helps deciphering illegible words in Ottoman Turkish manuscripts and documents. ---------- LexiQamus, Osmanlı Türkçesi el yazmaları ve belgelerde okunamayan kelimeleri çözmeye yardımcı olan bir sözlüktür.
	Library of Congress Digital Collections Library of Congress Digital Collections is a digital library of manuscripts, photos, audio recordings, notated music, books, films, maps, and newspapers. ---------- Kongre Kütüphanesi Dijital Koleksiyonları, el yazmaları, fotoğraflar, ses kayıtları, notalar, kitaplar, filmler, haritalar ve gazetelerden oluşan dijital bir kütüphanedir.
	Literary Reference Center Plus Literary Reference Center Plus provides relevant information on thousands of authors and their works. In addition to contemporary and classic full-text poems, short stories, novels, and critical essays, the database includes plot summaries, synopses and work overviews, biographies, interviews, literary journals, and e-books. ---------- Literary Reference Center Plus, birçok yazar ve eserleri hakkında ilgili bilgiler sağlar. Veritabanında çağdaş ve klasik tam metin şiirler, kısa öyküler, romanlar ve eleştirel denemelerin yanı sıra; özetler, olay örgüsü özetleri, biyografiler, röportajlar, edebiyat dergileri ve e-kitaplar yer almaktadır.
	Medici.tv In addition to the newly added Jazz Collection, the database provides access to many classical music concerts, operas, ballets, documentaries, archival performances, portraits of composers and artists, and educational videos from Baroque to Modern. Medici.tv interface is available in English, French, Spanish and Russian languages. The contents can be accessed from all mobile devices or web browsers. ---------- Veritabanı, yeni eklenen Caz Koleksiyonu’nun yanı sıra; Barok’tan Modern’e, klasik müziğe ait çok sayıda konser ile birlikte opera, bale, belgesel, arşivlik performans, besteci ve sanatçıların portreleri ile eğitim videolarına erişim sağlamaktadır. Medici.tv ara yüzü, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Rusça olmak üzere dört farklı dilde kullanılabilir. İçeriklere tüm mobil cihazlardan veya web tarayıcıları üzerinden erişim sağlanabilir.
	National Theatre Collection National Theatre Collection is a two-volume database that provides access to videos, performances, texts, sketches, production documents, scripts and more materials of U.K.’s Natioal Theatre archive in the fields of theatre and performance studies. ---------- İki ciltlik bir veritabanı olan National Theatre Collection, Birleşik Krallık Ulusal Tiyatro arşivinin tiyatro ve performans çalışmaları alanlarını kapsayan videolara, performanslara, metinlere, eskizlere, prodüksiyon belgelerine, senaryolara ve daha fazla materyale erişim sağlar.
	NDLTD-Networked Digital Library of Theses and Dissertations The Networked Digital Library of Theses and Dissertations (NDLTD) is a collaborative effort of universities around the world to promote creation, access to, and preservation of electronic theses and dissertations (ETDs) from academic institutions around the world. The NDLTD catalog “Global EDT Search” provides access to over a million ETDs. ---------- Yüksek Lisans ve Doktora Tezlerinin Ağ Tabanlı Dijital Kütüphanesi (Networked Digital Library of Theses and Dissertations-NDLTD), dünyadaki akademik kurumların elektronik yüksek lisans ve doktora tezlerinin (ETD) oluşturulmasını, bunlara erişilmesini ve korunmasını teşvik etmek için dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerin ortak bir çabasıdır. NDLTD kataloğu bir milyondan fazla elektronik tez ve doktora tezine (ETD) erişim sağlar.
	New York Public Library Digital Collections The NYPL Digital Collections enables access to 890,355 items digitized from The New York Public Library’s collections. ---------- New York Halk Kütüphanesi koleksiyonlarından dijitalleştirilmiş 890.355’den fazla öğeye erişim sağlar.
	O’Reilly for Higher Education O’Reilly for Higher Education database provides access to electronic books, case studies, interactive tutorials, audiobooks, and O'Reilly conference videos on the subjects of business, economics, history, design, computer, software engineering, and more. The steps to create an account are: -Click on "Institution not listed." -Enter your Bilkent e-mail address. -Click "Let's Go." If you have previously created an account with your Bilkent e-mail address, you can continue to use the platform with your existing account. ---------- O'Reilly for Higher Education veritabanı, işletme, ekonomi, tarih, tasarım, bilgisayar, yazılım mühendisliği ve daha fazla konuda elektronik kitaplara, vaka çalışmalarına, etkileşimli eğitimlere, sesli kitaplara ve O'Reilly konferans videolarına erişim sağlar. Hesap oluşturmak için aşağıdaki adımları takip ediniz: -"Institution not listed" başlığına tıklayınız. - Bilkent e-posta adresinizi giriniz. -“Let’s Go” seçeneğine tıklayınız. Daha önce Bilkent e-posta adresiniz ile oluşturduğunuz bir hesabınız var ise mevcut hesabınız ile platformu kullanmaya devam edebilirsiniz.
	OAIster OAISter is a freely accessible repository containing over 25 million records from all disciplines and subjects contributed by over 1,000 libraries, archives, and repositories. ---------- OAISter, 1000’den fazla kütüphane, arşiv ve kurumsal arşivin katkıda bulunduğu, tüm disiplinlerden ve konulardan 25 milyondan fazla kayıt içeren, ücretsiz erişilebilen bir arşivdir.
	OAPEN The OAPEN is an online library and publication platform that contains freely accessible academic books, mainly in the area of humanities and social sciences, engineering, and science. ---------- OAPEN, temel olarak beşeri bilimler, sosyal bilimler, mühendislik gibi alanlarda ücretsiz erişilebilen akademik kitaplar içeren bir çevrimiçi kütüphane ve yayın platformudur.
	OATD.org The Open Access Theses and Dissertations (OATD) is a platform for open access graduate theses and dissertations published around the world. ---------- Açık Erişim Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri (OATD) dünya genelinde yayınlanan açık erişimli yüksek lisans ve doktora tezleri platformudur.
	Open Book Publishers Open Book Publishers, an independent open access publisher in the humanities and social sciences, publishes books in hardcopy format as well as free online editions in PDF, HTML, and XML formats that can be read via the website, downloaded, reused or embedded anywhere. ---------- Bağımsız bir açık erişim yayıncısı olan Open Book Publishers, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında basılı kitapların yanı sıra her bir kitabın PDF, HTML ve XML formatlarında çevrim içi okunabilen, indirilebilen, tekrar kullanılabilen veya her yere iliştirilebilen ücretsiz çevrim içi sürümlerini de yayınlar.
	OpenAIRE OpenAIRE is a European open science infrastructure providing a network of open access repositories, archives, and journals that support OA policies. ---------- OpenAIRE, AE politikalarını destekleyen Açık Erişim bilgi havuzları, arşivler ve dergiler ağı sağlayan bir Avrupa açık bilim oluşumudur / altyapısıdır.
	OpenDissertations EBSCO Open Dissertations now includes the content from American Doctoral Dissertations. It is a free database with records for more than 1.2 million electronic theses and dissertations from around the world. ---------- Açık erişim bir veritabanı olan OpenDissertations, birçok konuda araştırmacılara hem geçmiş hem de günümüz tez çalışmalarına erişim imkanı sağlamaktadır.
	OpenDoar-Directory of Open Access Repositories The Directory of Open Access Repositories (OpenDoar) is a global directory of many countries’ open access repositories and their policies. ---------- OpenDOAR, çok sayıda ülkenin açık erişim bilgi havuzlarının ve politikalarının küresel bir dizindir.
	OpenEdition OpenEdition is a French platform for electronic resources in the humanities and social sciences that provides access to more than 9000 books under the OpenEdition Books. ---------- OpenEdition, beşeri bilimler ve sosyal bilimler elektronik kaynakları için OpenEdition Books altında 9000’den fazla kitaba erişim sağlayan Fransa menşeili bir platformdur.
	Oxford Text Archive (OTA) Oxford Text Archive is an open archive for high-quality digital resources for research and teaching in more than 25 languages. ---------- OTA 25’ten fazla dilde, araştırma ve eğitim-öğretim için yüksek kaliteli dijital kaynaklar içeren bir açık arşivdir.
	Project Gutenberg Project Gutenberg is a library that provides free access to over 60,000 free ebooks from the world’s great literature with a focus on older works for which U.S. copyright has expired. You can choose among HTML, epub, kindle, plain text vs. formats to download them or read the books online. ---------- Gutenberg Projesi, ABD telif haklarının zaman aşımına uğradığı eski eserler başta olmak üzere, dünyanın önemli eserlerinden 60.000’den fazla e-kitaba ücretsiz erişim sağlayan bir kütüphanedir. E-kitapları indirmek için HTML, epub, kindle, düz metin gibi formatlar arasından seçim yapabilir veya kitapları çevrimiçi okuyabilirsiniz.
	Project Muse Open Access Poject Muse offers open access journals and books from several distinguished university presses and scholarly societies. ---------- Project Muse, birçok seçkin üniversite yayınevinden ve akademik topluluklardan açık erişimli dergiler ve kitaplar sunar.
	PubSpace PubSpace provides free public access to peer-reviewed journal articles and other publications resulting from NASA-funded research. ---------- PubSpace, hakemli dergilerde yayımlanmış makalelere ve NASA tarafından finanse edilen araştırmalar sonucu ortaya çıkan diğer yayınlara ücretsiz erişim sağlar.
	RadioGraphics The journal provides access to application-oriented articles in the field of radiography addressing topics such as diagnostic imaging techniques, imaging features of a disease or disease group, radiological-pathological correlation, practice policy and quality initiatives, and imaging physics. ---------- Dergi, radyografi alanında tanısal görüntüleme teknikleri, bir hastalık veya hastalık grubunun görüntüleme özellikleri, radyolojik-patolojik korelasyon, uygulama politikası ve kalite girişimleri, görüntüleme fiziği gibi konuları ele alan uygulama odaklı makalelere erişim sağlamaktadır.
	Radiology The journal provides access to research, reviews, comments, and expert opinions on new technologies and techniques in the field of radiology. ---------- Dergi, radyoloji alanında araştırmalara, incelemelere, yorumlara, yeni teknolojiler ve teknikler hakkında uzman görüşlerine erişim sağlamaktadır.
	Religious Minorities Online (RMO) Religious Minorities Online (RMO) is an open access reference resource that includes articles, essays, and research reports on the religious minorities in worldwide. ---------- Religious Minorities Online (RMO), dünya çapındaki dini azınlıklar hakkında makaleler, denemeler ve araştırma raporları içeren açık erişimli bir referans kaynağıdır.
	ROAR-Registry of Open Access Repositories The Registry of Open Access Repositories (ROAR) lists and shows the growth and status of open access repositories throughout the world. ---------- Açık Erişim Arşivleri Kayıt Platformu (Registry of Open Access Repositories-ROAR) dünya genelindeki açık erişim arşivlerin gelişimini ve durumunu listeler ve gösterir.
	SALT Research Salt Research provides access to archival materials related to modern Turkey and its history via its Art, Architecture and Design and City, Society and Economy collections. ---------- Salt Araştırma, Sanat, Mimarlık ve Tasarım ve Kent, Toplum ve Ekonomi koleksiyonları ile Türkiye ve tarihi ile ilgili arşiv materyallerine erişim sağlar.
	Sayısal Kitap: Türkçe e-Kitap, Sesli Kitap ve e-Dergi Platformu Database provides access to Turkish e-books mainly on Turkish and world literature, economy, law, children, culture and philosophy subjects from the publishers such as Yapı Kredi, Tudem, Arkeoloji ve Sanat, Kırmızı Kedi, Logos, Tarih Vakfı, and more. Additionally, database includes a lot of journals in different topics. Note: There is no download option of resources. ---------- Veritabanı, temel olarak Türk ve dünya edebiyatı, ekonomi, hukuk, çocuk, kültür ve felsefe konularında Yapı Kredi, Tudem, Arkeoloji ve Sanat, Kırmızı Kedi, Logos, Tarih Vakfı ve daha fazla yayınevinin Türkçe e-kitaplarına erişim sağlamaktadır. Ek olarak veritabanı, çeşitli konularda birçok dergiyi de içermektedir. Not: Kaynakların indirme seçeneği mevcut değildir.
	ScienceOpen Science Open is a freely available search and discovery platform that provides more than 60 million articles, mostly in medicine and health sciences. ---------- Science Open is genellikle tıp ve sağlık bilimlerinde 60 milyondan fazla makale sunan ücretsiz olarak sunulan bir arama ve keşif platformudur.
	Scilit Scilit, developed and maintained by the open-access publisher MDPI, is a multidisciplinary, free scholarly database that indexes scientific material by extracting the latest data from CrossRef and PubMed daily. --------- Açık erişim yayıncısı MDPI tarafından geliştirilen ve sürdürülen Scilit, günlük olarak CrossRef ve PubMed’den en son verileri çekerek bilimsel materyalleri indeksleyen çok disiplinli, ücretsiz bir bilimsel veritabanıdır.
	SciVal SciVal offers quick, easy access to the research performance of over 12,000 research institutions and 230 countries and regions–so you can visualize research performance, benchmark relative to peers, develop collaborative partnerships, and analyze research trends. If you already have an account on any of the Elsevier platforms (Scopus, Mendeley, Elsevier journals, etc.), you can access SciVal with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access SciVal. When logging into SciVal for the first time, it is sufficient to be within the campus network. You can then use SciVal by logging into your account from anywhere in the world. The following link provides resources containing detailed information about the platform: https://www.elsevier.com/solutions/scival ---------- SciVal kullanıcılarına 12,000’in üzerinde araştırma enstitüsü, 230 ülke ve bölgeye ait araştırma peformanslarına hızlı ve kolay erişim sunar. Bu sayede araştırma performanslarını görselleştirebilir, katılımlı çalışma geliştirebilir ve araştırma alanındaki güncel akımları analiz edebilirsiniz. Herhangi bir Elsevier platformunda (Scopus, Mendeley, Elsevier dergileri, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, SciVal'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, SciVal'e erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. SciVal'e ilk kez giriş yaparken kampüs ağı içinde olmanız yeterlidir. Sonrasında dünyanın herhangi bir yerinden hesabınıza giriş yaparak SciVal'ı kullanabilirsiniz. Platforma ilişkin detaylı bilgi içeren kaynaklara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz: https://www.elsevier.com/solutions/scival
	Shakespeare Survey Online Shakespeare Survey Online is a yearbook of Shakespeare's works and productions published in English since 1948. ---------- Shakespeare Survey Online, 1948 yılından itibaren İngilizce olarak yayımlanan Shakespeare çalışmaları ve üretimlerini içeren bir yıllıktır.
	Springer Open Springer Open provides open access journals and books from all areas of science, technology, medicine, the humanities, and social sciences. ---------- SpringerOpen; bilim, teknoloji, tıp, beşeri bilimler ve sosyal bilimlerin her alanından açık erişimli dergiler ve kitaplar sunar.
	SSOAR-Social Science Open Access Repository The Social Science Open Access Repository (SSOAR) is a database of social science literature maintained by the Leibniz Institute for the Social Sciences and provides free access to more than 55.000 publications. ---------- Sosyal Bilimler Açık Erişim Arşivi (Social Science Open Access Repository-SSOR) Leibniz Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yürütülen 55.000’den fazla yayına ücretsiz erişim sağlayan bir sosyal bilim literatürü veritabanıdır.
	Standard Ebooks Standard Ebooks is a volunteer-driven, not-for-profit effort to produce a collection of high quality, carefully formatted, accessible, open-source, and free public domain ebooks. ---------- Yüksek kaliteli, dikkatle biçimlendirilmiş, erişilebilir, açık kaynaklı ve ücretsiz kamuya ait e-kitap koleksiyonu üretmek için gönüllü yürütülen kar amacı gütmeyen bir oluşumdur.
	TBMM Digital Archive The TBMM Digital Archive enables access to the digital resources of the Library of TBMM and its legislative / audit activities produced in the Turkish Grand National Assembly. ---------- TBMM Dijital Arşivi, TBMM Kütüphanesi’nin dijital kaynaklarına ve TBMM’de yasama / denetim faaliyetleri ile üretilen çıktılara erişim sağlar.
	Wiley Digital Archives Wiley Digital Archives database provides access to the primary archive sources such as manuscripts, photographs, monographs and maps from the collections of New York Academy of Sciences, Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland, Royal College of Physicians, Royal Geographical Society (with IBG), and British Association for the Advancement of Science. New York Academy of Sciences The collection focuses on environmental history, pollution, human rights, public health and ethics, and the history of science, medicine in North America from 1803 to 2013. It contains manuscripts, correspondence, reports, conference papers, proceedings, maps, surveys, data and ephemera. Royal Anthropological Institute The collection covers the history of cultural, biological, medical and visual anthropology, colonialism, social sciences, and humanities across the globe from 1763 to 2016. It contains over 150,000 maps and charts, ethnographic photographs, manuscripts, correspondence, reports, conference papers, proceedings, maps, surveys, fieldnotes, drawings, data and ephemera. The Royal College of Physicians The collection covers the history of medicine, medical humanities, medicine and culture, religion, and government, the establishment of public health systems, and the policies governing medical education and practice from 1205 to 1980. It contains monographs, rare books, manuscripts, correspondence, reports, conference papers, medical reports, medical education textbooks, proceedings, anatomical drawings, public health surveys, drawings. Royal Geographical Society The collection covers the history of geography exploration, colonization and de-colonization, anthropology, law, climate science, gender studies, cartography, and environmental history throughout the British Empire from 1478 to 1953. It contains manuscripts, correspondence, reports, conference papers, proceedings, maps, charts, atlases, photographs, surveys. British Association for the Advancement of Science The collection covers the subjects of astronomy, biology, technology, industrial design, chemistry, engineering, mathematics, agriculture, meteorology, physics, and history of science. It contains administrative records, correspondence, illustrations, manuscripts, photographs, prototypes, clippings, personal papers. ---------- Wiley Digital Archives veritabanı, New York Academy of Sciences, Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland, Royal College of Physicians, Royal Geographical Society (with IBG) ve British Association for the Advancement of Science koleksiyonlarını kapsayacak şekilde el yazmaları, fotoğraflar, monograflar ve haritalar gibi birincil el arşiv kaynaklarına erişim sağlamaktadır. New York Academy of Sciences Koleksiyon, 1803'ten 2013'e kadar Kuzey Amerika'da çevre tarihi, kirlilik, insan hakları, halk sağlığı ve etiği, bilim tarihi ve tıp konularına odaklanana el yazmaları, yazışmalar, raporlar, konferans bildirileri, haritalar, anketler, veriler ve efemeralar içerir. Royal Anthropological Institute Koleksiyon, 1763'ten 2016'ya kadar dünya genelinde kültürel, biyolojik, tıbbi ve görsel antropoloji, sömürgecilik, sosyal bilimler ve beşeri bilimlerin tarihini kapsayan 150.000'den fazla harita ve çizelge, etnografik fotoğraf, el yazması, yazışma, rapor, konferans bildirisi, tutanaklar, haritalar, anketler, alan notları, çizimler, veriler ve efemeralara erişim sağlamaktadır. The Royal College of Physicians Koleksiyon, tıp tarihi, tıbbi beşeri bilimler, tıp ve kültür, din ve hükümet, halk sağlığı sistemlerinin kurulması ve 1205'ten 1980'e kadar tıp eğitimi ve uygulamasını yöneten politikaları kapsayan raporlar, konferans bildirileri, tıbbi raporlar, tıp eğitimi ders kitapları, tutanaklar, anatomik çizimler, halk sağlığı araştırmaları ve çizimlere erişim sağlar. Royal Geographical Society Koleksiyon, 1478'den 1953'e kadar Britanya İmparatorluğu genelinde coğrafya araştırması, kolonizasyon ve dekolonizasyon, antropoloji, hukuk, iklim bilimi, toplumsal cinsiyet çalışmaları, haritacılık ve çevre tarihinin tarihini kapsayan el yazmaları, yazışmalar, raporlar, bildiriler, haritalar, çizelgeler, atlaslar ve fotoğraflara erişim sağlar. British Association for the Advancement of Science Koleksiyon astronomi, biyoloji, teknoloji, endüstriyel tasarım, kimya, mühendislik, matematik, tarım, meteoroloji, fizik ve bilim tarihi konularını kapsayan idari kayıtları, yazışmaları, illüstrasyonları, el yazmalarını, fotoğrafları, prototipleri, kupürleri, kişisel belgeleri içerir.
	Women and Social Movements in the United States, 1600-2000 The database includes materials such as documents, primary sources, book and movie reviews that provide an overview of the lives of women in America. ---------- Veritabanı, 1600-2000 yılları arasını kapsayan ve Amerika’daki kadınların yaşamlarına genel bir bakış açısı sağlayan belgeler, birincil el kaynaklar, kitap, film eleştirileri gibi materyalleri içermektedir.
	Women and Social Movements, International: 1840 to Present The database includes primary sources such as writings of women activists, personal letters, diaries, and proceedings of conferences that show how women’s social movements shaped events and attitudes that have defined modern life. ---------- Veritabanı, toplumsal kadın hareketlerinin, modern yaşamı tanımlayan olayları ve tutumları nasıl şekillendirdiğini gösteren kadın aktivistler tarafından yazılan yazıları, kişisel mektupları, günlükleri ve konferans kayıtları gibi birincil el kaynakları içermektedir.
	Women and Social Movements, Modern Empires since 1820 The database includes documents on prominent themes in world history such as conquest, colonization, settlement, resistance, and post-coloniality through women’s voices. The documents within the collection are related to Habsburg, the Ottoman, the British, French, Italian, Dutch, Russian, Japanese, and United States Empires, and settler societies in New Zealand, Australia, and the United States since 1820. ---------- Veritabanı, fetih, sömürge, yerleşme, direniş ve sömürgecilik sonrası gibi dünya tarihinde öne çıkan konuları kadınlar üzerinden aktaran; Habsburg, Osmanlı, Britanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Rusya, Japonya, Birleşik Devletler gibi imparatorluklar ile Yeni Zelanda, Avustralya ve Birleşik Devletler’deki yerleşimci topluluklar ile ilgili, 1820’den beri olan belgeleri içermektedir.
	World Digital Library The World Digital Library, created and curated with the support of the Library of Congress and UNESCO, provides free access to 19.147 items -manuscripts, rare books, maps, photographs, and other relevant cultural documents- from 193 countries and cultures between 8000 BCE and 2000. ---------- Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi ve UNESCO’nun desteği ile yürütülen Dünya Dijital Kütüphanesi, M.Ö. 8000 ve 2000 yılları arasında 193 ülke ve kültürden 19.147 kaynağa – el yazmaları, nadir kitaplar, haritalar, fotoğraflar ve diğer önemli kültürel belgelere – ücretsiz erişim sağlar.
	YÖK Tez Merkezi (CoHE Thesis Center) The Turkish Council of Higher Education gathers and enables free access to all the theses and dissertations written in academic institutes in Turkey. CoHE Thesis Center is the national thesis center of Turkey. ---------- T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Türkiye’deki akademik kurumlarda yazılan tüm yüksek lisans ve doktora tezlerini toplamakta ve ücretsiz erişim sağlamaktadır. YÖK Tez Merkezi, Türkiye’nin ulusal tez merkezidir.
	Zenodo Zenodo is a catch-all repository launched by CERN, an OpenAIRE partner, and pioneer in open source, open access, and open data. ---------- Zenodo, bir OpenAIRE ortağı ve açık kaynak, açık erişim ve açık veri öncüsü olan CERN tarafından kurulan toplayıcı bir arşivdir.
	Zentralblatt MATH (zbMATH) zbMATH, well-known under its former name Zentralblatt MATH, contains more than 3.7 million entries drawn from more than 3,000 current journals and serials and 170,000 books, with coverage across mathematics, statistics, computer sciences and the applications of these disciplines in engineering, physics, and the life sciences. ---------- Zentralblatt MATH adıyla tanınan zbMATH, matematik, istatistik, bilgisayar bilimleri ve mühendislik, fizik ve yaşam bilimleri ile birlikte bu disiplinlerin uygulama alanlarını kapsayan, 3.000’den fazla süreli yayından ve 170.000 kitaptan alınmış, 3.7 milyondan fazla kaynak içerir.

Database List: Free

New Subscriptions

Renewal Databases

Trial Databases