Biyografi:

1947’de Ankara’da doğdu. 1968’de Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldu. Ayni fakültede uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra 1997’de Farmakognozi profesörlüğünden emekliye ayrıldı.

1987-1992 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Feminist bilinçle kaleme aldığı öyküleri 1981’den bu yana, Sanat Edebiyat’81, Düşün, Çağdaş Türk Dili, Varlık gibi dergilerde; edebiyat sorunları, kitaplar, kadın özgürlüğü, laik toplum ve Cumhuriyet devrimleri üzerine deneme, inceleme ve makaleleri Saçak, Çağdaş Türk Dili, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap Varlık, Papirüs gibi dergilerde, Cumhuriyet, Aydınlık gazetelerde yayımlanmış ve yayımlanmaktadır.

Atasü’nün beş romanı, sekiz öykü ve altı deneme kitabı ve çeşitli ödülleri vardır. Kimi öyküleri başka dillere çevrilmiş, İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan’da yayımlanan öykü antolojilerinde yer almıştır.

DAĞIN ÖTEKİ YÜZÜ adlı romanı İngilizceye çevrilmiş ve İngiltere’de yayımlanmıştır. LANETLİLER Almancaya, BİR YAŞDÖNÜMÜ RÜYASI Yunancaya çevrilip bu ülkelerde yayımlanmıştır.

Ödülleri:

Akademi Kitabevi Öykü Birincilik Ödülü 1982, Kadınlar da Vardır

Orhan Kemal Roman Ödülü 1996, Dağın Öteki Yüzü

Yunus Nadi Öykü Ödülü 1997, Taş Üstüne Gül Oyması

Haldun Taner Öykü Ödülü 1998 Taş Üstüne Gül Oyması

Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü 2010 Hayatın En Mutlu An’ı

Yunus Nadi Öykü Ödülü 2010 Hayatın En Mutlu An’ı

Galeri

Video