InCites

Incites-Benchmarking & Analytics Academic is a reference based evaluation tool to analyze the productivity and compraison results of rivals/models in an international scope for academic, public and private sectors. Incites examines more than 200 countries/regions, 16,000 institution, and 1,400 funders worldwide.

The following link provides resources containing detailed information about the platform: 

https://clarivate.com/products/incites/ 

If you already have an account on any of the "Web of Science" platforms (WoS, Publons, ResearcherID, etc.), you can access InCites with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access InCites. As part of our InCites subscription, Essential Science Indicators (ESI) and Journal Citation Reports (JCR) are also now available. 


Essential Science Indicators; As one of the parts of InCites platform, Essential Science Indicators helps you to  follow institutions, influencers, reports, publications, countries, and discover the related research fields to expand your own research. 

If you already have an account on any of the "Web of Science" platforms (WoS, Publons, ResearcherID, etc.), you can access InCites with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access InCites. As part of our InCites subscription, Essential Science Indicators (ESI) and Journal Citation Reports (JCR) are also now available. 


 
----------

Incites-Benchmarking & Analytics Academic, Akademik, kamu ve özel sektörden kurumlar için ulusal veya uluslararası bağlamda rakiplerin/modellerin üretkenliği ve kıyaslama çıktısını analiz etmek için kullanılan, atıf temelli bir değerlendirme aracıdır. Incites, Dünya genelinde 200'den fazla ülke/bölge, 16.000'den fazla kurum, 1.400'den fazla fon sağlayıcıyı inceler.

​Platforma ilişkin detaylı bilgi içeren kaynaklara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:

https://clarivate.com/products/incites/

Herhangi bir "Web of Science" platformunda (WoS, Publons, ResearcherID, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, InCites'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, InCites'a erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. InCites aboneliğimizin bir parçası olarak Essential Science Indicators (ESI) ve Journal Citation Reports (JCR) da erişime açılmıştır.

Essential Science Indicators; InCites platformunun  bir parçası olan Essential  Science Indicators, çalışma alanınızdaki  etkili  kişileri,  kurumları, raporları, yayınları, ülkeleri ve hatta çalışmanızı etkileyebilecek gelişmekte olan diğer araştırma alanlarını tespit etmenize yardımcı olmaktadır.

Herhangi bir "Web of Science" platformunda (WoS, Publons, ResearcherID, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, InCites'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, InCites'a erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. InCites aboneliğimizin bir parçası olarak Essential Science Indicators (ESI) ve Journal Citation Reports (JCR) da erişime açılmıştır.



 

JSTOR Open Access Books

More than 6,000 ebooks from 75+ publishers, including Brill, Cornell University Press, De Gruyter, and University of California Press, are now available for everyone.

----------

Brill, Cornell Üniversitesi Yayınları, De Gruyter ve Kaliforniya Üniversitesi Yayınları dahil olmak üzere 75’in üzerinde yayıncıdan 6.000’den fazla e-kitap herkesin erişimine sunulmaktadır.

Literary Reference Center Plus

Literary Reference Center Plus provides relevant information on thousands of authors and their works. In addition to contemporary and classic full-text poems, short stories, novels, and critical essays, the database includes plot summaries, synopses and work overviews, biographies, interviews, literary journals, and e-books.
 
----------

Literary Reference Center Plus, birçok yazar ve eserleri hakkında ilgili bilgiler sağlar. Veritabanında çağdaş ve klasik tam metin şiirler, kısa öyküler, romanlar ve eleştirel denemelerin yanı sıra; özetler, olay örgüsü özetleri, biyografiler, röportajlar, edebiyat dergileri ve e-kitaplar yer almaktadır.

RELPAP

Database will be on trial access until 10 September 2023.

RELPAP is an academic research tool that associates academic publications using semantic information networks and searches for publications through these relationships. RELPAP creates graphs depending on the keyword used during the research and offers various publication suggestions.

Please use your Bilkent University e-mail address to register. After your account is activated, you can log in to RELPAP.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.” 

----------

Veritabanı 10 Eylül 2023 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
 
RELPAP anlamsal bilgi ağlarını kullanarak akademik yayınları ilişkilendiren ve bu ilişkiler üzerinden yayın aramayı sağlayan akademik bir araştırma aracıdır. RELPAP  araştırma sırasında kullanılan anahtar kelimeye göre graflar oluşturur ve çeşitli yayın önerileri sunar.

Kayıt yapmak için lütfen Bilkent Üniversitesi e-posta adresinizi kullanınız. Hesabınız aktifleştirildikten sonra RELPAP’a giriş yapabilirsiniz.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

 

Adam Matthew: Business, Economic and Labour History

A range of important sources from Britain and America, covering key subjects within this historical field, including Keynesian economic policy in post-war Britain; international labour movements; the London Stock Exchange; and the papers of important economists.

----------

Bu koleksiyon, savaş sonrası Britanya’da Keynesian ekonomi politikası, uluslararası işçi hareketleri, Londra Borsası ile ilgili bilgiler ve ekonomistlerin yazılarının da içerisinde yer aldığı Britanya ve Amerika’ya dair önemli kaynakları içermektedir.

Adam Matthew: Shakespeare in Performance

Shakespeare in Performance provides access to prompt books from the Folger Shakespeare Library. These prompt books tell the story of Shakespeare’s plays as they were performed in theatres throughout Great Britain, the United States, and internationally, between the seventeenth and twentieth centuries.

----------

Shakespeare in Performance, Folger Shakespeare Kütüphanesi'nden kitaplara erişim sağlamaktadır. Bu kitaplar, Shakespeare oyunlarının on yedinci ve yirminci yüzyıllar arasında Büyük Britanya, Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası olarak tiyatrolarda sergilenen oyunlarının hikayesini anlatmaktadır.

History Vault: World War I: Records of the American Expeditionary Forces, and Diplomacy in the World War I Era

The database includes documents about the American Expeditionary Force (ASF) in World War I, mostly covering the years 1917-1919, and provides access to reports on US intelligence operations, and the post-war peace process, conference recordings, documents on reparations, and diplomacy works.

----------

Veritabanı, I. Dünya Savaşı’nda yer alan Amerikan Seferi Kuvvetleri (ASF) hakkında, çoğunluğunu 1917-1919 arası yılları kapsayan belgelerin yanı sıra; ABD istihbarat operasyonları ve savaş sonrası barış sürecini içeren raporlar, konferans kayıtları, tazminat belgeleri ve diplomasi çalışmalarına erişim sağlamaktadır. 

History Vault: World War II: U.S. Documents on Planning, Operations, Intelligence, Axis War Crimes and Refugees

The database includes President Franklin D. Roosevelt's Map Room Files, Records of the Joint Chiefs of Staff, Records of the War Department Operations Division, U.S. Navy Action and Operational Reports, Records of the Office of War Information, Papers of the War Refugee Board, George C. Marshall Papers; FBI Files on Tokyo Rose, Manhattan Project documents, Potsdam Conference Documents, and numerous other collections that provides many different views of World War II.

----------

Veritabanı, Genelkurmay Başkanlığı, Savaş Bakanlığı Operasyonlar Bölümü kayıtları, Amerikan Donanması ve Operasyonel raporları, Savaş Ofisi Bilgilendirme kayıtları, Savaş Mültecileri Kurulu belgeleri, George C. Marshall belgeleri; Tokyo Rose hakkındaki FBI belgeleri, Manhattan Projesi belgeleri, Postdam Konferansı belgeleri ile II. Dünya Savaşı’na birçok farklı noktadan ışık tutan koleksiyonları ve daha fazlasını içermektedir.

ProQuest Civil War Era

Covering many aspects of American history, the ProQuest Civil War Era database provides access to primary sources including economic and other forces that led to the abolitionist movement, 600,000 war casualties, and the emancipation of approximately 4 million slaves.

----------

Amerikan tarihini birçok yönden ele alan ProQuest Civil War Era veritabanı, kölelik karşıtı hareketlere, 600,000 savaş kaybına sebep olan ve yaklaşık olarak 4 milyon kölenin özgürleşmesini sağlayan ekonomik faktörleri ve diğer etkenleri içeren birincil kaynaklara erişim sağlamaktadır.   

Women and Social Movements in the United States, 1600-2000

The database includes materials such as documents, primary sources, book and movie reviews that provide an overview of the lives of women in America.

----------

Veritabanı, 1600-2000 yılları arasını kapsayan ve Amerika’daki kadınların yaşamlarına genel bir bakış açısı sağlayan belgeler, birincil el kaynaklar, kitap, film eleştirileri gibi materyalleri içermektedir.

Women and Social Movements, Modern Empires since 1820

The database includes documents on prominent themes in world history such as conquest, colonization, settlement, resistance, and post-coloniality through women’s voices. The documents within the collection are related to Habsburg, the Ottoman, the British, French, Italian, Dutch, Russian, Japanese, and United States Empires, and settler societies in New Zealand, Australia, and the United States since 1820.

----------

Veritabanı, fetih, sömürge, yerleşme, direniş ve sömürgecilik sonrası gibi dünya tarihinde öne çıkan konuları kadınlar üzerinden aktaran; Habsburg, Osmanlı, Britanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Rusya, Japonya, Birleşik Devletler gibi imparatorluklar ile Yeni Zelanda, Avustralya ve Birleşik Devletler’deki yerleşimci topluluklar ile ilgili, 1820’den beri olan belgeleri içermektedir. 

Oxford English Dictionary (OED)

The Oxford English Dictionary is the accepted authority on the evolution of the English language over the last millennium. It is an unsurpassed guide to the meaning, history, and pronunciation of over half a million words, both present and past. It traces the usage of words through 2.5 million quotations from a wide range of international English language sources, from classic literature and specialist periodicals to film scripts and cookery books. The OED covers words from across the English-speaking world, from North America to South Africa, from Australia and New Zealand to the Caribbean. It also offers the best in etymological analysis, listings of variant spellings, and shows pronunciation using the International Phonetic Alphabet. 

----------

1000 yıllık süreci kapsayan, yarım milyondan fazla İngilizce kelimenin şimdiki ve geçmişteki anlamını, tarihini, telaffuzunu veren ve konusunda otorite kabul edilen bir rehber niteliğindedir. Bu rehber klasik literatürden film senaryolarına kadar uluslararası dil kaynaklarından alınan 2,5 milyon cümleyi örnek göstererek kullanımını anlatır. Avustralya ve Yeni Zelanda’dan Karaiblere; Kuzey Amerika’dan Güney Afrika’ya kadar konuşulan İngilizce kelimeleri kapsar. Uluslararası Fonetik Alfabesini kullanarak telaffuzları gösterir ve etimolojik analizlerin en iyisini sunar.

European Views of the Americas: 1493 to 1750

European Views of the Americas: 1493-1750 (EBSCO) is a guide that prepared by John Carter Brown Library and EBSCO for printed sources have been written about America in Europe before 1750. Database includes more than 32,000 records coverings subjects of Britons, trade, explorations, Dutch in America, French in America, colonies, pirates, slave trade, beliefs and religions in America and etc.

----------

John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular: Amerika’daki Britanyalılar, Ticaret, Keşifler, Amerika’daki Flemenkler, Amerika’daki Fransızler, Büyük Britanya – Koloniler, Amerika’daki dinler ve inançlar, Korsanlar, Köle ticareti ve çok daha fazlası…

Human Relations Area Files (HRAF)

eHRAF World Cultures contains ethnographic collections covering all aspects of cultural and social life.

eHRAF Archaeology contains information on archeology belonging to societies, ethnic groups and cultures in the world prehistory.

----------

eHRAF World Cultures, kültürel ve sosyal yaşamın tüm yönlerini kapsayan etnografik koleksiyonları içerir.

eHRAF Archaeology, dünyada tarih öncesinde yer almış toplumlar, etnik gruplar ve kültürlere ait arkeoloji bilgilerini içermektedir.
 

Humanities & Social Sciences Index Retrospective

It indexes nearly 1.200 periodicals, more than 1,300.000 records and more than 240.000 books reviews in the fields of Humanities and Social Sciences.

----------

Beşeri ve Sosyal Bilimler alanlarında 1.200’e yakın süreli yayın, 1,300.000’den fazla kayıt ve 240.000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.
 

Journal Citation Reports (JCR)

Journal Citation Reports (JCR) provides you the possibility to evaluate journals with information based  on quantitative and statistic information, through reference datas. JCR shows you the relationship between references, and measures the impact of research according to journal and category levels. JCR provides you the data about journals, evaluate a journal’s impact factor, and have connection through various interfaces.

----------

Journal Citation Reports (JCR) atıf verilerine dayanan sayısal veriler ve istatistik temelli bilgilerle dergileri değerlendirme imkanı sunar. JCR dergi ve kategori seviyelerine göre araştırmanın etkisini ölçer ve atıflar arasındaki ilişkiyi gösterir. JCR ile, dergiler ile ilgili veri sağlayabilir, derginin etki faktörünü değerlendirebilir ve çeşitli arayüzlerle bağlantı sağlayabilirsiniz.

MLA International Bibliography with Full Text

From the Modern Language Association (MLA), this resource combines an extensive collection of full-text journals with the definitive index for the study and teaching of language, literature, linguistics, rhetoric, writing studies, folklore, film, theater, and other dramatic arts. The MLA also includes the MLA Directory of Periodicals, which provides addresses, advertising rates, and information about submission for publication for over 3700 periodicals regularly covered in the Bibliography.

----------

Modern Language Association (MLA), bu kaynak, dil, edebiyat, dilbilim, retorik, yazı çalışmaları, folklor, film, tiyatro ve diğer dramatik sanatların incelenmesi ve öğretilmesi için kapsamlı bir tam metin dergi koleksiyonu sunar. MLA kapsamındaki 3700’ün üzerindeki derginin adresleri, reklam ücretleri ve yayınlanması için gerekli sunum şartlarını sağlayan MLA Directory of Periodicals’ı içerir.
 

Newswires

EBSCO’s Newswires provides near real-time access to top world-wide news from Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire, and Business Wire on a continuous basis. This content is monitored by EBSCO and relevant results are provided when users enter searches in EBSCOhost. This collection includes AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000, and more. End users can immediately access the full text of the web content, by following the link in the record. The index to the full text content in EBSCO Newswires is held for a rolling 30-day archive by EBSCO, so users can enjoy the previous 30 days of news relating to their search interests.

---------

Newswires veritabanı Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire gibi dünya çapındaki medyadan eş zamanlı haberler sağlamaktadır.

Oxford Bibliographies Online

Oxford Bibliographies Online database is a reference source that provides access to annotated bibliographies in American literature, British and Irish literature, cinema and media studies, medieval studies, Victorian literature and related subjects.

----------

Oxford Bibliographies Online veritabanı, Amerikan edebiyatı, İngiliz edebiyatı, sinema, medya araştırmaları, ortaçağ araştırmaları, İrlanda edebiyatı ve ilgili alanlarda hazırlanmış açıklamalı bibliyografyalara erişim sağlayan bir referans kaynağıdır.

ROAR-Registry of Open Access Repositories

The Registry of Open Access Repositories (ROAR) lists and shows the growth and status of open access repositories throughout the world.

----------

Açık Erişim Arşivleri Kayıt Platformu (Registry of Open Access Repositories-ROAR) dünya genelindeki açık erişim arşivlerin gelişimini ve durumunu listeler ve gösterir.

Scopus

Scopus covers 18,000 publications from 5,000 different publishers in the fields of science, technology, medicine and the social sciences. It provides abstract searching from 1960, and cited reference searching from 1996 to the present. In addition to academic journals, it includes conference proceedings, trade publications, patents, book series and scientific web-pages. Content is updated daily.

----------

Bilim, teknik, tıp ve sosyal bilimler alanında, 5000 farklı yayınevine ait 18.000 yayında yer alan çalışmaların 1960 yılından günümüze özet, 1996 yılından günümüze de atıf bilgilerini içeren bibliyografik bir veritabanıdır. Bilimsel dergilerin yanı sıra, konferans tutanakları, ticari yayınlar, patentler, kitap serileri ve bilimsel içerikli web sayfalarını da içeren veritabanı her gün güncellenmektedir.

Sobiad

Database will be on trial access until 15 January 2024.

Sobiad database provides access to the citations of articles, and index information of many journals published in the fields of Social Sciences, Natural Sciences and Health Sciences.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

---------

Veritabanı 15 Ocak 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.

Sobiad veritabanı, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan makalelerin atıflarına ve çok sayıda derginin indeks bilgilerine erişim sağlamaktadır.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
 

Ulrich’s Periodicals Directory

Ulrich’s Periodicals Directory is a bibliographic database providing detailed, comprehensive, and authoritative information on serials published throughout the world. It covers all subjects and includes publications that are published regularly or irregularly and are circulated free of charge or by paid subscription.

----------

Ulrich's Perıodicals Directory dünya çapında yayınlanmış süreli yayınlar hakkında detaylı geniş ve güvenilir bilgi sağlayan bibliyografik bir veritabanıdır. Bu veritabanı bütün konuları kapsar ve düzenli , düzensiz yayınlanmış yayınları, ücretsiz dağıtılan veya abonelik ödenen yayınların hepsini içerir.

Web of Science

This multidisciplinary citation database contains over 21,200 peer-reviewed, high-quality scholarly journals published worldwide (Including open access journals) in the sciences, social sciences, and arts and humanities. Conference proceedings and book data are also available. Including Web of Science: Science Citation Index, Social Science Citation Index, Art & Humanities Citation Index, Emerging Sources Citation Index, Book Citation Index, Conference Proceedings Citation Index.

For detailed information about the database content please click

Please click here for the "Complete List of Direct Links to Databases and Indexes".

​Researcher Profiles in Web of Science

Web of Science Author Records Corrections – Quick Reference Guide
----------

Çeşitli disiplinlerde yayın yapan bilimsel dergilerin etki gücünü, yayınlanan makalelerin aldığı atıf sayısını gösteren ve ayrıca yazarların makaleleri ve makalelerin kaynakçalarını listeleyen bibliyografik bir veri tabanıdır. Web of Science fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimlerini konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar.

Veritabanı içeriği hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

"Veritabanları ve Indekslere Doğrudan Linkler Listesi" için tıklayınız.

Web of Science'ta Araştırmacı Profilleri

Web of Science Yazar Kayıtları Düzeltmeleri-Hızlı Başvuru Klavuzu

Chicago Manual of Style

The Chicago Manual of Style is a guide database American English that frequently used in publishing field to regulate the writing style.

----------

The Chicago Manual of Style, Chicago Üniversitesi Yayınevi tarafından yayınlanan Amerikan İngilizcesi biçim kılavuzudur ve yayıncılık sektöründe geniş bir şekilde kullanılan yazı biçimini düzenlemektedir.

EBSCO eBook Super Collection

EBSCO eBook Super Collection database provides access to more than 582.000 full-text e-books from publishers such as Harvard University Press, Cambridge University Press, MIT, Bloomsbury, Cornell University Press, Oxford University Press in the subjects of business, science, engineering, social sciences, etc.

Please click on the "Downloading an eBook Guide" page.

For mobile app 

----------

EBSCO eBook Super Collection veritabanı Harvard University Press, Cambridge University Press, MIT, Bloomsbury, Cornell University Press, Oxford University Press gibi yayınevleri tarafından yayımlanan ve işletmeden fen bilimlerine, mühendislikten beşeri bilimlere kadar çok sayıda disiplini kapsayan 582.000’den fazla tam metin e-kitaba erişim sunmaktadır. 

"​E-kitap indirme rehberi" sayfası için lütfen tıklayın.

Mobil uygulama için

Encyclopedia Britannica Online

Encyclopaedia Britannica Online is the electronic version of the Encyclopaedia Britannica which has been published since 1768. It covers more than 300,000 web-sites, 118,000 articles, 2000 video clips, sound files, animations, photographs, drawings, maps and flags. Merriam-Webster’s Dictionary and Thesaurus are also available through this database.

----------

1768 yılında yayınlanmaya başlayan Encyclopaedia Britannica’nin elektronik versiyonu olan Encyclopaedia Britannica Online, 300.000’den fazla web sayfası, 118.000 makale, 2000 video klip, ses kayıtları, animasyonlar, fotoğraflar, resimler, ülkelerin harita ve bayraklarını içermektedir. Encyclopaedia Britannica Online ara yüzünden Merriam-Webster Dictionary & Thesaurus’a da erişim sağlanabilmektedir.

Internet Archive


The Internet Archive (archive.org), founded in 1996, provides access to digitized books and other digital artifacts. Some books cannot be downloaded as PDF. However, they can be borrowed by one patron at a time for 14 days. Borrowing is manageable through a free account and Adobe Digital Editions.

----------

1996 yılında kurulan İnternet Arşivi (archive.org) dijitalleştirilmiş kitaplara ve diğer dijital eserlere erişim sağlar. Bazı kitaplar pdf olarak indirilmez, ancak bir kullanıcı tarafından 14 günlüğüne ödünç alınabilir. Ödünç alma, ücretsiz açılabilecek bir hesap ve Adobe Digital Editions aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

 

Letters Of Charles Dickens

The Letters of Charles Dickens database provides full-text access to the collected correspondence of Charles Dickens between 1820-1870 from InteLex.

----------

InteLex tarafından yayınlanan Letters of Charles Dickens veritabanı, Charles Dickens’ın 1820-1870 yılları arasında yazdığı mektuplara tam metin erişim sağlamaktadır.

Literary Encyclopedia

The Literary Encyclopedia is an online reference work. It provides access to information in literature, history, philosophy and related subjects.

----------

Literary Encyclopedia, edebiyat, tarih, felsefe ve ilgili konularda hazırlanmış bilgilere erişim sağlayan bir referans kaynağıdır.

MasterFILE Reference eBook Collection

This ebook reference collection offers a rich election of eBook titles covering a broad renge of general reference subjects. Topics include biography, history, careers, cooking, literature, genealogy, health, parenting, personal finance, politics, architecture, science, current events, social-emotional health, sports and travel.

----------

MasterFILE Reference eBook Collection veritabanı biyografi, tarih, kariyer, yemek pişirme, edebiyat, soy bilimi, politika, mimarlık, bilim, spor, seyahat gibi birçok konuda e-kitaplar içermektedir.

Oxford Scholarship Online (OSO), Oxford Academic

Oxford Scholarship Online provides access to the e-books from the Oxford University Press covering subjects across biology, business, and management, classical studies, economics and finance, history, law, linguistics, literature, mathematics, philosophy, physics, political science, psychology, religion, social work, sociology.



----------

Oxford Scholarship Online veritabanı biyoloji, işletme ve yönetim, klasik çalışmalar, ekonomi ve finans, tarih, hukuk, dilbilimi, edebiyat, matematik, felsefe, fizik, siyaset bilimi, psikoloji, din, sosyal çalışmalar ve sosyoloji konularını kapsayan Oxford University Press e-kitaplarına erişim sağlar.

Peter Lang

Peter Lang provides access to e-books in the fields of Social Sciences, Art and Humanities.

----------

Peter Lang veritabanı Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimler alanlarındaki e-kitaplara erişim sağlar.

Project Muse Books Collection

Project Muse Books Collection provides access to electronic books published between 2010 and 2016 in philosophy, religion, literature, theatre, performing arts and related subjects.

----------

Project Muse Books Collection, felsefe, din, edebiyat, tiyatro, sahne sanatları ve ilgili konularda, 2010 – 2016 yılları arasında yayınlanmış elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.

Sage E-Books and Handbooks

Sage E-Books and Handbooks database include e-books from various subjects such as business&management, politics&international relations, education, sociology etc.

----------

Sage E-Books and Handbooks veritabanı, işletme ve yönetim, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, eğitim, sosyoloji vb. konularda e-kitaplar içerir.
 

Springer E-Book Collection

The Springer eBook Collection offers the first online book collection especially made for the requirements of researchers and scientists. The collection currently includes online access to more than 25,000 titles and grows with more than 3,400 newly released STM books, book series volumes and reference works each year.

----------

Springer E-Book Collection Springer yayınevine ait elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.

Taylor & Francis E-Books

Database provides access to the e-books of Taylor & Francis Publications in the subject fields of history, political science, philosophy, and media.

----------

Veritabanı, Taylor & Francis Yayınevi’ne ait tarih, politika, felsefe ve medya konulu elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.

Taylor & Francis E-Books

Database provides access to the e-books of Taylor & Francis Publications in the subject fields of history, political science, philosophy, and media.

----------

Veritabanı, Taylor & Francis Yayınevi’ne ait tarih, politika, felsefe ve medya konulu elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.

Turcademy

Turcademy provides access to about 2,500 electronic books in law, history, philosophy, psychology, political science, language and literature, education, business, economy, science, engineering, architecture, health sciences, and related subjects published by Anı Publishing, Gazi Publishing, Palme Publishing, Pegem Academy and Seçkin Publishing.

NOTE: To read the resources, it is necessary to sign up by institutional e-mail and to be connected to the Bilkent internet network.

Please click to watch the Turcademy User Guide video.

----------

Turcademy, Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık gibi yayınevleri tarafından hukuk, tarih, felsefe, psikoloji, siyaset bilimi, dil ve edebiyat, eğitim, işletme, ekonomi, bilim, mühendislik, mimarlık, sağlık bilimleri ve ilgili konularda yayınlanmış yaklaşık 2.500 elektronik kitaba erişim sağlamaktadır.

NOT: Kaynakları okumak için kurumsal e-posta ile üyelik yapmak ve kurum internet ağına bağlı olmak gerekmektedir.

Turcademy Kullanım Rehberi videosunu izlemek için lütfen tıklayınız.

University Press Scholarship Online (UPSO), Oxford Academic

University Press Scholarship Online (UPSO) database provides access to the Oxford Scholarship Online database and also e-books from leading university presses in a variety of fields like biology, math, history, physics, literature, and law. Please, click here for the Book title lists and Partner Presses.


----------

University Press Scholarship Online (UPSO) veritabanı Oxford Scholarship Online veritabanına ve biyoloji, matematik, tarih, fizik, edebiyat ve hukuk gibi alanlarda önde gelen üniversite yayınlarına ait e-kitaplara erişim sağlar. Lütfen kitapların başlık listeleri için buraya tıklayınız. Partner yayınevleri için ise buraya tıklayınız.

Wiley Online Books

Wiley Online Books database provide unlimited full-text access to more than 21,500 e-books. Wiley Online Library e-book topics are consist of business, finance, chemistry, physics and engineering, medical and health sciences, humanities, social sciences and psychology.

----------

Wiley Online Books veritabanı 21.500’den fazla e-kitaba tam metin sınırsız erişim imkanı sağlar. Wiley Online Library e-kitap konuları işletme, finans, kimya, fizik ve mühendislik, tıp ve sağlık bilimleri, insani bilimler, sosyal bilimler ve psikolojidir.

American Civil War: Letters and Diaries

American Civil War: Letters and Diaries database provides access to approximately 100.000 pages of diaries, letters and memoir. Database includes 4.000 pages of previously unpublished manuscripts such as the letter of Amos Wood and his wife and the diary of Maryland Planter William Claytor.

----------

American Civil War: Letters and Diaries veritabanı yaklaşık olarak 100.000 sayfalık günlük, mektup ve anıya erişim sağlamaktadır. Veritabanı, Amos Wood ve eşi ile of Maryland Planter William Claytor gibi kişilerin daha önce yayımlanmamış 4.000 sayfalık el yazmalarını da içermektedir.

American Film Scripts Online

Database will be on trial access until 4 March 2022.
American Film Scripts Online database provides access to more than 1000 scripts of the American cinema’s classic films.

Note: ​Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

----------

Veritabanı 4 Mart 2022 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
American Film Scripts Online veritabanı, 1000'den fazla klasik Amerikan sinema filminin senaryosuna erişim sağlar.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.



 

Ancestry Library

Ancestry Library is a database that gives opportunity to research ancestry ties by using census, immigration, ethnic root and military information in the past.

----------

Ancestry Library geçmişteki nüfus, göç, etnik köken ve askeri bilgileri kullanarak soy bağları ile ilgili araştırma yapmaya olanak sağlar.

Digital National Security Archive (DNSA)

The collection provides access to primary documents at the center of the foreign and military policy of the USA since 1945, and deals with the most critical events in the world and the policies of countries with military, intelligence, diplomacy and human rights dimensions.

Please click for the LibGuide page.

----------

1945'ten bu yana ABD’nin dış ve askeri politikasının merkezinde yer alan önemli birincil belgelerden oluşan koleksiyon, dünyada yaşanan en kritik olayları, ülkelerin politikalarını askeri, istihbarat, diplomasi ve insan hakları boyutları ile ele almaktadır.

LibGuide sayfası için lütfen tıklayın.

 

GreenFILE

Database offers well-researched information covering all aspects of human impact to the environment. Its collection of scholarly, government and general-interest titles includes content on global warming, green building, pollution, sustainable agriculture, renewable energy, recycling, and more. 

----------

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.

Historical Abstracts with Full Text

America: History and Life and Historical Abstracts together index and abstract over 1,700 journal titles. Journals indexed in America: History and Life are specific to American history. Citations go back to 1964 for select titles. Journals indexed in Historical Abtracts cover a wide range of historical subject matter, and include journals published in many languages, including Turkish journals. Citations for Historical Abstracts date back to 1955 for select titles.

----------

1.700’den fazla derginin indeksini ve özetini içerir. America: History and Life’da indekslenen dergiler, doğrudan Amerikan tarihine yöneliktir. İçerdiği makaleler 1964 yılına kadar uzanır. Türkçe dergiler de dahil olmak üzere tarih konusunda bir çok dilde yayınlanmış dergileri kapsar. Historical Abstracts’ daki dergilerin tarihleri 1955’lere kadar uzanır.
 

Humanities Source Ultimate

Humanities Source Ultimate is a database of humanities disciplines that provide access to thousands of full-text journals, full-text books, indexes, interviews, book reviews, and more.

----------

Humanities Source Ultimate, binlerce tam metin dergiye, tam metin kitaba, indekslere, röportajlara, kitap incelemelerine ve daha birçok farklı formattaki kaynağa erişim sağlayan, beşeri bilimler için hazırlanmış bir veritabanıdır.
 

JSTOR

JSTOR provides access to back issues of journals in the following topics: African American Studies, Anthropology, Asian Studies, Ecology, Economics, Education, Finance, General Science, History, Literature, Mathematics, Philosophy, Political Science, Population Studies, Sociology, and Statistics. JSTOR does not include current issues or volumes, but includes complete runs of all journals up to two to five years prior to the current date.

----------

Aşağıdaki konuları içeren dergilerin eski sayılarına erişim sağlar: Antropoloji, Amerika ve Asya Etüdleri, Ekoloji, Ekonomi, Eğitim, Maliye, Fen, Tarih, Edebiyat, Matematik, Felsefe, Siyasal Bilimler, Nüfus Etüdleri, Sosyoloji ve İstatistik. JSTOR, dergilerin güncel sayılarını içermez fakat günümüzden 2-5 yıl öncesine kadarki dergilerin bütün sayılarını kapsar.
 

Kezana

Kezana is an open-access platform that provides access to articles and theses from Turkey.

----------

Kezana, Türkiye’den makale ve tezlere erişim sağlayan bir açık erişim platformudur.

 

Library of Congress Digital Collections

Library of Congress Digital Collections is a digital library of manuscripts, photos, audio recordings, notated music, books, films, maps, and newspapers.

----------

Kongre Kütüphanesi Dijital Koleksiyonları, el yazmaları, fotoğraflar, ses kayıtları, notalar, kitaplar, filmler, haritalar ve gazetelerden oluşan dijital  bir kütüphanedir.

New York Public Library Digital Collections

The NYPL Digital Collections enables access to 890,355 items digitized from The New York Public Library’s collections.

----------

New York Halk Kütüphanesi koleksiyonlarından dijitalleştirilmiş 890.355’den fazla öğeye erişim sağlar.

Newspaper Source Plus

Newspaper Source Plus provides a full-text digital collection of the world’s major news content. It includes millions of articles from newspapers, newswires and news magazines. In addition, it offers television and radio transcripts and ongoing daily updates from popular news sources.

---------

Newspaper Source Plus içinde 860 tam metin gazeteden 35 milyondan fazla makaleyi barındırmanın yanı sıra; 800.000’den fazla televizyon ve radyo haberinin transkriptine erişim sağlamaktadır.

OpenDissertations

EBSCO Open Dissertations now includes the content from American Doctoral Dissertations. It is a free database with records for more than 1.2 million electronic theses and dissertations from around the world.

----------

Açık erişim bir veritabanı olan OpenDissertations, birçok konuda araştırmacılara hem geçmiş hem de günümüz tez çalışmalarına erişim imkanı sağlamaktadır.

Oxford Handbooks Online (OHO), Oxford Academic

Oxford Handbooks Online (OHO) database contains more than 1000 handbooks in the fields of archaeology, business & management, classical studies, criminology, economics & finance, history, law, linguistics, literature, music, philosophy, political science, psychology and sociology.

----------

Oxford Handbooks Online (OHO) veritabanı; arkeoloji, dilbilim, edebiyat, ekonomi ve finans, felsefe, hukuk, klasik çalışmalar, kriminoloji, müzik, psikoloji, politik bilimler, sosyoloji, işletme ve tarih konularında 1000’den fazla rehberi kapsamaktadır.

Oxford Reference Online

Oxford Reference Online brings together 100 well-known dictionaries and reference books, plus an Encyclopedia. These references are cross-searchable or searchable by subject and source. The database offers coverage of a broad range of subjects including General Reference, Science and Medicine, Humanities, Social Sciences, and Business.

----------

Oxford Reference Online, tanınmış 100 sözlük ve referans kitapları ile bir ansiklopedi içerir. Bu kaynaklar kitap adı ve konu başlıkları altında taranabilir. Oxford Reference Online Genel Referans, Bilim ve Tıp, İnsani Bilimler, Sosyal Bilimler ve İşletme konularını geniş anlamda kapsayarak sunan bir veritabanıdır.

Oxford Research Encyclopedias

The Oxford Research Encyclopedias offer long-form overview articles written, peer-reviewed, and edited by leading scholars. Each of the twenty-five distinct encyclopedias cover both foundational and cutting-edge topics in order to develop, over time, an anchoring knowledge base for major areas of research across the humanities, social sciences, and sciences.

----------

Oxford Research Encyclopedias, önde gelen akademisyenler tarafından yazılan, hakem tarafından gözden geçirilen ve düzenlenen makaleleri sunar. Yirmi beş farklı ansiklopedinin her biri, zaman içinde beşeri bilimler, sosyal bilimler ve fen bilimlerindeki ana araştırma alanları için bir sabitleyici bilgi tabanı geliştirmek için hem temel hem de en yeni konuları kapsar.

Oxford University Press Journals Online

Oxford Journals Oxford Journals is a division of Oxford University Press. Oxford University Press publishes well over 350 academic and research journals covering a broad range of subject areas; science, technical, professional, medical, humanities, arts, and social science disciplines.

Bilkent University Library has a "read and publish" agreement with Oxford University Press. For the detailed information, please click here.

----------

Oxford University Press, dünyadaki seçkin dergi yayıncılarından birisidir. Bu veritabanı; arkeoloji, biyoloji, tarih, dil, hukuk ve tıp konularındaki dergilere tam metin erişim sağlar.

Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi'nin Oxford University Press ile "oku ve yayımla" anlaşması bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

 

Project Muse

Project Muse provides full-text access to 389 scholarly journals in the humanities, arts and social sciences.

----------

Project Muse veritabanı; insani bilimler, sanat ve sosyal bilimler alanında yayınlanmış 389 dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.

Proquest Dissertations and Theses

Provides access to citations and full text for doctoral dissertations and master’s theses. Includes citations for dissertations published from 1980 forward as well as 350-word abstracts written by the author. Citations for master’s theses from 1988 forward include 150-word abstracts.

----------

Doktora ve master tezlerinin künyelerine ve tam metinlerine erişim sağlar. 1980 yılından sonra basılan tezlerin hem künyelerini hem de yazarları tarafından yazılan 350 kelimelik özetlerini içerir. 1988 yılından sonraki master tezleri ise 150 kelimelik özet içermektedir.

Proquest Primary Source

Proquest Primary Source Databases provide access to contents from historical newspapers, magazines, books, manuscripts, U.S. and UK government documents, and more.

----------

Proquest Primary Sources veritabanları tarihi gazeteler, dergiler, kitaplar, el yazmaları ile ABD ve Birleşik Krallık’a ait çeşitli hükümet belgelerine erişim sağlamaktadır.
 

SAGE Journals Online
SAGE Journals Online database includes more than 1,000 journals in the fields of business, humanities, social sciences, science, technology and medicine.

----------

SAGE Journals Online veritabanı işletme, beşeri bilimler, sosyal bilimler, fen bilimleri, teknoloji ve tıp gibi birçok alanda 1.000’den fazla dergi içermektedir.

SAGE Research Methods

SAGE Research Methods database provides access to more than 750 books, journal articles, reference resources, and instructional videos in the field of research methods.

----------

SAGE Research Methods veritabanı, araştırma yöntem ve teknikleri alanında hazırlanmış 750’den fazla kitap, makale, referans kaynağı ve eğitim videolarına erişim sağlamaktadır.

Taylor and Francis Online Journals

Taylor and Francis Online Journals is the service from Taylor and Francis Publishing. It holds full-text articles of over 1,200 journals from 1997 to the present. The subjects covered range across health science, life and physical sciences, technology, medicine, to arts and humanities, social sciences, business, and education.

----------

Taylor and Francis Online Journals, Taylor and Francis Yayınevinin 1,200’den fazla dergisine 1997 yılından günümüze, tam metin erişim imkanı sağlayan bir veritabanıdır. Sağlık bilimleri, yaşam ve tabiat bilimleri, teknoloji, tıp, sanat ve insani bilimler, sosyal bilimler, işletme ve eğitim konularını kapsamaktadır.

Thesaurus Linguae Graecae (TLG)

The TLG is both a full-text digital library of Greek literature and a research project at the University of California, Irvine. Its goal is to create a comprehensive digital collection that includes all extant works of Greek literature from antiquity to the present era, and to develop search mechanisms that allow scholars and students to search this collection.

NOTE: You will need to register and create an account to use this resource.

----------

TLG, Yunan edebiyatının tam metin dijital kütüphanesi ve Kaliforniya Üniversitesi’nin araştırma projesidir. Amacı, antik çağdan günümüze Yunan edebiyatı eserlerini içeren kapsamlı bir dijital koleksiyon oluşturmak ve bu koleksiyonda akademisyen ve öğrencilerin araştırma yapmasına olanak sağlamaktır.

NOT: Veritabanını kullanmanız için kayıt olmanız ve bir hesap oluşturmanız gerekmektedir.

TR Dizin

ULAKBIM Turkish National Databases, produced by the Turkish Academic Network and Information Center (ULAKBIM), is a valuable multidisciplinary resource of exceptional scope. Turkish Engineering and Basic Sciences Database provides extensive coverage of Engineering, and Basic and Applied Sciences. Turkish Life Sciences Database focuses on Agricultural, Biological, and Veterinary Sciences. Turkish Medical Database covers research articles in Health Sciences, including Medicine, Dentistry, Pharmaceutics, and Nursing. Turkish Social Sciences Database explores all major fields related to human society from Anthropology, Economics, and History to International Development, Linguistics, and Political Science. Bilingual abstracts and descriptors (Turkish and English) make all four databases readily accessible to researchers in Turkey and around the world.

----------

TR Dizin veritabanı sayesinde ULAKBİM (ULUSAL Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) tarafından sağlanan ve mühendislik, uygulamalı bilimler; tarım, biyoloji, sağlık bilimleri, ilaç; antropoloji, ekonomi, tarih, politika, dil bilimi gibi çeşitli alanlardan kaybakları içeren Turkish Engineering and Basic Sciences, Turkish Life Sciences, Turkish Medical, Turkish Social Sciences veritabanlarına erişim sağlanmaktadır.

University of Chicago Press Journals

The University of Chicago Press Journals database provides access to online journals in various fields such as art and art history, education, economics, humanities, law and politics, medieval and renaissance studies, science.

----------

The University of Chicago Press Journals veritabanı sanat ve sanat tarihi, eğitim, beşeri bilimler, hukuk ve politika, orta çağ ve rönesans çalışmaları ile bilim gibi birçok farklı alandaki online dergiye erişim sağlamaktadır.

Wiley Online Library

Wiley Online Library is the online content service from John Wiley & Sons, Inc., delivering the full text of over 300 scientific, technical, medical, and professional journals.

----------

Wiley Online Library teknik, tıp ve bilimsel konularda 300’ün üzerinde mesleki dergi makalelerinin tam metinlerine erişim sağlayan online bir veritabanıdır. Bu veritabanı ANKOS Kütüphane Konsorsiyumu aracılığıyla satın alınmıştır.

David Rumsey Map Collection

David Rumsey Map Collection is a collection of rare 16th through 21st-century maps of North and South America, as well as maps of the World, Asia, Africa, Europe, and Oceania. There are over 150.000 maps.

----------

16. ve 21. yüzyıl Kuzey ve Güney Amerika haritalarının yanı sıra Dünya, Asya, Afrika, Avrupa ve Okyanusya haritalarından oluşan bir koleksiyondur ve 50.000’den fazla harita içermektedir..

Gravür Dünyası

Gravür Dünyası includes gravures and maps up to the 1850s from the Ottoman Empire to Europe, South America to Asia, Oceania, and Africa, on the art, history, social life, cultures, country topographies, cityscapes, and architecture of societies living in various parts of the world.

----------

Gravür Dünyası, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Avrupa’ya, Güney Amerika’dan Asya, Okyanusya ve Afrika’ya kadar dünyanın birçok bölgesinde yaşayan toplumların sanatı, tarihi, sosyal hayatı, kültürleri, ülke topografileri, şehir manzaraları, mimarileri hakkında, 1850’li yıllara kadar olan gravürleri ve haritaları içermektedir.  
 
 

Maps, Globes & Plans

Maps, Globes & Plans is an aggregator website for digital maps and atlases of some institutions, including Library of Congress, Gallica, British Library, French Diplomatic Archives, Moravian Library (Czech Republic), Harvard Library and so.

----------

Maps, Globes & Plans, Kongre Kütüphanesi, Gallica, Britanya Kütüphanesi, Fransız Diplomatik Arşivleri, Moravya Kütüphanesi (Çek Cumhuriyeti), Harvard Kütüphanesi ve diğer bazı kurumların dijital haritaları ve atlasları için dijital bir toplayıcıdır.

Dünya Newspaper

Provides access to all content of Dünya Newspaper from 12.11.2012 until today.

For mobile apps on App Store and Google Play

----------

Dünya Gazetesi’nin 12.11.2012 tarihinden günümüze kadar olan tüm içeriğine erişim sağlanabilmektedir.

Mobil uygulama için App Store ve Google Play 

ProQuest Historical Newspapers: U.S. Major Dailies

This historical newspaper collection provides first-hand accounts information of the politics, society, and events of the time to genealogists, researchers, and scholars.
​
----------

Bu tarihi gazete koleksiyonu, soy bilimcilere, araştırmacılara, incelenen dönemin politikası, toplumu ve olayları hakkında birinci ağızdan bilgiler sunmaktadır.

iThenticate (Plagiarism Detection Service)

iThenticate compares scholarly papers with a vast database of more than 20 billion web pages and over 116 million articles, papers, and reviews from leading academic journals, proceedings, and abstracts, and calculates the percentage of similarity. It is therefore a useful way of checking your work prior to submission for publication.

According to the license agreement; The iThenticate database can only be used by faculty members with a doctoral degree or above.

NOTE: Academic staff who wants to use this tool are required to send an e-mail to ithenticate@bilkent.edu.tr from their e-mail addresses with Bilkent extension.

-----------

iThenticate programı, akademisyenlerin, editörlerin ve hakemlerin; makale ve draftlarını milyonlarca web sayfası ve veritabanları ile karşılaştırarak benzerlik analizlerinin yapılmasını sağlamaktadır.

İmzalanan lisans anlaşması gereğince; iThenticate programı sadece doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri tarafından kullanılabilmektedir.

NOT: Programı kullanmak isteyen akademisyenlerin Bilkent uzantılı e-posta adreslerinden; ithenticate@bilkent.edu.tr adresine e-posta göndermesi gerekmektedir.

Mendeley (Reference Management Software)

Mendeley Institutional Edition is a reference manager tool and academic, social network that can help researchers organize their researchers, collaborate with others online, and discover the latest research for academic institutions. Mendeley is both a desktop application and a web-based application. To begin, click the “join this group” button on the Bilkent University Mendeley Group page. Bilkent University Mendeley Group account offers students, faculty, staff, and researchers 100 GB of storage and the ability to create unlimited private groups with up to 100 users per group.

Mendeley Downloads:

Reference Manager
Web Importer
Citation Plug-in
Mendeley installers

Will Mendeley Desktop stop working on September 01, 2022? 
Why does Mendeley Cite not appear in the 'References' tab in Word?

----------

Mendeley Institutional Edition, araştırmacıların araştırmalarını yönetmelerine ve geliştirmelerine, diğer araştırmacılar ile çevrimiçi işbirliği yapabilmelerine ve yapılmış olan son araştırmaları keşfetmelerine yardımcı olurken, bir kaynakça yönetim aracı ve akademik sosyal ağ hizmetini kurumlara yönelik sunan bir araçtır.

Mendeley Instituational Edition kurumsal kullanıma sahip olmanız için https://www.mendeley.com web adresinden “create free account” bağlantısına tıklayarak Bilkent uzantılı mail adresiniz ile kayıt olup;
Bilkent Üniversitesi Kurumsal Grubu sayfasındaki “join this group” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece 100 GB kişisel depolama alanı, sınırsız kapalı grup kurma özelliği, gruplarda 100 kişiye kadar üyelik
imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Pivot-RP

Database will be on trial access until 23 August 2024.

Pivot-RP is a database that provides access to information about many sources of academic information, such as research funds, scholarships and awards. Researchers can use these resources to explore funding opportunities and manage application processes for the projects they carry out.


To register, you should create an account with your Bilkent e-mail address. After registration, you can complete your account creation by using the confirmation link sent to your e-mail address.

Additionally, via the Pivot-RP database you can also access the Research Professional News platform, which offers the ability to research UK-wide and many international funding opportunities. After clicking the News tab on the Pivot-RP homepage, you can access this content with the Pivot-RP account you created.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

----------

Veritabanı 23 Ağustos 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.

Pivot-RP, araştırma fonları, burslar ve ödüller gibi birçok akademik finansman kaynağına yönelik bilgilere erişim sağlayan bir araçtır. Araştırmacılar, yürüttükleri projeler için bu kaynakları kullanarak finansman olanaklarını keşfedebilir ve başvuru süreçlerini yönetebilir.

Kaydolmak için Bilkent uzantılı e-posta adresiniz ile hesap oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt işleminden sonra e-posta adresinize gelen onay bağlantısını kullanarak hesap oluşturma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ek olarak, Pivot-RP aracını kullanarak Birleşik Krallık çapında ve pek çok uluslararası fon fırsatı hakkında araştırma yapma olanağı sunan Research Professional News platformuna da erişim sağlayabilirsiniz. Pivot-RP anasayfasında yer alan News sekmesine tıkladıktan sonra oluşturmuş olduğunuz Pivot-RP hesabınız ile bu içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
 

Turnitin

Turnitin is a web-based software that provides service to detect similarities. By loading assignments, thesis, reports, and projects of their students; faculty members can make in comparison to millions of assignments that previously submitted to the Turnitin; archival or current websites, journal articles, and electronic books from the commercial databases.

About Plagiarism​

NOTE: Academic staff who wants to use this tool are required to send an e-mail to plagiarism@bilkent.edu.tr from their e-mail addresses with Bilkent extension.

----------

Turnitin benzerlik tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğretim üyeleri, öğrencilerinin ödevlerini, tezlerini, raporlarını ve projelerini Turnitin web sitesine aktararak; daha önce Turnitin’e aktarılmış olan milyonlarca ödevden, internette arşiv veya güncel olan web sayfalarından, ticari elektronik veritabanlarında yer alan dergi makalelerinden ve elektronik kitaplardan karşılaştırma yapabilirler.

NOT: Bu aracı kullanmak isteyen akademik personelin Bilkent uzantılı e-posta adreslerinden plagiarism@bilkent.edu.tr adresine e-posta göndermesi gerekmektedir.