Anlaşma kapsamında, üniversitemize mensup akademisyenlerimiz, 2021 yılı boyunca Cambridge University Press’in Altın Açık Erişim ve Hibrit dergilerinde, hiçbir işlem ücreti söz konusu olmaksızın açık erişim makale yayımlama imkanına sahip olacaklardır.

Anlaşma detaylarını ve yazarlar için faydalarını kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Bu anlaşma, anlaşmanın geçerli olduğu dönem içinde kabul almış makaleler için uygulanacaktır.
  • Yazarlar, araştırmalarının görünürlüğünü artırarak daha yüksek atıf sayılarına, daha geniş erişim ve küresel etkiye sahip olabileceklerdir.
  • Makalelerin SSCI, SCI, Scopus gibi atıf indekslerinde yer alan dergilerde yayınlanma imkanı olacaktır.
  • Yazar, Bilkent Üniversitesi ile bağlantısını gösteren detayları yayıncıya sağlayarak makalesini gönderebilecektir.
  • Makaleler Creative Commons Lisansı kapsamında yayımlanabilecektir. Creative Commons Lisansı ile ilgili detaylı bilgi için https://www.cambridge.org/core/services/open-access-policies/open-access-resources/creative-commons-licenses adresini ziyaret ediniz.
  • Anlaşmanın geçerli olduğu süre içerisinde açık erişim olmadan yayımlanan makaleler, anlaşma süresi bitmeden, yazar tarafından talep edilmesi durumunda geriye dönük olarak açık erişime dönüştürülme hakkına sahip olacaktır.
  • Açık erişim makale yayımlamanın mümkün olmadığı dergiler için yayıncı tarafından uygun görülmesi ve opsiyon sağlanması durumunda, yıl içinde açık erişim makale yayımlama şansı olabilecektir.
  • Dergi içeriği multidisipliner olduğu için tüm fakülte ve bölümler bu hizmetten yararlanabilecektir.
  • Toplam 394 dergide ve UBYT teşvik programında olan 274 dergide  makale yayımlama imkanı sunulmaktadır.

Anlaşma ile ilgili detaylı bilgi için https://www.cambridge.org/core/services/open-access-policies/read-and-publish-agreements/oa-agreement-ankos adresini ziyaret edebilirsiniz.

Konu alanınızdaki dergileri incelemek ve başvuruda bulunmak için  https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/journals adresini ziyaret edebilirsiniz.

ANKOS Akademi Çalışma Grubu işbirliği ile 17 Şubat 2021 Çarşamba günü düzenlenmiş olan “ANKOS ile Cambridge University Press Arasında İmzalanan Oku & Yayımla Anlaşmasının İçeriğinin Detayları” adlı webinarın video kaydına buradan erişim sağlayabilirsiniz.