Database List: F

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Num All Free
Factiva

A news database service. It provides access to Dow Jones and Reuters Newswires and The Wall Street Journal. Articles are available from more than 4,000 Reuters and Dow Jones journalists worldwide – just minutes after the news appears in real-time services. Factiva also offers access to more than 900 non-English sources and tracks news on more companies than are publicly listed on all the global stock exchanges combined, with over 300,000 company codes.

NOTE: Not recommended for use with NETSCAPE browser.

----------

Factiva bir haber ajansı veritabanıdır. Dow Jones, Reuters Newswires ve The Wall Street Journal`a erişim sağlar. Makaleler,dünya çapındaki 4000`den fazla Reuters ve Dow Jones gazetecilerinden toplanır. Ayrıca Factiva, 900`den fazla İngilizce olmayan kaynaklara ve şirket haberlerine erişim sağlar. Yaklaşık 300.000 şirket kodlarıyla bütün dünya menkul kıymetleri borsalarını bir araya getirerek listeler.

​NOT: NETSCAPE tarayıcısıyla kullanımı önerilmez.
Financial Times

Financial Times is a United Kingdom centered daily newspaper.  This platform provides access to case studies, news, analyses, and comments on finance, management, economics, business ethics, global trade, and international business, etc. In addition to these, Financial Times includes news about policy, life & art, climate, and technology from the all-around world.

For FT mobile apps

NOTE: Please use your Bilkent extension e-mail addresses for registration. After registration, you will receive a notice to create a password.

----------

Birleşik Krallık merkezli günlük yayımlanan bir gazete olan Financial Times finans, yönetim, ekonomi, iş etiği, küresel ve uluslararası ticaret gibi konularda vaka çalışmaları, haber, analiz ve yorumlara erişim sağlamaktadır. Bunlara ek olarak, Financial Times dünya çapında politika, yaşam ve sanat, iklim ve teknoloji haberlerine de erişim sağlamaktadır.

Mobil FT uygulaması için

NOT: Kayıt olmak için lütfen Bilkent uzantılı e-posta adresinizi kullanınız. Kayıt olduktan sonra şifre oluşturmak için bir bildirim alacaksınız.

Powered by SubjectsPlus