Yükleniyor Etkinlikler

Tüm Etkinlikler

Değerli Bilkent Üniversitesi Mensupları,

Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi ve Müzik Bölümü işbirliğiyle düzenlenen bir konuşmaya davetlisiniz.

Başlık: “Müzik Araştırması, Edebiyat ve Kütüphaneler: 20. Yüzyıl Sanat Müziği ve Günümüz Müzik Eğitimi ve Edebiyatına Etkileri”

Konuşmacılar: Dr. Ülkemin Akbaş ve Dr. Alexandros Charkiolakis

Tarih: 26 Aralık 2023, Salı

Saat: 12.00

Yer: Kütüphane Sanat Galerisi

Konuşma İngilizce olup, herkesin katılımına açıktır.

Etkinlik ayrıca Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi YouTube Kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanacaktır:

Yayın Erişim Bağlantısı: https://www.youtube.com/@BilkentLibrary/streams

Özet:

Çağdaş müzik kapsamında yapılacak olan konuşmamız, teknolojik ve sosyal gelişmelerden etkilenen 20. yüzyıl müziğinin günümüz müzik eğitimine ve literatürüne etkisini incelemektedir. Bu konuşmanın odağında bugün Türkiye’de yüksek öğretim seviyesinde eğitim veren müzik kuruluşlarının motivasyonları, eğitimde öğrencilere aktarmış oldukları müzik literatürü ve üniversite kütüphanelerinin bu eğitim içerisindeki rolü olacaktır.

Ülkemin Akbaş, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon Bölümü’nden mezun oldu. Avusturya’daki Universität für Musik und darstellende Kunst Graz’da Beat Furrer ve Klaus Lang danışmanlığında yüksek lisansını tamamladı.

2014 yılında Viyana Ehrbar Salonu’nda kendi adına bir portre konseri düzenlenen bestecinin eserleri Avrupa’nın birçok seçkin müzik topluluğu tarafından seslendirildi. Eserleri, Çin’deki 6. Şanghay Yeni Müzik Haftası’nda, Romanya’daki Uluslararası Yeni Müzik Haftası Bükreş’te ve İspanya’daki Auditorio Nacional Madrid’de icra edildi.

2019 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası’nın siparişi üzerine yazdığı Nocturne in Red’in prömiyeri BSO tarafından gerçekleştirilmiştir. 2020 yılında Kırık Çemberler adlı yaylı orkestrası eseri Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından icra edilmiştir. Besteci halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Alexandros Charkiolakis, piyano ve müzik teorisi lisans eğitimini Hellenic Konservatuvarı’nda, müzikoloji ve orkestra şefliği eğitimini Sheffield Üniversitesi ve Royal Northern College of Music’te, felsefe ve yönetim eğitimini Atina Üniversitesi’nde almıştır.

Yunanistan Müzik Derneği “Lilian Voudouri” Müzik Kütüphanesi’nde çalışmış ve 2013’ten 2017’ye kadar MIAM – İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders vermiş ve aynı zamanda “Erol Üçer” Müzik Kütüphanesi’nin başkanlığını yapmıştır. Mayıs 2017’de Atina’da Yunanistan Müzik Derneği’nin genel direktörü olmuştur. Birçok kitaba editörlük yapmış ve Avra Xepapadakou ile birlikte “Interspersed with Musical Entertainment: 19. Yüzyıl Yunan Salanlarında Müzik” adlı kitabı yazmıştır (Helenik Müzik Merkezi). Bugün Atina Devlet Orkestrası Yönetim Kurulu, Zatouna’daki Mikis Theodorakis Müzesi yönetim kurulu ve Yunan IAML Şubesi yönetim kurulu üyesidir.

Go to Top