InCites

Incites-Benchmarking & Analytics Academic is a reference based evaluation tool to analyze the productivity and compraison results of rivals/models in an international scope for academic, public and private sectors. Incites examines more than 200 countries/regions, 16,000 institution, and 1,400 funders worldwide.

The following link provides resources containing detailed information about the platform: 

https://clarivate.com/products/incites/ 

If you already have an account on any of the "Web of Science" platforms (WoS, Publons, ResearcherID, etc.), you can access InCites with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access InCites. As part of our InCites subscription, Essential Science Indicators (ESI) and Journal Citation Reports (JCR) are also now available. 


Essential Science Indicators; As one of the parts of InCites platform, Essential Science Indicators helps you to  follow institutions, influencers, reports, publications, countries, and discover the related research fields to expand your own research. 

If you already have an account on any of the "Web of Science" platforms (WoS, Publons, ResearcherID, etc.), you can access InCites with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access InCites. As part of our InCites subscription, Essential Science Indicators (ESI) and Journal Citation Reports (JCR) are also now available. 


 
----------

Incites-Benchmarking & Analytics Academic, Akademik, kamu ve özel sektörden kurumlar için ulusal veya uluslararası bağlamda rakiplerin/modellerin üretkenliği ve kıyaslama çıktısını analiz etmek için kullanılan, atıf temelli bir değerlendirme aracıdır. Incites, Dünya genelinde 200'den fazla ülke/bölge, 16.000'den fazla kurum, 1.400'den fazla fon sağlayıcıyı inceler.

​Platforma ilişkin detaylı bilgi içeren kaynaklara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:

https://clarivate.com/products/incites/

Herhangi bir "Web of Science" platformunda (WoS, Publons, ResearcherID, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, InCites'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, InCites'a erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. InCites aboneliğimizin bir parçası olarak Essential Science Indicators (ESI) ve Journal Citation Reports (JCR) da erişime açılmıştır.

Essential Science Indicators; InCites platformunun  bir parçası olan Essential  Science Indicators, çalışma alanınızdaki  etkili  kişileri,  kurumları, raporları, yayınları, ülkeleri ve hatta çalışmanızı etkileyebilecek gelişmekte olan diğer araştırma alanlarını tespit etmenize yardımcı olmaktadır.

Herhangi bir "Web of Science" platformunda (WoS, Publons, ResearcherID, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, InCites'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, InCites'a erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. InCites aboneliğimizin bir parçası olarak Essential Science Indicators (ESI) ve Journal Citation Reports (JCR) da erişime açılmıştır.



 

JSTOR Open Access Books

More than 6,000 ebooks from 75+ publishers, including Brill, Cornell University Press, De Gruyter, and University of California Press, are now available for everyone.

----------

Brill, Cornell Üniversitesi Yayınları, De Gruyter ve Kaliforniya Üniversitesi Yayınları dahil olmak üzere 75’in üzerinde yayıncıdan 6.000’den fazla e-kitap herkesin erişimine sunulmaktadır.

Kore Nurimedia Dbpia

Database will be on trial access until 24 November 2024.

Kore Nurimedia Dbpia database covers the journals, proceedings book, summaries in the subjects of natural sciences, humanities, engineering, medicine, agriculture, art, and sports.

The interface has both Korean and English language options. 

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

----------

Veritabanı 24 Kasım 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
 
Kore Nurimedia Dbpia veritabanı doğa bilimleri, beşeri bilimler, mühendislik, tıp, tarım, sanat ve spor konularındaki dergileri, bildiri kitaplarını ve özetleri kapsamaktadır.

Arayüz Korece ve İngilizce dil seçeneklerine sahiptir.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

 

LibraryTürk

Database will be on trial access until 7 December 2024.

LibraryTürk database provides access to electronic books on many subjects such as science and mathematics, communication, architecture, fine arts, law, administrative and economic sciences, engineering, educational sciences, health sciences, social and human sciences.

Please use your Bilkent e-mail address to register. You can complete your registration following the activation link sent to your e-mail address.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

----------

Veritabanı 7 Aralık 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
 
LibraryTürk veritabanı, fen ve matematik, iletişim, mimarlık, güzel sanatlar, hukuk, idari ve iktisadi bilimler, mühendislik, eğitim bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler gibi birçok konuda elektronik kitaba erişim sağlamaktadır.

Veritabanına kayıt olmak için lütfen Bilkent uzantılı e-posta adresinizi kullanınız. Kayıt işleminizi e-posta adresinize gelen aktivasyon bağlantısını kullanarak tamamlayabilirsiniz.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
 

RELPAP

Database will be on trial access until 10 September 2023.

RELPAP is an academic research tool that associates academic publications using semantic information networks and searches for publications through these relationships. RELPAP creates graphs depending on the keyword used during the research and offers various publication suggestions.

Please use your Bilkent University e-mail address to register. After your account is activated, you can log in to RELPAP.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.” 

----------

Veritabanı 10 Eylül 2023 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
 
RELPAP anlamsal bilgi ağlarını kullanarak akademik yayınları ilişkilendiren ve bu ilişkiler üzerinden yayın aramayı sağlayan akademik bir araştırma aracıdır. RELPAP  araştırma sırasında kullanılan anahtar kelimeye göre graflar oluşturur ve çeşitli yayın önerileri sunar.

Kayıt yapmak için lütfen Bilkent Üniversitesi e-posta adresinizi kullanınız. Hesabınız aktifleştirildikten sonra RELPAP’a giriş yapabilirsiniz.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

 

Scilit

Scilit, developed and maintained by the open-access publisher MDPI, is a multidisciplinary, free scholarly database that indexes scientific material by extracting the latest data from CrossRef and PubMed daily.

---------

Açık erişim yayıncısı MDPI tarafından geliştirilen ve sürdürülen Scilit, günlük olarak CrossRef ve PubMed’den en son verileri çekerek bilimsel materyalleri indeksleyen çok disiplinli, ücretsiz bir bilimsel veritabanıdır.

Zenodo

Zenodo is a catch-all repository launched by CERN, an OpenAIRE partner, and pioneer in open source, open access, and open data.

----------

Zenodo, bir OpenAIRE ortağı ve açık kaynak, açık erişim ve açık veri öncüsü olan CERN tarafından kurulan toplayıcı bir arşivdir.

Oxford Text Archive (OTA)

Oxford Text Archive is an open archive for high-quality digital resources for research and teaching in more than 25 languages.

----------

OTA 25’ten fazla dilde, araştırma ve eğitim-öğretim için yüksek kaliteli dijital kaynaklar içeren bir açık arşivdir.
 

Women and Social Movements, Modern Empires since 1820

The database includes documents on prominent themes in world history such as conquest, colonization, settlement, resistance, and post-coloniality through women’s voices. The documents within the collection are related to Habsburg, the Ottoman, the British, French, Italian, Dutch, Russian, Japanese, and United States Empires, and settler societies in New Zealand, Australia, and the United States since 1820.

----------

Veritabanı, fetih, sömürge, yerleşme, direniş ve sömürgecilik sonrası gibi dünya tarihinde öne çıkan konuları kadınlar üzerinden aktaran; Habsburg, Osmanlı, Britanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Rusya, Japonya, Birleşik Devletler gibi imparatorluklar ile Yeni Zelanda, Avustralya ve Birleşik Devletler’deki yerleşimci topluluklar ile ilgili, 1820’den beri olan belgeleri içermektedir. 

Education Index Retrospective

Education Index Retrospective™: 1929-1983 indexes more than 800 periodicals and yearbooks, and cites approximately 850,000 articles, including book reviews. Subject coverage includes adult education, continuing education, literacy standards, multicultural/ethnic education, teaching methods and much more.

----------

Education Index Retrospective™: 1929-1983 veritabanı, yetişkin eğitimi, sürekli eğitim, okur-yazarlık standartları, çok kültürlü/etnik eğitim, öğretme yöntemleri gibi birçok konuda 800’den fazla süreli yayın ve yıllık indeksinin yanı sıra; 850,00’den fazla kitap özeti alıntısı içeren bibiliyografik bir veritabanıdır.

ERIC (Education Resources Information Center)

ERIC is the primary repository for educational literature. Covers a broad range of topics in that area and so could be worth looking at even if you aren’t necessarily looking for education as a topic. Includes access to free electronic (PDF) texts and full-text ERIC journals.

----------

Eğitim alanında önde gelen bir veritabanı olan ERIC; ERIC Document Reproduction Service (EDRS) aracılığı ile PDF formatındaki metinlere ve dergilere ücretsiz erişim sağlamaktadır.

Journal Citation Reports (JCR)

Journal Citation Reports (JCR) provides you the possibility to evaluate journals with information based  on quantitative and statistic information, through reference datas. JCR shows you the relationship between references, and measures the impact of research according to journal and category levels. JCR provides you the data about journals, evaluate a journal’s impact factor, and have connection through various interfaces.

----------

Journal Citation Reports (JCR) atıf verilerine dayanan sayısal veriler ve istatistik temelli bilgilerle dergileri değerlendirme imkanı sunar. JCR dergi ve kategori seviyelerine göre araştırmanın etkisini ölçer ve atıflar arasındaki ilişkiyi gösterir. JCR ile, dergiler ile ilgili veri sağlayabilir, derginin etki faktörünü değerlendirebilir ve çeşitli arayüzlerle bağlantı sağlayabilirsiniz.

Newswires

EBSCO’s Newswires provides near real-time access to top world-wide news from Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire, and Business Wire on a continuous basis. This content is monitored by EBSCO and relevant results are provided when users enter searches in EBSCOhost. This collection includes AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000, and more. End users can immediately access the full text of the web content, by following the link in the record. The index to the full text content in EBSCO Newswires is held for a rolling 30-day archive by EBSCO, so users can enjoy the previous 30 days of news relating to their search interests.

---------

Newswires veritabanı Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire gibi dünya çapındaki medyadan eş zamanlı haberler sağlamaktadır.

ROAR-Registry of Open Access Repositories

The Registry of Open Access Repositories (ROAR) lists and shows the growth and status of open access repositories throughout the world.

----------

Açık Erişim Arşivleri Kayıt Platformu (Registry of Open Access Repositories-ROAR) dünya genelindeki açık erişim arşivlerin gelişimini ve durumunu listeler ve gösterir.

Sobiad

Database will be on trial access until 15 January 2024.

Sobiad database provides access to the citations of articles, and index information of many journals published in the fields of Social Sciences, Natural Sciences and Health Sciences.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

---------

Veritabanı 15 Ocak 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.

Sobiad veritabanı, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan makalelerin atıflarına ve çok sayıda derginin indeks bilgilerine erişim sağlamaktadır.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
 

Teacher Reference Center

Teacher Reference Center provides indexing and abstracts for 280 of the most popular teacher and administrator journals and magazines to assist professional educators.

----------

Teacher Reference Center, en ünlü eğitimci ve yönetici dergileriyle profesyonel eğitimcileri destekleme amaçlı dergilerden 280 tanesinin dizinlemesini ve özetini içerir.

Ulrich’s Periodicals Directory

Ulrich’s Periodicals Directory is a bibliographic database providing detailed, comprehensive, and authoritative information on serials published throughout the world. It covers all subjects and includes publications that are published regularly or irregularly and are circulated free of charge or by paid subscription.

----------

Ulrich's Perıodicals Directory dünya çapında yayınlanmış süreli yayınlar hakkında detaylı geniş ve güvenilir bilgi sağlayan bibliyografik bir veritabanıdır. Bu veritabanı bütün konuları kapsar ve düzenli , düzensiz yayınlanmış yayınları, ücretsiz dağıtılan veya abonelik ödenen yayınların hepsini içerir.

Web News

EBSCO’s Web News provides near real-time access to thousands of top news feeds from around the globe. This collection includes over 14,000 feeds covering a range of business and general news topics.

----------

Web News veritabanı, dünya çapında birçok konudaki habere eş zamanlı olarak erişim sağlamaktadır.

Web of Science

This multidisciplinary citation database contains over 21,200 peer-reviewed, high-quality scholarly journals published worldwide (Including open access journals) in the sciences, social sciences, and arts and humanities. Conference proceedings and book data are also available. Including Web of Science: Science Citation Index, Social Science Citation Index, Art & Humanities Citation Index, Emerging Sources Citation Index, Book Citation Index, Conference Proceedings Citation Index.

For detailed information about the database content please click

Please click here for the "Complete List of Direct Links to Databases and Indexes".

​Researcher Profiles in Web of Science

Web of Science Author Records Corrections – Quick Reference Guide
----------

Çeşitli disiplinlerde yayın yapan bilimsel dergilerin etki gücünü, yayınlanan makalelerin aldığı atıf sayısını gösteren ve ayrıca yazarların makaleleri ve makalelerin kaynakçalarını listeleyen bibliyografik bir veri tabanıdır. Web of Science fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimlerini konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar.

Veritabanı içeriği hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

"Veritabanları ve Indekslere Doğrudan Linkler Listesi" için tıklayınız.

Web of Science'ta Araştırmacı Profilleri

Web of Science Yazar Kayıtları Düzeltmeleri-Hızlı Başvuru Klavuzu

ElgarOnline

Database will be on trial access until 31 October 2022.

ElgarOnline provides access to the resources such as books, journals, encyclopedias, monographs, and dictionaries in the fields of law, policy, geography, sociology, education, environment, business and management, regional studies, and more.

Trial access covers the sources between the years 2017, 2018, and 2019. Please refine the sources by these dates during the searches.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via
“Database Trial Evaluation Form.”

----------

Veritabanı 31 Ekim 2022 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
 
ElgarOnline hukuk, politika, coğrafya, sosyoloji, eğitim, çevre, işletme, bölge çalışmaları ve daha birçok alanda kitap, dergi, ansiklopedi, monograf ve sözlük gibi kaynaklara erişim sağlamaktadır.
 
Deneme erişimi 2017, 2018 ve 2019 yılları arasındaki kaynakları kapsamaktadır. Tarama işlemleri sırasında lütfen kaynakları bu tarih aralıklarına göre belirleyiniz.
 
Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
 

Encyclopedia Britannica Online

Encyclopaedia Britannica Online is the electronic version of the Encyclopaedia Britannica which has been published since 1768. It covers more than 300,000 web-sites, 118,000 articles, 2000 video clips, sound files, animations, photographs, drawings, maps and flags. Merriam-Webster’s Dictionary and Thesaurus are also available through this database.

----------

1768 yılında yayınlanmaya başlayan Encyclopaedia Britannica’nin elektronik versiyonu olan Encyclopaedia Britannica Online, 300.000’den fazla web sayfası, 118.000 makale, 2000 video klip, ses kayıtları, animasyonlar, fotoğraflar, resimler, ülkelerin harita ve bayraklarını içermektedir. Encyclopaedia Britannica Online ara yüzünden Merriam-Webster Dictionary & Thesaurus’a da erişim sağlanabilmektedir.

HathiTrust Digital Library

HathiTrust is a partnership of educational and research institutions, offering a collection of millions of titles digitized by partner libraries. Books in the public domain can be viewed in full while copyrighted items are only searchable.
----------


Eğitim ve araştırma kurumlarının ortak oluşumu olan HathiTrust, partner kütüphaneler tarafından dijitalleştirilmiş milyonlarca başlıktan oluşan bir koleksiyon sunar. Kamunun kullanımına sunulan kaynaklar tam metin olarak çevrimiçi görüntülenebilirken, telif haklarıyla korunan kitaplar sadece taranabilmektedir.

 

iG-Publishing E-Books

iG-Publishing E-Books database is one of the providers of ebook collections with over 20,000 titles covering the subjects of Asian studies, computers, business, and economics, science etc.

----------
 

Internet Archive


The Internet Archive (archive.org), founded in 1996, provides access to digitized books and other digital artifacts. Some books cannot be downloaded as PDF. However, they can be borrowed by one patron at a time for 14 days. Borrowing is manageable through a free account and Adobe Digital Editions.

----------

1996 yılında kurulan İnternet Arşivi (archive.org) dijitalleştirilmiş kitaplara ve diğer dijital eserlere erişim sağlar. Bazı kitaplar pdf olarak indirilmez, ancak bir kullanıcı tarafından 14 günlüğüne ödünç alınabilir. Ödünç alma, ücretsiz açılabilecek bir hesap ve Adobe Digital Editions aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

 

Nomos E-library

Nomos E-library provides access to e-books and e-journals in the fields of law, politics, economics, media science & communication research, history, sociology, educational research, cultural studies, health sciences, philosophy and religion.

---------

Nomos E-library, hukuk, politika, ekonomi, medya bilimi ve iletişim araştırması, tarih, sosyoloji, eğitim araştırması, kültürel çalışmalar, sağlık bilimleri, felsefe ve din alanlarında kitaplara ve dergilere erişim sağlar.

Open Book Publishers

Open Book Publishers, an independent open access publisher in the humanities and social sciences, publishes books in hardcopy format as well as free online editions in PDF, HTML, and XML formats that can be read via the website, downloaded, reused or embedded anywhere.

----------

Bağımsız bir açık erişim yayıncısı olan Open Book Publishers, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında basılı kitapların yanı sıra her bir kitabın PDF, HTML ve XML formatlarında çevrim içi okunabilen, indirilebilen, tekrar kullanılabilen veya her yere iliştirilebilen ücretsiz çevrim içi sürümlerini de yayınlar.

OpenEdition

OpenEdition is a French platform for electronic resources in the humanities and social sciences that provides access to more than 9000 books under the OpenEdition Books.

----------

OpenEdition, beşeri bilimler ve sosyal bilimler elektronik kaynakları için OpenEdition Books altında 9000’den fazla kitaba erişim sağlayan Fransa menşeili bir platformdur.

OpenEdition Books
ENG: Database will be on trial access until 14 January 2022.

OpenEdition Books trial access includes e-books in the fields of arts and humanities.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

TR: Veritabanı 14 Ocak 2022 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
  
OpenEdition Books Deneme erişimi sanat ve beşeri bilimler alanındaki e-kitapları içermektedir.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.



 

Oxford Scholarship Online (OSO), Oxford Academic

Oxford Scholarship Online provides access to the e-books from the Oxford University Press covering subjects across biology, business, and management, classical studies, economics and finance, history, law, linguistics, literature, mathematics, philosophy, physics, political science, psychology, religion, social work, sociology.



----------

Oxford Scholarship Online veritabanı biyoloji, işletme ve yönetim, klasik çalışmalar, ekonomi ve finans, tarih, hukuk, dilbilimi, edebiyat, matematik, felsefe, fizik, siyaset bilimi, psikoloji, din, sosyal çalışmalar ve sosyoloji konularını kapsayan Oxford University Press e-kitaplarına erişim sağlar.

Oxford Very Short Introductions

Database will be on trial access until 31 December 2024.

Very Short Introductions database provides access to short introductions in fields of arts, social sciences and humanities, law, medicine and health, science and mathematics.

Contents can only be viewed in html format, there is no download option.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

----------

Veritabanı   31 Aralık 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.

Very Short Introductions veritabanı, sanat, sosyal ve beşeri bilimler, hukuk, tıp ve sağlık, bilim ve matematik gibi alanlarda kısa tanıtımlara erişim sağlamaktadır.

İçerikler yalnızca html formatında görüntülenebilmektedir, indirme seçeneği yoktur.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz. 



 

Peter Lang

Peter Lang provides access to e-books in the fields of Social Sciences, Art and Humanities.

----------

Peter Lang veritabanı Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimler alanlarındaki e-kitaplara erişim sağlar.

Project Gutenberg

Project Gutenberg is a library that provides free access to over 60,000 free ebooks from the world’s great literature with a focus on older works for which U.S. copyright has expired. You can choose among HTML, epub, kindle, plain text vs. formats to download them or read the books online.

----------

Gutenberg Projesi, ABD telif haklarının zaman aşımına uğradığı eski eserler başta olmak üzere, dünyanın önemli eserlerinden 60.000’den fazla e-kitaba ücretsiz erişim sağlayan bir kütüphanedir. E-kitapları indirmek için HTML, epub, kindle, düz metin gibi formatlar arasından seçim yapabilir veya kitapları çevrimiçi okuyabilirsiniz.
 

Project Muse Books Collection

Project Muse Books Collection provides access to electronic books published between 2010 and 2016 in philosophy, religion, literature, theatre, performing arts and related subjects.

----------

Project Muse Books Collection, felsefe, din, edebiyat, tiyatro, sahne sanatları ve ilgili konularda, 2010 – 2016 yılları arasında yayınlanmış elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.

Project Muse Open Access

Poject Muse offers open access journals and books from several distinguished university presses and scholarly societies.

----------

Project Muse, birçok seçkin üniversite yayınevinden ve akademik topluluklardan açık erişimli dergiler ve kitaplar sunar.
 

Sage E-Books and Handbooks

Sage E-Books and Handbooks database include e-books from various subjects such as business&management, politics&international relations, education, sociology etc.

----------

Sage E-Books and Handbooks veritabanı, işletme ve yönetim, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, eğitim, sosyoloji vb. konularda e-kitaplar içerir.
 

Springer E-Book Collection

The Springer eBook Collection offers the first online book collection especially made for the requirements of researchers and scientists. The collection currently includes online access to more than 25,000 titles and grows with more than 3,400 newly released STM books, book series volumes and reference works each year.

----------

Springer E-Book Collection Springer yayınevine ait elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.

Springer Open

Springer Open provides open access journals and books from all areas of science, technology, medicine, the humanities, and social sciences.

----------

SpringerOpen; bilim, teknoloji, tıp, beşeri bilimler ve sosyal bilimlerin her alanından açık erişimli dergiler ve kitaplar sunar.
 

Taylor & Francis E-Books

Database provides access to the e-books of Taylor & Francis Publications in the subject fields of history, political science, philosophy, and media.

----------

Veritabanı, Taylor & Francis Yayınevi’ne ait tarih, politika, felsefe ve medya konulu elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.

Turcademy

Turcademy provides access to about 2,500 electronic books in law, history, philosophy, psychology, political science, language and literature, education, business, economy, science, engineering, architecture, health sciences, and related subjects published by Anı Publishing, Gazi Publishing, Palme Publishing, Pegem Academy and Seçkin Publishing.

NOTE: To read the resources, it is necessary to sign up by institutional e-mail and to be connected to the Bilkent internet network.

Please click to watch the Turcademy User Guide video.

----------

Turcademy, Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık gibi yayınevleri tarafından hukuk, tarih, felsefe, psikoloji, siyaset bilimi, dil ve edebiyat, eğitim, işletme, ekonomi, bilim, mühendislik, mimarlık, sağlık bilimleri ve ilgili konularda yayınlanmış yaklaşık 2.500 elektronik kitaba erişim sağlamaktadır.

NOT: Kaynakları okumak için kurumsal e-posta ile üyelik yapmak ve kurum internet ağına bağlı olmak gerekmektedir.

Turcademy Kullanım Rehberi videosunu izlemek için lütfen tıklayınız.

Wiley Online Books

Wiley Online Books database provide unlimited full-text access to more than 21,500 e-books. Wiley Online Library e-book topics are consist of business, finance, chemistry, physics and engineering, medical and health sciences, humanities, social sciences and psychology.

----------

Wiley Online Books veritabanı 21.500’den fazla e-kitaba tam metin sınırsız erişim imkanı sağlar. Wiley Online Library e-kitap konuları işletme, finans, kimya, fizik ve mühendislik, tıp ve sağlık bilimleri, insani bilimler, sosyal bilimler ve psikolojidir.

Adam Matthew: Research Methods Primary Sources
Learning Tool will be on trial access until 2 December 2021.
Research Methods Primary Sources is an online learning tool for literacy of primary sources. The collection includes case studies, practice sources, and guides about analyzing primary sources.    
Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

----------

Öğrenme aracı 2 Aralık 2021 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
Research Methods Primary Sources birincil kaynakların okuryazarlığı konusunu ele alan çevrim içi bir öğrenme aracıdır. Koleksiyon birincil kaynakların incelenmesi ve araştırılmasına yönelik örnek çalışmaları, uygulamalı kaynakları ve rehberleri içermektedir.
Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

 

Aperta (TÜBİTAK Open Archive)

Aperta is the open access repository of TÜBİTAK.

----------

Aperta, TÜBİTAK’ın açık erişim arşividir.
 

Cairn.Info

Cairn.info provides access to French language journals in humanities and social sciences.

----------

Cairn.info veritabanı, insani ve sosyal bilimler alanında yayınlanmış Fransızca dergilere erişim sağlamaktadır.

COAR-Confederation of Open Access Repositories

COAR is a global repository of open access repositories of more than 150 member and partner libraries, universities, research institutions, government funders, and others.

----------

Açık Erişim Arşivleri Konfederasyonu (Confederation of Open Access Repositories-COAR), 150’den fazla üye ve işbirlikçi kütüphanenin, üniversitenin, araştırma kurumunun, fon veren devlet kurumlarının ve benzerlerini açık erişim arşivlerinin küresel arşividir.

 

DergiPark (ULAKBİM)

With the DergiPark Project started by TUBITAK ULAKBIM starting from September 2013, a magazine management system was established in electronic environment to increase the quality and international impact of national academic journals and journal hosting services started to be provided.

DergiPark provides free access to magazines in the fields of Social and Human Sciences, Engineering and Basic Sciences, Health Sciences, Life Sciences, Law and Sports Sciences.

----------

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından Eylül 2013 tarihinden itibaren yürütülmeye başlanan DergiPark Projesi ile ulusal akademik dergilerin kalitesini ve uluslararası etkisini artırmak amacıyla elektronik ortamda bir dergi yönetim sistemi kurulmuş ve dergi barındırma hizmeti verilmeye başlanmıştır.

DergiPark ile Sosyal ve Beşeri Bilimler, Mühendislik ve Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Yaşam Bilimleri, Hukuk ve Spor Bilimleri alanındaki dergilere internet üzerinden ücretsiz olarak erişim sağlanmaktadır.

Digizeitschriften

DigiZeitschriften database provides access to the journals in German language in different fields such as English studies, archaeology, educational sciences, history, German studies, art, mathematics, law etc.

----------

DigiZeitschriften veritabanı arkeoloji, eğitim bilimleri, İngilizce çalışmaları, tarih, Almanca çalışmaları, sanat, matematik, hukuk gibi birçok farklı alandaki Almanca dergilere erişim sağlamaktadır.

Education Source Complete

Education Source is a database that has a collection includes indexing and abstracts for more than 2,850 academic periodicals and includes full text for more than 1,800 journals, 550 books and monographs, education-related conference papers, citations for over 4 million articles including book reviews and over 100,000 controlled and cross-referenced names of educational tests. Coverage in Education Source spans all levels of education from early childhood to higher education and also includes educational specialties such as multilingual education, health education and testing.

----------

Education Source veritabanı 2,850’den fazla akademik dergi indeksi ve özeti ile 1,800’den fazla dergi, 550’den fazla kitap ve monografın tam metin halini yanı sıra; eğitim ile iligili konferans bildirileri, alıntılar, makaleler ve kitap özetlerine erişim sağlayan bir koleksiyona sahiptir.

 

Harman (Turkey Academic Archive)

Harman is the national repository of the open archives of universities, public and research institutions in Turkey.

----------

Harman, Türkiye’deki üniversitelerin, kamu ve araştırma kurumlarının açık arşivlerinin ulusal arşividir.

IOP (Institute of Physics) Electronic Journals

IOP (Institute of Physics) Electronic Journals, provides access to more than 90 journals and full-text articles in fields of astronomy and astrophysics, biology, chemistry, computing, education, engineering, measurement, materials, mathematics, medicine, nanotechnology, physics, etc. 

Bilkent University Library has a "read and publish" agreement with IOP. For the detailed information, please click here.

----------

Astronomi ve astrofizik, biyoloji, kimya, bilgisayar, eğitim, mühendislik,ölçüm, materyaller, matematik, tıp, nanoteknoloji,fizik vb. alanlarda 90’dan fazla dergiye ve tam metin makaleye erişim imkanı sunar.

Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi'nin IOP ile "oku ve yayımla" anlaşması bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 
 

JSTOR

JSTOR provides access to back issues of journals in the following topics: African American Studies, Anthropology, Asian Studies, Ecology, Economics, Education, Finance, General Science, History, Literature, Mathematics, Philosophy, Political Science, Population Studies, Sociology, and Statistics. JSTOR does not include current issues or volumes, but includes complete runs of all journals up to two to five years prior to the current date.

----------

Aşağıdaki konuları içeren dergilerin eski sayılarına erişim sağlar: Antropoloji, Amerika ve Asya Etüdleri, Ekoloji, Ekonomi, Eğitim, Maliye, Fen, Tarih, Edebiyat, Matematik, Felsefe, Siyasal Bilimler, Nüfus Etüdleri, Sosyoloji ve İstatistik. JSTOR, dergilerin güncel sayılarını içermez fakat günümüzden 2-5 yıl öncesine kadarki dergilerin bütün sayılarını kapsar.
 

Kezana

Kezana is an open-access platform that provides access to articles and theses from Turkey.

----------

Kezana, Türkiye’den makale ve tezlere erişim sağlayan bir açık erişim platformudur.

 

Mary Ann Liebert

The Mary Ann Liebert database provides full-text access to peer-reviewed journals in biomedical research, life sciences, biotechnology, clinical medicine, environmental science, engineering, psychology, law, education and related subjects.

----------

Mary Ann Liebert veritabanı, biyomedikal araştırmalar, yaşam bilimleri, biyoteknoloji, klinik tıp, çevre bilimleri, mühendislik, psikoloji, hukuk, eğitim ve ilgili alanlarda yayınlanmış hakemli dergilere tam metin erişim sağlamaktadır.

Newspaper Source Plus

Newspaper Source Plus provides a full-text digital collection of the world’s major news content. It includes millions of articles from newspapers, newswires and news magazines. In addition, it offers television and radio transcripts and ongoing daily updates from popular news sources.

---------

Newspaper Source Plus içinde 860 tam metin gazeteden 35 milyondan fazla makaleyi barındırmanın yanı sıra; 800.000’den fazla televizyon ve radyo haberinin transkriptine erişim sağlamaktadır.

OAIster

OAISter is a freely accessible repository containing over 25 million records from all disciplines and subjects contributed by over 1,000 libraries, archives, and repositories.

----------

OAISter, 1000’den fazla kütüphane, arşiv ve kurumsal arşivin katkıda bulunduğu, tüm disiplinlerden ve konulardan 25 milyondan fazla kayıt içeren, ücretsiz erişilebilen bir arşivdir.

OpenAIRE

OpenAIRE is a European open science infrastructure providing a network of open access repositories, archives, and journals that support OA policies.

----------

OpenAIRE, AE politikalarını destekleyen Açık Erişim bilgi havuzları, arşivler ve dergiler ağı sağlayan bir Avrupa açık bilim oluşumudur / altyapısıdır.

 

OpenDissertations

EBSCO Open Dissertations now includes the content from American Doctoral Dissertations. It is a free database with records for more than 1.2 million electronic theses and dissertations from around the world.

----------

Açık erişim bir veritabanı olan OpenDissertations, birçok konuda araştırmacılara hem geçmiş hem de günümüz tez çalışmalarına erişim imkanı sağlamaktadır.

OpenDoar-Directory of Open Access Repositories

The Directory of Open Access Repositories (OpenDoar) is a global directory of many countries’ open access repositories and their policies.

----------

OpenDOAR, çok sayıda ülkenin açık erişim bilgi havuzlarının ve politikalarının küresel bir dizindir.

Oxford Research Encyclopedias

The Oxford Research Encyclopedias offer long-form overview articles written, peer-reviewed, and edited by leading scholars. Each of the twenty-five distinct encyclopedias cover both foundational and cutting-edge topics in order to develop, over time, an anchoring knowledge base for major areas of research across the humanities, social sciences, and sciences.

----------

Oxford Research Encyclopedias, önde gelen akademisyenler tarafından yazılan, hakem tarafından gözden geçirilen ve düzenlenen makaleleri sunar. Yirmi beş farklı ansiklopedinin her biri, zaman içinde beşeri bilimler, sosyal bilimler ve fen bilimlerindeki ana araştırma alanları için bir sabitleyici bilgi tabanı geliştirmek için hem temel hem de en yeni konuları kapsar.

Oxford University Press Journals Online

Oxford Journals Oxford Journals is a division of Oxford University Press. Oxford University Press publishes well over 350 academic and research journals covering a broad range of subject areas; science, technical, professional, medical, humanities, arts, and social science disciplines.

Bilkent University Library has a "read and publish" agreement with Oxford University Press. For the detailed information, please click here.

----------

Oxford University Press, dünyadaki seçkin dergi yayıncılarından birisidir. Bu veritabanı; arkeoloji, biyoloji, tarih, dil, hukuk ve tıp konularındaki dergilere tam metin erişim sağlar.

Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi'nin Oxford University Press ile "oku ve yayımla" anlaşması bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

 

Palgrave Macmillan Journals

The Palgrave Macmillan Journals database provides access to journals in humanities, social sciences, business, and related subjects.

----------

Palgrave Macmillan Journals, sosyal bilimler, beşeri bilimler, işletme ve ilgili konularda yayınlanmış dergilere erişim sağlamaktadır.

Periodicals Archive Online

Periodicals Archive Online is a full-text database covering the arts, humanities and social sciences. It contains over 500 journals from 1770 until the 1995, and provides full-text access to over 12 million articles in the fields of history, literature, philosophy, religion, theology, archaeology, fine arts, and psychology.

----------

Periodicals Archive Online, sanat, sosyal ve beşeri bilimler alaninda 1770-1995 yıllarını kapsayan tam metin bir veritabanıdır. 500 den fazla dergiyi kapsayan Periodicals Archive Online veritabanı, tarih, edebiyat,felsefe, din, arkeoloji, güzel sanatlar, psikoloji ve ilgili konularda 12 milyondan fazla makaleye tam metin erişim sağlamaktadır.

Project Muse

Project Muse provides full-text access to 389 scholarly journals in the humanities, arts and social sciences.

----------

Project Muse veritabanı; insani bilimler, sanat ve sosyal bilimler alanında yayınlanmış 389 dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.

Proquest Dissertations and Theses

Provides access to citations and full text for doctoral dissertations and master’s theses. Includes citations for dissertations published from 1980 forward as well as 350-word abstracts written by the author. Citations for master’s theses from 1988 forward include 150-word abstracts.

----------

Doktora ve master tezlerinin künyelerine ve tam metinlerine erişim sağlar. 1980 yılından sonra basılan tezlerin hem künyelerini hem de yazarları tarafından yazılan 350 kelimelik özetlerini içerir. 1988 yılından sonraki master tezleri ise 150 kelimelik özet içermektedir.

SAGE Journals Online
SAGE Journals Online database includes more than 1,000 journals in the fields of business, humanities, social sciences, science, technology and medicine.

----------

SAGE Journals Online veritabanı işletme, beşeri bilimler, sosyal bilimler, fen bilimleri, teknoloji ve tıp gibi birçok alanda 1.000’den fazla dergi içermektedir.

SAGE Research Methods

SAGE Research Methods database provides access to more than 750 books, journal articles, reference resources, and instructional videos in the field of research methods.

----------

SAGE Research Methods veritabanı, araştırma yöntem ve teknikleri alanında hazırlanmış 750’den fazla kitap, makale, referans kaynağı ve eğitim videolarına erişim sağlamaktadır.

Taylor and Francis Online Journals

Taylor and Francis Online Journals is the service from Taylor and Francis Publishing. It holds full-text articles of over 1,200 journals from 1997 to the present. The subjects covered range across health science, life and physical sciences, technology, medicine, to arts and humanities, social sciences, business, and education.

----------

Taylor and Francis Online Journals, Taylor and Francis Yayınevinin 1,200’den fazla dergisine 1997 yılından günümüze, tam metin erişim imkanı sağlayan bir veritabanıdır. Sağlık bilimleri, yaşam ve tabiat bilimleri, teknoloji, tıp, sanat ve insani bilimler, sosyal bilimler, işletme ve eğitim konularını kapsamaktadır.

TR Dizin

ULAKBIM Turkish National Databases, produced by the Turkish Academic Network and Information Center (ULAKBIM), is a valuable multidisciplinary resource of exceptional scope. Turkish Engineering and Basic Sciences Database provides extensive coverage of Engineering, and Basic and Applied Sciences. Turkish Life Sciences Database focuses on Agricultural, Biological, and Veterinary Sciences. Turkish Medical Database covers research articles in Health Sciences, including Medicine, Dentistry, Pharmaceutics, and Nursing. Turkish Social Sciences Database explores all major fields related to human society from Anthropology, Economics, and History to International Development, Linguistics, and Political Science. Bilingual abstracts and descriptors (Turkish and English) make all four databases readily accessible to researchers in Turkey and around the world.

----------

TR Dizin veritabanı sayesinde ULAKBİM (ULUSAL Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) tarafından sağlanan ve mühendislik, uygulamalı bilimler; tarım, biyoloji, sağlık bilimleri, ilaç; antropoloji, ekonomi, tarih, politika, dil bilimi gibi çeşitli alanlardan kaybakları içeren Turkish Engineering and Basic Sciences, Turkish Life Sciences, Turkish Medical, Turkish Social Sciences veritabanlarına erişim sağlanmaktadır.

University of Chicago Press Journals

The University of Chicago Press Journals database provides access to online journals in various fields such as art and art history, education, economics, humanities, law and politics, medieval and renaissance studies, science.

----------

The University of Chicago Press Journals veritabanı sanat ve sanat tarihi, eğitim, beşeri bilimler, hukuk ve politika, orta çağ ve rönesans çalışmaları ile bilim gibi birçok farklı alandaki online dergiye erişim sağlamaktadır.

Wikilala

Wikilala is a database that provides access to the printed documents, newspapers, journals, and books in Ottoman Turkish, and enables to make the research with the Latin characters within the database.

NOTE: If you already have an account and do not remember your password, you can use ‘’forgot my password’’ option to create a new password.
Introductory Video

Please use your Bilkent extension e-mail addresses to register and create a password.


----------

Osmanlı Türkçesi basılı belge, gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan bir veritabanı olan Wikilala, veritabanı içerisinde Latin harfleri ile arama yapmaya olanak sağlamaktadır.

NOT: Daha önce bir hesap oluşturduysanız ve şifrenizi hatırlamıyorsanız, ‘’şifremi unuttum’’ seçeneğini kullanarak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
Tanıtım Videosu

Kayıt yapmak ve şifre oluşturmak için lütfen Bilkent uzantılı e-posta adresinizi kullanınız.

 

Wiley Online Library

Wiley Online Library is the online content service from John Wiley & Sons, Inc., delivering the full text of over 300 scientific, technical, medical, and professional journals.

----------

Wiley Online Library teknik, tıp ve bilimsel konularda 300’ün üzerinde mesleki dergi makalelerinin tam metinlerine erişim sağlayan online bir veritabanıdır. Bu veritabanı ANKOS Kütüphane Konsorsiyumu aracılığıyla satın alınmıştır.

World Bank E-Library

The World Bank e-Library is an electronic portal to the World Bank’s full-text collection of books, reports, and other documents. It brings together in a fully indexed and cross-searchable database, over 1,000 titles published by the World Bank during the past several years, plus every new title as it is published.

----------

World Bank’ın yayınlarından tam metin, rapor, kitap ve diğer dokümanları içeren bir elektronik portaldır. World Bank tarafından geçmişten günümüze kadar yayınlanmış olan 1000’den fazla kaynağın indekslendiği bir veritabanıdır.

World Scientific Textbooks

World Scientific Textbooks Collection; includes more than 1.600 textbooks in the fields of business and economics, chemistry, materials science, nanotechnology, computer science, engineering, environmental science, general and popular science, life sciences, mathematics, medicine and healthcare, physics, nonlinear science, social sciences, and Asian studies.

NOTE: Textbooks only have the view option; download options are not available.  

----------

World Scientific Ders Kitapları Koleksiyonu; bilgisayar bilimi, fizik, doğrusal olmayan bilim, genel ve popular bilimler, matematik, işletme ve ekonomi, kimya, materyal bilimi, nanoteknoloji, mühendislik, sosyal bilimer ve Asya çalışmaları, tıp ve sağlık, yaşam bilimleri alanlarında 1.600’den fazla ders kitabını içermektedir.

NOT: Ders kitapları sadece görüntüleme seçeneğine sahiptir; indirme seçenekleri mevcut değildir.

 

DOAJ-Directory of Open Access Journals

The Directory of Open Access Journals (DOAJ) is a pan-disciplinary resource that allows users to identify and search free, full text, quality controlled open-access scientific and scholarly journals.

----------

Açık Erişim Dergileri Dizini (Directory of Open Access Journals-DOAJ), kullanıcıların ücretsiz, tam metin, kalite kontrolü gerçekleşmiş açık erişimli bilimsel ve ilmi dergileri belirlemesini ve aramasını sağlayan pan-disiplinli bir kaynaktır.

OpenEdition Journals
ENG: Database will be on trial access until 14 January 2022. 

Trial access includes some e-journals in the fields of humanities and social sciences.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

TR: Veritabanı 14 Ocak 2022 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.

Deneme erişimi sanat ve beşeri bilimler alanındaki e-kitapları içermektedir.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.




 
 

SpringerLink Electronic Journals

Provides access to the electronic versions of the Springer publications subscribed to by the library. The subjects covered include Chemistry, Computer Science, Mathematics, Physics and the Social Sciences.

----------

Kütüphane tarafından abone olunan Springer yayınların elektronik versiyonlarına erişim sağlar. Kimya, Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Fizik ve Sosyal Bilimler gibi konuları kapsar.

Dünya Newspaper

Provides access to all content of Dünya Newspaper from 12.11.2012 until today.

For mobile apps on App Store and Google Play

----------

Dünya Gazetesi’nin 12.11.2012 tarihinden günümüze kadar olan tüm içeriğine erişim sağlanabilmektedir.

Mobil uygulama için App Store ve Google Play 

Economist

The Economist is a British weekly newspaper that includes worldwide news, analysis, and information on current affairs, international business, politics, technology, sports, and culture.

Please use your Bilkent e-mail address to register and log in. After registration, a verification link will be sent to your e-mail address.

----------

The Economist, güncel olaylar, uluslararası ticaret, politika, teknoloji, spor ve kültür hakkında dünya çapında haberler, analizler ve bilgiler içeren haftalık bir İngiliz gazetesidir.

Kayıt olmak ve giriş yapmak için lütfen Bilkent e-posta adresinizi kullanın. Kayıt olduktan sonra e-posta adresinize doğrulama linki gönderilecektir.

Mendeley (Reference Management Software)

Mendeley Institutional Edition is a reference manager tool and academic, social network that can help researchers organize their researchers, collaborate with others online, and discover the latest research for academic institutions. Mendeley is both a desktop application and a web-based application. To begin, click the “join this group” button on the Bilkent University Mendeley Group page. Bilkent University Mendeley Group account offers students, faculty, staff, and researchers 100 GB of storage and the ability to create unlimited private groups with up to 100 users per group.

Mendeley Downloads:

Reference Manager
Web Importer
Citation Plug-in
Mendeley installers

Will Mendeley Desktop stop working on September 01, 2022? 
Why does Mendeley Cite not appear in the 'References' tab in Word?

----------

Mendeley Institutional Edition, araştırmacıların araştırmalarını yönetmelerine ve geliştirmelerine, diğer araştırmacılar ile çevrimiçi işbirliği yapabilmelerine ve yapılmış olan son araştırmaları keşfetmelerine yardımcı olurken, bir kaynakça yönetim aracı ve akademik sosyal ağ hizmetini kurumlara yönelik sunan bir araçtır.

Mendeley Instituational Edition kurumsal kullanıma sahip olmanız için https://www.mendeley.com web adresinden “create free account” bağlantısına tıklayarak Bilkent uzantılı mail adresiniz ile kayıt olup;
Bilkent Üniversitesi Kurumsal Grubu sayfasındaki “join this group” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece 100 GB kişisel depolama alanı, sınırsız kapalı grup kurma özelliği, gruplarda 100 kişiye kadar üyelik
imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Pivot-RP

Database will be on trial access until 23 August 2024.

Pivot-RP is a database that provides access to information about many sources of academic information, such as research funds, scholarships and awards. Researchers can use these resources to explore funding opportunities and manage application processes for the projects they carry out.


To register, you should create an account with your Bilkent e-mail address. After registration, you can complete your account creation by using the confirmation link sent to your e-mail address.

Additionally, via the Pivot-RP database you can also access the Research Professional News platform, which offers the ability to research UK-wide and many international funding opportunities. After clicking the News tab on the Pivot-RP homepage, you can access this content with the Pivot-RP account you created.

Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”

----------

Veritabanı 23 Ağustos 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.

Pivot-RP, araştırma fonları, burslar ve ödüller gibi birçok akademik finansman kaynağına yönelik bilgilere erişim sağlayan bir araçtır. Araştırmacılar, yürüttükleri projeler için bu kaynakları kullanarak finansman olanaklarını keşfedebilir ve başvuru süreçlerini yönetebilir.

Kaydolmak için Bilkent uzantılı e-posta adresiniz ile hesap oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt işleminden sonra e-posta adresinize gelen onay bağlantısını kullanarak hesap oluşturma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ek olarak, Pivot-RP aracını kullanarak Birleşik Krallık çapında ve pek çok uluslararası fon fırsatı hakkında araştırma yapma olanağı sunan Research Professional News platformuna da erişim sağlayabilirsiniz. Pivot-RP anasayfasında yer alan News sekmesine tıkladıktan sonra oluşturmuş olduğunuz Pivot-RP hesabınız ile bu içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.

Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
 

Turnitin

Turnitin is a web-based software that provides service to detect similarities. By loading assignments, thesis, reports, and projects of their students; faculty members can make in comparison to millions of assignments that previously submitted to the Turnitin; archival or current websites, journal articles, and electronic books from the commercial databases.

About Plagiarism​

NOTE: Academic staff who wants to use this tool are required to send an e-mail to plagiarism@bilkent.edu.tr from their e-mail addresses with Bilkent extension.

----------

Turnitin benzerlik tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğretim üyeleri, öğrencilerinin ödevlerini, tezlerini, raporlarını ve projelerini Turnitin web sitesine aktararak; daha önce Turnitin’e aktarılmış olan milyonlarca ödevden, internette arşiv veya güncel olan web sayfalarından, ticari elektronik veritabanlarında yer alan dergi makalelerinden ve elektronik kitaplardan karşılaştırma yapabilirler.

NOT: Bu aracı kullanmak isteyen akademik personelin Bilkent uzantılı e-posta adreslerinden plagiarism@bilkent.edu.tr adresine e-posta göndermesi gerekmektedir.

SourceOECD

SourceOECD was created to fill the gap between the detailed data collected through industrial surveys, and national accounts data. SourceOECD permits the construction of a wide range of industry- and aggregate-level indicators of industrial structure and the evolution of performance (e.g. import penetration, investment per employee, export market shares) and enables modeling exercises at a detailed industrial level.

----------

SourceOECD Temmuz 2010’dan itibaren OECD iLibrary olarak geçmektedir. OECD iLibrary aynı zamanda Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Nükleer Enerji Ajansı (NEA), (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı için), OECD Kalkınma Merkezi, PISA ve Uluslararası Taşımacılık Forumu (ITF) tarafından yayınlanan içeriğe sahiptir. 2004-2011 yılları arasında yayınlanan içeriğe erişimimiz bulunmaktadır.

Muscle and Motion - Posture

Muscle and Motion-Posture focuses on posture disorders and treatment of disorders stemming from these, and provides videos to the instructors, therapists and persons who dealing in this subject.

For mobile apps on App Store and Google Play

NOTE: To login, please use the username and password below.

User Name: serials@bilkent.edu.tr

Password: 123

----------

Duruş bozuklukları ve bundan kaynaklı rahatsızlıkların tedavisi üzerine odaklanan Muscle and Motion-Posture veritabanı, eğitmenlere, terapistlere ve bu alanla ilgilenen diğer kişilere çeşitli videolar sunmaktadır.

Mobil uygulama için App Store ve Google Play

NOT: Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki kullanıcı adı ve şifreyi kullanınız.

Kullanıcı adı: serials@bilkent.edu.tr

Şifre: 123

Muscle and Motion - Strength Training

Muscle and Motion Strength Training is a professional and interactive anatomy and exercise database containing over four thousand 3D videos, tips and theories in the topics of muscle, movement, and fitness.

For mobile apps on App Store and Google Play

NOTE: Please use the username and password below to log in.

User Name: serials@bilkent.edu.tr

Password: 123

Muscle and Motion Strength Training kas, hareket ve fitness konularında dört binden fazla 3D video, ipucu ve teori içeren profesyonel ve etkileşimli bir anatomi ve egzersiz veritabanıdır.

Mobil uygulama için App Store ve Google Play 

RBDigital
This database provides comprehensive full-text coverage for regional business publications. Regional Business News incorporates coverage of more than 80 regional business publications covering all metropolitan and rural areas within the United States.

Vidobu

Vidobu database contains more than 10.000 Turkish training videos in the fields of science and technology, photography, personal development and career development. With the off campus feature you can also access to the Vidobu database from out off campus via your university e-mail address.

Please click here for off-campus access.

----------

Vidobu veritabanı bilim ve teknoloji, fotoğrafçılık, kişisel ve mesleki gelişim alanlarında 10.000’den fazla Türkçe eğitim videosunu içermektedir. Kampüs dışı erişimi sayesinde kampüs alanı dışından da üniversite mailleriniz aracılığı ile Vidobu veritabanına erişim sağlayabilirsiniz.

Kampüs dışı erişim için lütfen buraya tıklayınız.