Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi’nin hizmetlerini, kullanım kurallarını ve koleksiyonunu tanıtmak; bu koleksiyondan nasıl yararlanılacağını ve kaynakların etkin şekilde kullanımını öğretmek amacıyla, kullanıcı gruplarına göre ayrı kütüphane oryantasyonları yapılmaktadır. Kütüphane oryantasyonları, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, dış kullanıcılar ve özel misafirler için farklı içeriklerle verilmektedir. Yeni öğrencilere genel kütüphane koleksiyonu, katalog taraması, koleksiyon kullanım ve kuralları tanıtılırken, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, veritabanlarının kullanımına yönelik eğitim verilmektedir. Kütüphane oryantasyonları, oryantasyon isteği yapan fakülte, kurum ve kuruluşlara göre, Referans ve Fakülte Kütüphanecileri tarafından düzenlenmektedir.

Kütüphane oryantasyonları hakkında daha fazla bilgi almak veya oryantasyon isteğinde bulunmak için +90 (312) 290 16 98 veya +90 (312) 290 11 27 numaralı telefonlar aranabilir veya e-posta gönderilebilir.

Bir başka tanıtım hizmeti olarak, kullanıcılara kütüphanenin koleksiyon ve hizmet yenilikleri hakkında bilgi vermek amacıyla, üniversite bünyesinde haftalık olarak basılan “Bilkent News” ‘da, ayda bir defa kütüphaneye ayrılan köşede kullanıcılara ulaşılmaktadır.

Kütüphanenin çeşitli yerlerinde bulunan İngilizce ve Türkçe broşürler kütüphane koleksiyonunun içeriği ve kütüphane hizmetleri ile çalışma saatleri hakkında bilgi vermektedir.

» Oryantasyon İstek Formu

» Kütüphane Planı