Items in the Bilkent Library Collection are shelved according to subjects using the Library of Congress Classification. For more details about this classification refer to the Library of Congress Classification Outline.
Catalogues for the holdings of Bilkent University Library as well as e-resources available to Bilkent researchers.
Use the Bilkent University Library “Quick Search” and “Catalog” tools to find books, e-books and other materials in the library collection.
The Library is happy to receive book recommendations. If you have a suggestion, please fill in the “Material Request Form.” Before submitting the form, please make sure that the title is not already available in the library collection, either in print or electronic format.
Please note:
Please note:
- The final decision rests on the collection development team and/or director of the library. All suggestions are considered in accordance with the library’s collection development policy.
- Academics, master’s and doctoral students: In some cases, your request may be referred to the Interlibrary Loan and Document Supply Service (ILL). For out-of-print / older items or titles for specific research needs, please directly fill in the ILL request forms (Document Supply Form for articles / Interlibrary Loan Form for books)
BookCites
Database will be on trial access until 15 January 2024.
BookCites database includes citations to books published by Türkiye centered publishers.
Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”
----------
Veritabanı 15 Ocak 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
BookCites veritabanı, Türkiye merkezli yayıncılar tarafından yayımlanan kitaplara yapılan atıfları içermektedir.
Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
Database will be on trial access until 15 January 2024.
BookCites database includes citations to books published by Türkiye centered publishers.
Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”
----------
Veritabanı 15 Ocak 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
BookCites veritabanı, Türkiye merkezli yayıncılar tarafından yayımlanan kitaplara yapılan atıfları içermektedir.
Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
InCites
Incites-Benchmarking & Analytics Academic is a reference based evaluation tool to analyze the productivity and compraison results of rivals/models in an international scope for academic, public and private sectors. Incites examines more than 200 countries/regions, 16,000 institution, and 1,400 funders worldwide.
The following link provides resources containing detailed information about the platform:
https://clarivate.com/products/incites/
If you already have an account on any of the "Web of Science" platforms (WoS, Publons, ResearcherID, etc.), you can access InCites with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access InCites. As part of our InCites subscription, Essential Science Indicators (ESI) and Journal Citation Reports (JCR) are also now available.
Essential Science Indicators; As one of the parts of InCites platform, Essential Science Indicators helps you to follow institutions, influencers, reports, publications, countries, and discover the related research fields to expand your own research.
If you already have an account on any of the "Web of Science" platforms (WoS, Publons, ResearcherID, etc.), you can access InCites with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access InCites. As part of our InCites subscription, Essential Science Indicators (ESI) and Journal Citation Reports (JCR) are also now available.
----------
Incites-Benchmarking & Analytics Academic, Akademik, kamu ve özel sektörden kurumlar için ulusal veya uluslararası bağlamda rakiplerin/modellerin üretkenliği ve kıyaslama çıktısını analiz etmek için kullanılan, atıf temelli bir değerlendirme aracıdır. Incites, Dünya genelinde 200'den fazla ülke/bölge, 16.000'den fazla kurum, 1.400'den fazla fon sağlayıcıyı inceler.
Platforma ilişkin detaylı bilgi içeren kaynaklara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:
https://clarivate.com/products/incites/
Herhangi bir "Web of Science" platformunda (WoS, Publons, ResearcherID, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, InCites'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, InCites'a erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. InCites aboneliğimizin bir parçası olarak Essential Science Indicators (ESI) ve Journal Citation Reports (JCR) da erişime açılmıştır.
Essential Science Indicators; InCites platformunun bir parçası olan Essential Science Indicators, çalışma alanınızdaki etkili kişileri, kurumları, raporları, yayınları, ülkeleri ve hatta çalışmanızı etkileyebilecek gelişmekte olan diğer araştırma alanlarını tespit etmenize yardımcı olmaktadır.
Herhangi bir "Web of Science" platformunda (WoS, Publons, ResearcherID, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, InCites'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, InCites'a erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. InCites aboneliğimizin bir parçası olarak Essential Science Indicators (ESI) ve Journal Citation Reports (JCR) da erişime açılmıştır.
Incites-Benchmarking & Analytics Academic is a reference based evaluation tool to analyze the productivity and compraison results of rivals/models in an international scope for academic, public and private sectors. Incites examines more than 200 countries/regions, 16,000 institution, and 1,400 funders worldwide.
The following link provides resources containing detailed information about the platform:
https://clarivate.com/products/incites/
If you already have an account on any of the "Web of Science" platforms (WoS, Publons, ResearcherID, etc.), you can access InCites with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access InCites. As part of our InCites subscription, Essential Science Indicators (ESI) and Journal Citation Reports (JCR) are also now available.
Essential Science Indicators; As one of the parts of InCites platform, Essential Science Indicators helps you to follow institutions, influencers, reports, publications, countries, and discover the related research fields to expand your own research.
If you already have an account on any of the "Web of Science" platforms (WoS, Publons, ResearcherID, etc.), you can access InCites with the same login credentials. If you do not remember your login information, you can set a new password via the "Forgot Password" option. If you do not have an account, you need to create an account with your Bilkent e-mail address to access InCites. As part of our InCites subscription, Essential Science Indicators (ESI) and Journal Citation Reports (JCR) are also now available.
----------
Incites-Benchmarking & Analytics Academic, Akademik, kamu ve özel sektörden kurumlar için ulusal veya uluslararası bağlamda rakiplerin/modellerin üretkenliği ve kıyaslama çıktısını analiz etmek için kullanılan, atıf temelli bir değerlendirme aracıdır. Incites, Dünya genelinde 200'den fazla ülke/bölge, 16.000'den fazla kurum, 1.400'den fazla fon sağlayıcıyı inceler.
Platforma ilişkin detaylı bilgi içeren kaynaklara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:
https://clarivate.com/products/incites/
Herhangi bir "Web of Science" platformunda (WoS, Publons, ResearcherID, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, InCites'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, InCites'a erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. InCites aboneliğimizin bir parçası olarak Essential Science Indicators (ESI) ve Journal Citation Reports (JCR) da erişime açılmıştır.
Essential Science Indicators; InCites platformunun bir parçası olan Essential Science Indicators, çalışma alanınızdaki etkili kişileri, kurumları, raporları, yayınları, ülkeleri ve hatta çalışmanızı etkileyebilecek gelişmekte olan diğer araştırma alanlarını tespit etmenize yardımcı olmaktadır.
Herhangi bir "Web of Science" platformunda (WoS, Publons, ResearcherID, vb.) mevcut bir hesabınız varsa, InCites'a aynı hesap bilgileriyle erişebilirsiniz. Hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız "Şifremi Unuttum" seçeneği ile yeni şifre belirleyebilirsiniz. Hesabınız yoksa, InCites'a erişmek için Bilkent e-posta adresinizle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. InCites aboneliğimizin bir parçası olarak Essential Science Indicators (ESI) ve Journal Citation Reports (JCR) da erişime açılmıştır.
JSTOR Open Access Books
More than 6,000 ebooks from 75+ publishers, including Brill, Cornell University Press, De Gruyter, and University of California Press, are now available for everyone.
----------
Brill, Cornell Üniversitesi Yayınları, De Gruyter ve Kaliforniya Üniversitesi Yayınları dahil olmak üzere 75’in üzerinde yayıncıdan 6.000’den fazla e-kitap herkesin erişimine sunulmaktadır.
More than 6,000 ebooks from 75+ publishers, including Brill, Cornell University Press, De Gruyter, and University of California Press, are now available for everyone.
----------
Brill, Cornell Üniversitesi Yayınları, De Gruyter ve Kaliforniya Üniversitesi Yayınları dahil olmak üzere 75’in üzerinde yayıncıdan 6.000’den fazla e-kitap herkesin erişimine sunulmaktadır.
RELPAP
Database will be on trial access until 10 September 2023.
RELPAP is an academic research tool that associates academic publications using semantic information networks and searches for publications through these relationships. RELPAP creates graphs depending on the keyword used during the research and offers various publication suggestions.
Please use your Bilkent University e-mail address to register. After your account is activated, you can log in to RELPAP.
Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”
----------
Veritabanı 10 Eylül 2023 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
RELPAP anlamsal bilgi ağlarını kullanarak akademik yayınları ilişkilendiren ve bu ilişkiler üzerinden yayın aramayı sağlayan akademik bir araştırma aracıdır. RELPAP araştırma sırasında kullanılan anahtar kelimeye göre graflar oluşturur ve çeşitli yayın önerileri sunar.
Kayıt yapmak için lütfen Bilkent Üniversitesi e-posta adresinizi kullanınız. Hesabınız aktifleştirildikten sonra RELPAP’a giriş yapabilirsiniz.
Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
Database will be on trial access until 10 September 2023.
RELPAP is an academic research tool that associates academic publications using semantic information networks and searches for publications through these relationships. RELPAP creates graphs depending on the keyword used during the research and offers various publication suggestions.
Please use your Bilkent University e-mail address to register. After your account is activated, you can log in to RELPAP.
Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”
----------
Veritabanı 10 Eylül 2023 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
RELPAP anlamsal bilgi ağlarını kullanarak akademik yayınları ilişkilendiren ve bu ilişkiler üzerinden yayın aramayı sağlayan akademik bir araştırma aracıdır. RELPAP araştırma sırasında kullanılan anahtar kelimeye göre graflar oluşturur ve çeşitli yayın önerileri sunar.
Kayıt yapmak için lütfen Bilkent Üniversitesi e-posta adresinizi kullanınız. Hesabınız aktifleştirildikten sonra RELPAP’a giriş yapabilirsiniz.
Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
Scilit
Scilit, developed and maintained by the open-access publisher MDPI, is a multidisciplinary, free scholarly database that indexes scientific material by extracting the latest data from CrossRef and PubMed daily.
---------
Açık erişim yayıncısı MDPI tarafından geliştirilen ve sürdürülen Scilit, günlük olarak CrossRef ve PubMed’den en son verileri çekerek bilimsel materyalleri indeksleyen çok disiplinli, ücretsiz bir bilimsel veritabanıdır.
Scilit, developed and maintained by the open-access publisher MDPI, is a multidisciplinary, free scholarly database that indexes scientific material by extracting the latest data from CrossRef and PubMed daily.
---------
Açık erişim yayıncısı MDPI tarafından geliştirilen ve sürdürülen Scilit, günlük olarak CrossRef ve PubMed’den en son verileri çekerek bilimsel materyalleri indeksleyen çok disiplinli, ücretsiz bir bilimsel veritabanıdır.
Zenodo
Zenodo is a catch-all repository launched by CERN, an OpenAIRE partner, and pioneer in open source, open access, and open data.
----------
Zenodo, bir OpenAIRE ortağı ve açık kaynak, açık erişim ve açık veri öncüsü olan CERN tarafından kurulan toplayıcı bir arşivdir.
Zenodo is a catch-all repository launched by CERN, an OpenAIRE partner, and pioneer in open source, open access, and open data.
----------
Zenodo, bir OpenAIRE ortağı ve açık kaynak, açık erişim ve açık veri öncüsü olan CERN tarafından kurulan toplayıcı bir arşivdir.
Legaling
Legaling is a Turkish-English and English-Turkish dictionary and database that offers detailed translations of legal terms and synonyms of the words.
You can suggest new words to the Legaling database and suggest corrections for existing terms within the database.
For mobile app.
----------
Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe bir sözlük ve veritabanı olan Legaling hukuk terimlerinin detaylı tercümesini, kelimelerin eş anlamlılarını sunmaktadır.
Legaling veritabanına yeni kelime önerisi sunabilir ve veritabanı içerisinde var olan terimler için düzeltme önerebilirsiniz.
Mobil uygulama için.
Legaling is a Turkish-English and English-Turkish dictionary and database that offers detailed translations of legal terms and synonyms of the words.
You can suggest new words to the Legaling database and suggest corrections for existing terms within the database.
For mobile app.
----------
Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe bir sözlük ve veritabanı olan Legaling hukuk terimlerinin detaylı tercümesini, kelimelerin eş anlamlılarını sunmaktadır.
Legaling veritabanına yeni kelime önerisi sunabilir ve veritabanı içerisinde var olan terimler için düzeltme önerebilirsiniz.
Mobil uygulama için.
Oxford English Dictionary (OED)
The Oxford English Dictionary is the accepted authority on the evolution of the English language over the last millennium. It is an unsurpassed guide to the meaning, history, and pronunciation of over half a million words, both present and past. It traces the usage of words through 2.5 million quotations from a wide range of international English language sources, from classic literature and specialist periodicals to film scripts and cookery books. The OED covers words from across the English-speaking world, from North America to South Africa, from Australia and New Zealand to the Caribbean. It also offers the best in etymological analysis, listings of variant spellings, and shows pronunciation using the International Phonetic Alphabet.
----------
1000 yıllık süreci kapsayan, yarım milyondan fazla İngilizce kelimenin şimdiki ve geçmişteki anlamını, tarihini, telaffuzunu veren ve konusunda otorite kabul edilen bir rehber niteliğindedir. Bu rehber klasik literatürden film senaryolarına kadar uluslararası dil kaynaklarından alınan 2,5 milyon cümleyi örnek göstererek kullanımını anlatır. Avustralya ve Yeni Zelanda’dan Karaiblere; Kuzey Amerika’dan Güney Afrika’ya kadar konuşulan İngilizce kelimeleri kapsar. Uluslararası Fonetik Alfabesini kullanarak telaffuzları gösterir ve etimolojik analizlerin en iyisini sunar.
The Oxford English Dictionary is the accepted authority on the evolution of the English language over the last millennium. It is an unsurpassed guide to the meaning, history, and pronunciation of over half a million words, both present and past. It traces the usage of words through 2.5 million quotations from a wide range of international English language sources, from classic literature and specialist periodicals to film scripts and cookery books. The OED covers words from across the English-speaking world, from North America to South Africa, from Australia and New Zealand to the Caribbean. It also offers the best in etymological analysis, listings of variant spellings, and shows pronunciation using the International Phonetic Alphabet.
----------
1000 yıllık süreci kapsayan, yarım milyondan fazla İngilizce kelimenin şimdiki ve geçmişteki anlamını, tarihini, telaffuzunu veren ve konusunda otorite kabul edilen bir rehber niteliğindedir. Bu rehber klasik literatürden film senaryolarına kadar uluslararası dil kaynaklarından alınan 2,5 milyon cümleyi örnek göstererek kullanımını anlatır. Avustralya ve Yeni Zelanda’dan Karaiblere; Kuzey Amerika’dan Güney Afrika’ya kadar konuşulan İngilizce kelimeleri kapsar. Uluslararası Fonetik Alfabesini kullanarak telaffuzları gösterir ve etimolojik analizlerin en iyisini sunar.
American Doctoral Dissertations
American Doctoral Dissertations is a bibliographic database that help researchers to locate more than 172.000 doctoral dissertations that were accepted by American universities from 1902 to present.
----------
American Doctoral Dissertations veritabanı, Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilen ve 1902’den günümüze kadar uzanan 172,000’den fazla doktora tezi içerir.
American Doctoral Dissertations is a bibliographic database that help researchers to locate more than 172.000 doctoral dissertations that were accepted by American universities from 1902 to present.
----------
American Doctoral Dissertations veritabanı, Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilen ve 1902’den günümüze kadar uzanan 172,000’den fazla doktora tezi içerir.
Journal Citation Reports (JCR)
Journal Citation Reports (JCR) provides you the possibility to evaluate journals with information based on quantitative and statistic information, through reference datas. JCR shows you the relationship between references, and measures the impact of research according to journal and category levels. JCR provides you the data about journals, evaluate a journal’s impact factor, and have connection through various interfaces.
----------
Journal Citation Reports (JCR) atıf verilerine dayanan sayısal veriler ve istatistik temelli bilgilerle dergileri değerlendirme imkanı sunar. JCR dergi ve kategori seviyelerine göre araştırmanın etkisini ölçer ve atıflar arasındaki ilişkiyi gösterir. JCR ile, dergiler ile ilgili veri sağlayabilir, derginin etki faktörünü değerlendirebilir ve çeşitli arayüzlerle bağlantı sağlayabilirsiniz.
Journal Citation Reports (JCR) provides you the possibility to evaluate journals with information based on quantitative and statistic information, through reference datas. JCR shows you the relationship between references, and measures the impact of research according to journal and category levels. JCR provides you the data about journals, evaluate a journal’s impact factor, and have connection through various interfaces.
----------
Journal Citation Reports (JCR) atıf verilerine dayanan sayısal veriler ve istatistik temelli bilgilerle dergileri değerlendirme imkanı sunar. JCR dergi ve kategori seviyelerine göre araştırmanın etkisini ölçer ve atıflar arasındaki ilişkiyi gösterir. JCR ile, dergiler ile ilgili veri sağlayabilir, derginin etki faktörünü değerlendirebilir ve çeşitli arayüzlerle bağlantı sağlayabilirsiniz.
Newswires
EBSCO’s Newswires provides near real-time access to top world-wide news from Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire, and Business Wire on a continuous basis. This content is monitored by EBSCO and relevant results are provided when users enter searches in EBSCOhost. This collection includes AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000, and more. End users can immediately access the full text of the web content, by following the link in the record. The index to the full text content in EBSCO Newswires is held for a rolling 30-day archive by EBSCO, so users can enjoy the previous 30 days of news relating to their search interests.
---------
Newswires veritabanı Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire gibi dünya çapındaki medyadan eş zamanlı haberler sağlamaktadır.
EBSCO’s Newswires provides near real-time access to top world-wide news from Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire, and Business Wire on a continuous basis. This content is monitored by EBSCO and relevant results are provided when users enter searches in EBSCOhost. This collection includes AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000, and more. End users can immediately access the full text of the web content, by following the link in the record. The index to the full text content in EBSCO Newswires is held for a rolling 30-day archive by EBSCO, so users can enjoy the previous 30 days of news relating to their search interests.
---------
Newswires veritabanı Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire gibi dünya çapındaki medyadan eş zamanlı haberler sağlamaktadır.
ROAR-Registry of Open Access Repositories
The Registry of Open Access Repositories (ROAR) lists and shows the growth and status of open access repositories throughout the world.
----------
Açık Erişim Arşivleri Kayıt Platformu (Registry of Open Access Repositories-ROAR) dünya genelindeki açık erişim arşivlerin gelişimini ve durumunu listeler ve gösterir.
The Registry of Open Access Repositories (ROAR) lists and shows the growth and status of open access repositories throughout the world.
----------
Açık Erişim Arşivleri Kayıt Platformu (Registry of Open Access Repositories-ROAR) dünya genelindeki açık erişim arşivlerin gelişimini ve durumunu listeler ve gösterir.
Scopus
Scopus covers 18,000 publications from 5,000 different publishers in the fields of science, technology, medicine and the social sciences. It provides abstract searching from 1960, and cited reference searching from 1996 to the present. In addition to academic journals, it includes conference proceedings, trade publications, patents, book series and scientific web-pages. Content is updated daily.
----------
Bilim, teknik, tıp ve sosyal bilimler alanında, 5000 farklı yayınevine ait 18.000 yayında yer alan çalışmaların 1960 yılından günümüze özet, 1996 yılından günümüze de atıf bilgilerini içeren bibliyografik bir veritabanıdır. Bilimsel dergilerin yanı sıra, konferans tutanakları, ticari yayınlar, patentler, kitap serileri ve bilimsel içerikli web sayfalarını da içeren veritabanı her gün güncellenmektedir.
Scopus covers 18,000 publications from 5,000 different publishers in the fields of science, technology, medicine and the social sciences. It provides abstract searching from 1960, and cited reference searching from 1996 to the present. In addition to academic journals, it includes conference proceedings, trade publications, patents, book series and scientific web-pages. Content is updated daily.
----------
Bilim, teknik, tıp ve sosyal bilimler alanında, 5000 farklı yayınevine ait 18.000 yayında yer alan çalışmaların 1960 yılından günümüze özet, 1996 yılından günümüze de atıf bilgilerini içeren bibliyografik bir veritabanıdır. Bilimsel dergilerin yanı sıra, konferans tutanakları, ticari yayınlar, patentler, kitap serileri ve bilimsel içerikli web sayfalarını da içeren veritabanı her gün güncellenmektedir.
Ulrich’s Periodicals Directory
Ulrich’s Periodicals Directory is a bibliographic database providing detailed, comprehensive, and authoritative information on serials published throughout the world. It covers all subjects and includes publications that are published regularly or irregularly and are circulated free of charge or by paid subscription.
----------
Ulrich's Perıodicals Directory dünya çapında yayınlanmış süreli yayınlar hakkında detaylı geniş ve güvenilir bilgi sağlayan bibliyografik bir veritabanıdır. Bu veritabanı bütün konuları kapsar ve düzenli , düzensiz yayınlanmış yayınları, ücretsiz dağıtılan veya abonelik ödenen yayınların hepsini içerir.
Ulrich’s Periodicals Directory is a bibliographic database providing detailed, comprehensive, and authoritative information on serials published throughout the world. It covers all subjects and includes publications that are published regularly or irregularly and are circulated free of charge or by paid subscription.
----------
Ulrich's Perıodicals Directory dünya çapında yayınlanmış süreli yayınlar hakkında detaylı geniş ve güvenilir bilgi sağlayan bibliyografik bir veritabanıdır. Bu veritabanı bütün konuları kapsar ve düzenli , düzensiz yayınlanmış yayınları, ücretsiz dağıtılan veya abonelik ödenen yayınların hepsini içerir.
Brill Online E-Books
Brill has over 14,000 book titles currently available in 24 main subject areas. Brill E-Books database topics consist of education, history, law, language-literature, philosophy, sociology-anthropology etc.
----------
Brill yayınevi içerisinde 24 temel konu başlığı altında 14.000’den fazla kitabı bulundurmaktadır. Brill e-kitapları eğitim, tarih, hukuk, dil ve edebiyat, felsefe, sosyoloji ve antropoloji gibi konulardan oluşmaktadır.
Brill has over 14,000 book titles currently available in 24 main subject areas. Brill E-Books database topics consist of education, history, law, language-literature, philosophy, sociology-anthropology etc.
----------
Brill yayınevi içerisinde 24 temel konu başlığı altında 14.000’den fazla kitabı bulundurmaktadır. Brill e-kitapları eğitim, tarih, hukuk, dil ve edebiyat, felsefe, sosyoloji ve antropoloji gibi konulardan oluşmaktadır.
Chicago Manual of Style
The Chicago Manual of Style is a guide database American English that frequently used in publishing field to regulate the writing style.
----------
The Chicago Manual of Style, Chicago Üniversitesi Yayınevi tarafından yayınlanan Amerikan İngilizcesi biçim kılavuzudur ve yayıncılık sektöründe geniş bir şekilde kullanılan yazı biçimini düzenlemektedir.
The Chicago Manual of Style is a guide database American English that frequently used in publishing field to regulate the writing style.
----------
The Chicago Manual of Style, Chicago Üniversitesi Yayınevi tarafından yayınlanan Amerikan İngilizcesi biçim kılavuzudur ve yayıncılık sektöründe geniş bir şekilde kullanılan yazı biçimini düzenlemektedir.
Duke Books Scholarly Collection
The Duke Books Scholarly Collection provides full-text access to electronic books in social sciences published by the Duke University Press.
----------
Duke Books Scholarly Collection, Duke University Press tarafından sosyal bilimler alanında yayınlanmakta olan elektronik kitaplara tam metin erişim sağlamaktadır.
The Duke Books Scholarly Collection provides full-text access to electronic books in social sciences published by the Duke University Press.
----------
Duke Books Scholarly Collection, Duke University Press tarafından sosyal bilimler alanında yayınlanmakta olan elektronik kitaplara tam metin erişim sağlamaktadır.
Early English Books Online
Early English Books Online (EEBO) includes full-text access to books in English from 1473-1700. Many subject areas, including English literature, history, philosophy, linguistics, theology, music, fine arts, education, mathematics, and science are represented in the collection.
----------
Early English Books Online veritabanı, 1473-1700 yılları arasındaki İngilizce kitaplara tam metin erişim sağlar. Koleksiyon İngiliz edebiyatı, tarih, felsefe, teoloji, müzik, güzel sanatlar, eğitim, matematik ve fen alanlarını kapsar.
Early English Books Online (EEBO) includes full-text access to books in English from 1473-1700. Many subject areas, including English literature, history, philosophy, linguistics, theology, music, fine arts, education, mathematics, and science are represented in the collection.
----------
Early English Books Online veritabanı, 1473-1700 yılları arasındaki İngilizce kitaplara tam metin erişim sağlar. Koleksiyon İngiliz edebiyatı, tarih, felsefe, teoloji, müzik, güzel sanatlar, eğitim, matematik ve fen alanlarını kapsar.
Encyclopedia Britannica Online
Encyclopaedia Britannica Online is the electronic version of the Encyclopaedia Britannica which has been published since 1768. It covers more than 300,000 web-sites, 118,000 articles, 2000 video clips, sound files, animations, photographs, drawings, maps and flags. Merriam-Webster’s Dictionary and Thesaurus are also available through this database.
----------
1768 yılında yayınlanmaya başlayan Encyclopaedia Britannica’nin elektronik versiyonu olan Encyclopaedia Britannica Online, 300.000’den fazla web sayfası, 118.000 makale, 2000 video klip, ses kayıtları, animasyonlar, fotoğraflar, resimler, ülkelerin harita ve bayraklarını içermektedir. Encyclopaedia Britannica Online ara yüzünden Merriam-Webster Dictionary & Thesaurus’a da erişim sağlanabilmektedir.
Encyclopaedia Britannica Online is the electronic version of the Encyclopaedia Britannica which has been published since 1768. It covers more than 300,000 web-sites, 118,000 articles, 2000 video clips, sound files, animations, photographs, drawings, maps and flags. Merriam-Webster’s Dictionary and Thesaurus are also available through this database.
----------
1768 yılında yayınlanmaya başlayan Encyclopaedia Britannica’nin elektronik versiyonu olan Encyclopaedia Britannica Online, 300.000’den fazla web sayfası, 118.000 makale, 2000 video klip, ses kayıtları, animasyonlar, fotoğraflar, resimler, ülkelerin harita ve bayraklarını içermektedir. Encyclopaedia Britannica Online ara yüzünden Merriam-Webster Dictionary & Thesaurus’a da erişim sağlanabilmektedir.
HathiTrust Digital Library
HathiTrust is a partnership of educational and research institutions, offering a collection of millions of titles digitized by partner libraries. Books in the public domain can be viewed in full while copyrighted items are only searchable.
----------
Eğitim ve araştırma kurumlarının ortak oluşumu olan HathiTrust, partner kütüphaneler tarafından dijitalleştirilmiş milyonlarca başlıktan oluşan bir koleksiyon sunar. Kamunun kullanımına sunulan kaynaklar tam metin olarak çevrimiçi görüntülenebilirken, telif haklarıyla korunan kitaplar sadece taranabilmektedir.
HathiTrust is a partnership of educational and research institutions, offering a collection of millions of titles digitized by partner libraries. Books in the public domain can be viewed in full while copyrighted items are only searchable.
----------
Eğitim ve araştırma kurumlarının ortak oluşumu olan HathiTrust, partner kütüphaneler tarafından dijitalleştirilmiş milyonlarca başlıktan oluşan bir koleksiyon sunar. Kamunun kullanımına sunulan kaynaklar tam metin olarak çevrimiçi görüntülenebilirken, telif haklarıyla korunan kitaplar sadece taranabilmektedir.
Internet Archive
The Internet Archive (archive.org), founded in 1996, provides access to digitized books and other digital artifacts. Some books cannot be downloaded as PDF. However, they can be borrowed by one patron at a time for 14 days. Borrowing is manageable through a free account and Adobe Digital Editions.
----------
1996 yılında kurulan İnternet Arşivi (archive.org) dijitalleştirilmiş kitaplara ve diğer dijital eserlere erişim sağlar. Bazı kitaplar pdf olarak indirilmez, ancak bir kullanıcı tarafından 14 günlüğüne ödünç alınabilir. Ödünç alma, ücretsiz açılabilecek bir hesap ve Adobe Digital Editions aracılığıyla gerçekleştirilebilir.
The Internet Archive (archive.org), founded in 1996, provides access to digitized books and other digital artifacts. Some books cannot be downloaded as PDF. However, they can be borrowed by one patron at a time for 14 days. Borrowing is manageable through a free account and Adobe Digital Editions.
----------
1996 yılında kurulan İnternet Arşivi (archive.org) dijitalleştirilmiş kitaplara ve diğer dijital eserlere erişim sağlar. Bazı kitaplar pdf olarak indirilmez, ancak bir kullanıcı tarafından 14 günlüğüne ödünç alınabilir. Ödünç alma, ücretsiz açılabilecek bir hesap ve Adobe Digital Editions aracılığıyla gerçekleştirilebilir.
Loeb Classical Library
Loeb Classical Library database provides access to electronic versions of Greek and Latin texts from the Classical period and Late Antiquity in both the original languages and English translations.
----------
Loeb Classical Library veritabanı, Klasik ve Geç Antik Dönem’den Yunanca ve Latince metinlerin orijinallerine ve İngilizce çevirilerine elektronik olarak erişim sağlamaktadır.
Loeb Classical Library database provides access to electronic versions of Greek and Latin texts from the Classical period and Late Antiquity in both the original languages and English translations.
----------
Loeb Classical Library veritabanı, Klasik ve Geç Antik Dönem’den Yunanca ve Latince metinlerin orijinallerine ve İngilizce çevirilerine elektronik olarak erişim sağlamaktadır.
OAPEN
The OAPEN is an online library and publication platform that contains freely accessible academic books, mainly in the area of humanities and social sciences, engineering, and science.
----------
OAPEN, temel olarak beşeri bilimler, sosyal bilimler, mühendislik gibi alanlarda ücretsiz erişilebilen akademik kitaplar içeren bir çevrimiçi kütüphane ve yayın platformudur.
The OAPEN is an online library and publication platform that contains freely accessible academic books, mainly in the area of humanities and social sciences, engineering, and science.
----------
OAPEN, temel olarak beşeri bilimler, sosyal bilimler, mühendislik gibi alanlarda ücretsiz erişilebilen akademik kitaplar içeren bir çevrimiçi kütüphane ve yayın platformudur.
Open Book Publishers
Open Book Publishers, an independent open access publisher in the humanities and social sciences, publishes books in hardcopy format as well as free online editions in PDF, HTML, and XML formats that can be read via the website, downloaded, reused or embedded anywhere.
----------
Bağımsız bir açık erişim yayıncısı olan Open Book Publishers, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında basılı kitapların yanı sıra her bir kitabın PDF, HTML ve XML formatlarında çevrim içi okunabilen, indirilebilen, tekrar kullanılabilen veya her yere iliştirilebilen ücretsiz çevrim içi sürümlerini de yayınlar.
Open Book Publishers, an independent open access publisher in the humanities and social sciences, publishes books in hardcopy format as well as free online editions in PDF, HTML, and XML formats that can be read via the website, downloaded, reused or embedded anywhere.
----------
Bağımsız bir açık erişim yayıncısı olan Open Book Publishers, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında basılı kitapların yanı sıra her bir kitabın PDF, HTML ve XML formatlarında çevrim içi okunabilen, indirilebilen, tekrar kullanılabilen veya her yere iliştirilebilen ücretsiz çevrim içi sürümlerini de yayınlar.
Peter Lang
Peter Lang provides access to e-books in the fields of Social Sciences, Art and Humanities.
----------
Peter Lang veritabanı Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimler alanlarındaki e-kitaplara erişim sağlar.
Peter Lang provides access to e-books in the fields of Social Sciences, Art and Humanities.
----------
Peter Lang veritabanı Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimler alanlarındaki e-kitaplara erişim sağlar.
Project Muse Books Collection
Project Muse Books Collection provides access to electronic books published between 2010 and 2016 in philosophy, religion, literature, theatre, performing arts and related subjects.
----------
Project Muse Books Collection, felsefe, din, edebiyat, tiyatro, sahne sanatları ve ilgili konularda, 2010 – 2016 yılları arasında yayınlanmış elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.
Project Muse Books Collection provides access to electronic books published between 2010 and 2016 in philosophy, religion, literature, theatre, performing arts and related subjects.
----------
Project Muse Books Collection, felsefe, din, edebiyat, tiyatro, sahne sanatları ve ilgili konularda, 2010 – 2016 yılları arasında yayınlanmış elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.
Sage E-Books and Handbooks
Sage E-Books and Handbooks database include e-books from various subjects such as business&management, politics&international relations, education, sociology etc.
----------
Sage E-Books and Handbooks veritabanı, işletme ve yönetim, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, eğitim, sosyoloji vb. konularda e-kitaplar içerir.
Sage E-Books and Handbooks database include e-books from various subjects such as business&management, politics&international relations, education, sociology etc.
----------
Sage E-Books and Handbooks veritabanı, işletme ve yönetim, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, eğitim, sosyoloji vb. konularda e-kitaplar içerir.
Springer E-Book Collection
The Springer eBook Collection offers the first online book collection especially made for the requirements of researchers and scientists. The collection currently includes online access to more than 25,000 titles and grows with more than 3,400 newly released STM books, book series volumes and reference works each year.
----------
Springer E-Book Collection Springer yayınevine ait elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.
The Springer eBook Collection offers the first online book collection especially made for the requirements of researchers and scientists. The collection currently includes online access to more than 25,000 titles and grows with more than 3,400 newly released STM books, book series volumes and reference works each year.
----------
Springer E-Book Collection Springer yayınevine ait elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.
Springer Open
Springer Open provides open access journals and books from all areas of science, technology, medicine, the humanities, and social sciences.
----------
SpringerOpen; bilim, teknoloji, tıp, beşeri bilimler ve sosyal bilimlerin her alanından açık erişimli dergiler ve kitaplar sunar.
Springer Open provides open access journals and books from all areas of science, technology, medicine, the humanities, and social sciences.
----------
SpringerOpen; bilim, teknoloji, tıp, beşeri bilimler ve sosyal bilimlerin her alanından açık erişimli dergiler ve kitaplar sunar.
Taylor & Francis E-Books
Database provides access to the e-books of Taylor & Francis Publications in the subject fields of history, political science, philosophy, and media.
----------
Veritabanı, Taylor & Francis Yayınevi’ne ait tarih, politika, felsefe ve medya konulu elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.
Database provides access to the e-books of Taylor & Francis Publications in the subject fields of history, political science, philosophy, and media.
----------
Veritabanı, Taylor & Francis Yayınevi’ne ait tarih, politika, felsefe ve medya konulu elektronik kitaplara erişim sağlamaktadır.
Turcademy
Turcademy provides access to about 2,500 electronic books in law, history, philosophy, psychology, political science, language and literature, education, business, economy, science, engineering, architecture, health sciences, and related subjects published by Anı Publishing, Gazi Publishing, Palme Publishing, Pegem Academy and Seçkin Publishing.
NOTE: To read the resources, it is necessary to sign up by institutional e-mail and to be connected to the Bilkent internet network.
Please click to watch the Turcademy User Guide video.
----------
Turcademy, Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık gibi yayınevleri tarafından hukuk, tarih, felsefe, psikoloji, siyaset bilimi, dil ve edebiyat, eğitim, işletme, ekonomi, bilim, mühendislik, mimarlık, sağlık bilimleri ve ilgili konularda yayınlanmış yaklaşık 2.500 elektronik kitaba erişim sağlamaktadır.
NOT: Kaynakları okumak için kurumsal e-posta ile üyelik yapmak ve kurum internet ağına bağlı olmak gerekmektedir.
Turcademy Kullanım Rehberi videosunu izlemek için lütfen tıklayınız.
Turcademy provides access to about 2,500 electronic books in law, history, philosophy, psychology, political science, language and literature, education, business, economy, science, engineering, architecture, health sciences, and related subjects published by Anı Publishing, Gazi Publishing, Palme Publishing, Pegem Academy and Seçkin Publishing.
NOTE: To read the resources, it is necessary to sign up by institutional e-mail and to be connected to the Bilkent internet network.
Please click to watch the Turcademy User Guide video.
----------
Turcademy, Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık gibi yayınevleri tarafından hukuk, tarih, felsefe, psikoloji, siyaset bilimi, dil ve edebiyat, eğitim, işletme, ekonomi, bilim, mühendislik, mimarlık, sağlık bilimleri ve ilgili konularda yayınlanmış yaklaşık 2.500 elektronik kitaba erişim sağlamaktadır.
NOT: Kaynakları okumak için kurumsal e-posta ile üyelik yapmak ve kurum internet ağına bağlı olmak gerekmektedir.
Turcademy Kullanım Rehberi videosunu izlemek için lütfen tıklayınız.
Wiley Online Books
Wiley Online Books database provide unlimited full-text access to more than 21,500 e-books. Wiley Online Library e-book topics are consist of business, finance, chemistry, physics and engineering, medical and health sciences, humanities, social sciences and psychology.
----------
Wiley Online Books veritabanı 21.500’den fazla e-kitaba tam metin sınırsız erişim imkanı sağlar. Wiley Online Library e-kitap konuları işletme, finans, kimya, fizik ve mühendislik, tıp ve sağlık bilimleri, insani bilimler, sosyal bilimler ve psikolojidir.
Wiley Online Books database provide unlimited full-text access to more than 21,500 e-books. Wiley Online Library e-book topics are consist of business, finance, chemistry, physics and engineering, medical and health sciences, humanities, social sciences and psychology.
----------
Wiley Online Books veritabanı 21.500’den fazla e-kitaba tam metin sınırsız erişim imkanı sağlar. Wiley Online Library e-kitap konuları işletme, finans, kimya, fizik ve mühendislik, tıp ve sağlık bilimleri, insani bilimler, sosyal bilimler ve psikolojidir.
Academic Search Ultimate
Developed to meet the increasing demands of scholarly research, Academic Search Ultimate offers students an unprecedented collection of peer-reviewed, full-text journals, including many journals indexed in leading citation indexes.
----------
Özellikle akademik kurumlar için tasarlanmış Academic Search Ultimate, tüm akademik disiplinlerden, 5.300’den fazla dergiyi tam metin olarak kullanıma sunmaktadır. Sosyal bilimler, insani bilimler, eğitim, bilgisayar bilimleri, mühendislik, dil bilim, sanat ve edebiyat, tıp vs. konularını içerir. Veritabanı içerisindeki tam metin makaleler, 1865’li yıllara kadar geriye gidebilmektedir.
Developed to meet the increasing demands of scholarly research, Academic Search Ultimate offers students an unprecedented collection of peer-reviewed, full-text journals, including many journals indexed in leading citation indexes.
----------
Özellikle akademik kurumlar için tasarlanmış Academic Search Ultimate, tüm akademik disiplinlerden, 5.300’den fazla dergiyi tam metin olarak kullanıma sunmaktadır. Sosyal bilimler, insani bilimler, eğitim, bilgisayar bilimleri, mühendislik, dil bilim, sanat ve edebiyat, tıp vs. konularını içerir. Veritabanı içerisindeki tam metin makaleler, 1865’li yıllara kadar geriye gidebilmektedir.
Annual Reviews
Annual Reviews Online is a comprehensive collection of critical review articles for the literature in various scholarly disciplines and provides access to journals in full-text for the biomedical, physical, and social sciences.
It is recommended that you become a Registered User by creating a username and password to receive e-mail alerts about the table of contents and other subjects when new volumes are released.
Your password must be at least 8 characters and contain uppercase letters, numbers, and at least one special character.
The registered users will have access to Reviews in Advance, which is sometimes released up to six months before official publication.
Publication list
----------
Annual Reviews çeşitli disiplinlerde yayınlanmış, makale analizleri veren bir dergi koleksiyonudur. Biyomedikal, fizik ve sosyal bilimler alanındaki dergilere tam metin erişim imkanı sağlamaktadır.
Yeni ciltler yayınlandığında içindekiler tablosu hakkında ve diğer konulardaki e-posta uyarılarını almak için kullanıcı adı ve şifre oluşturarak Kayıtlı Kullanıcı olmanız önerilir.
Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalı ve büyük harf, sayı ve en az bir adet özel karakter içermelidir.
Kayıt yaptıran kullanıcılar, yayınlandıkça oluşturulan ve bazen resmi yayından altı ay kadar önce çıkarılan Reviews in Advance'e erişme olanağına sahip olacaklardır.
Dergi listesi
Annual Reviews Online is a comprehensive collection of critical review articles for the literature in various scholarly disciplines and provides access to journals in full-text for the biomedical, physical, and social sciences.
It is recommended that you become a Registered User by creating a username and password to receive e-mail alerts about the table of contents and other subjects when new volumes are released.
Your password must be at least 8 characters and contain uppercase letters, numbers, and at least one special character.
The registered users will have access to Reviews in Advance, which is sometimes released up to six months before official publication.
Publication list
----------
Annual Reviews çeşitli disiplinlerde yayınlanmış, makale analizleri veren bir dergi koleksiyonudur. Biyomedikal, fizik ve sosyal bilimler alanındaki dergilere tam metin erişim imkanı sağlamaktadır.
Yeni ciltler yayınlandığında içindekiler tablosu hakkında ve diğer konulardaki e-posta uyarılarını almak için kullanıcı adı ve şifre oluşturarak Kayıtlı Kullanıcı olmanız önerilir.
Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalı ve büyük harf, sayı ve en az bir adet özel karakter içermelidir.
Kayıt yaptıran kullanıcılar, yayınlandıkça oluşturulan ve bazen resmi yayından altı ay kadar önce çıkarılan Reviews in Advance'e erişme olanağına sahip olacaklardır.
Dergi listesi
DergiPark (ULAKBİM)
With the DergiPark Project started by TUBITAK ULAKBIM starting from September 2013, a magazine management system was established in electronic environment to increase the quality and international impact of national academic journals and journal hosting services started to be provided.
DergiPark provides free access to magazines in the fields of Social and Human Sciences, Engineering and Basic Sciences, Health Sciences, Life Sciences, Law and Sports Sciences.
----------
TÜBİTAK ULAKBİM tarafından Eylül 2013 tarihinden itibaren yürütülmeye başlanan DergiPark Projesi ile ulusal akademik dergilerin kalitesini ve uluslararası etkisini artırmak amacıyla elektronik ortamda bir dergi yönetim sistemi kurulmuş ve dergi barındırma hizmeti verilmeye başlanmıştır.
DergiPark ile Sosyal ve Beşeri Bilimler, Mühendislik ve Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Yaşam Bilimleri, Hukuk ve Spor Bilimleri alanındaki dergilere internet üzerinden ücretsiz olarak erişim sağlanmaktadır.
With the DergiPark Project started by TUBITAK ULAKBIM starting from September 2013, a magazine management system was established in electronic environment to increase the quality and international impact of national academic journals and journal hosting services started to be provided.
DergiPark provides free access to magazines in the fields of Social and Human Sciences, Engineering and Basic Sciences, Health Sciences, Life Sciences, Law and Sports Sciences.
----------
TÜBİTAK ULAKBİM tarafından Eylül 2013 tarihinden itibaren yürütülmeye başlanan DergiPark Projesi ile ulusal akademik dergilerin kalitesini ve uluslararası etkisini artırmak amacıyla elektronik ortamda bir dergi yönetim sistemi kurulmuş ve dergi barındırma hizmeti verilmeye başlanmıştır.
DergiPark ile Sosyal ve Beşeri Bilimler, Mühendislik ve Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Yaşam Bilimleri, Hukuk ve Spor Bilimleri alanındaki dergilere internet üzerinden ücretsiz olarak erişim sağlanmaktadır.
Digizeitschriften
DigiZeitschriften database provides access to the journals in German language in different fields such as English studies, archaeology, educational sciences, history, German studies, art, mathematics, law etc.
----------
DigiZeitschriften veritabanı arkeoloji, eğitim bilimleri, İngilizce çalışmaları, tarih, Almanca çalışmaları, sanat, matematik, hukuk gibi birçok farklı alandaki Almanca dergilere erişim sağlamaktadır.
DigiZeitschriften database provides access to the journals in German language in different fields such as English studies, archaeology, educational sciences, history, German studies, art, mathematics, law etc.
----------
DigiZeitschriften veritabanı arkeoloji, eğitim bilimleri, İngilizce çalışmaları, tarih, Almanca çalışmaları, sanat, matematik, hukuk gibi birçok farklı alandaki Almanca dergilere erişim sağlamaktadır.
Duke Journals Scholarly Collection
The Duke Journals Scholarly Collection provides full-text access to Duke University Press journals in humanities and social sciences.
----------
The Duke Journals Scholarly Collection veritabanı sosyal ve beşeri bilimler alanlarındaki Duke University Press dergilerine tam metin erişim sağlamaktadır.
The Duke Journals Scholarly Collection provides full-text access to Duke University Press journals in humanities and social sciences.
----------
The Duke Journals Scholarly Collection veritabanı sosyal ve beşeri bilimler alanlarındaki Duke University Press dergilerine tam metin erişim sağlamaktadır.
Harman (Turkey Academic Archive)
Harman is the national repository of the open archives of universities, public and research institutions in Turkey.
----------
Harman, Türkiye’deki üniversitelerin, kamu ve araştırma kurumlarının açık arşivlerinin ulusal arşividir.
Harman is the national repository of the open archives of universities, public and research institutions in Turkey.
----------
Harman, Türkiye’deki üniversitelerin, kamu ve araştırma kurumlarının açık arşivlerinin ulusal arşividir.
Idealonline
İdealonline database contains Turkish journals, conference proceedings, and e-books in the fields of architecture, art, education, history, literature, medicine, science, and sports.
----------
İdealonline veritabanı; bilim, edebiyat, eğitim, mimarlık, sanat, spor, tarih ve tıp alanlarında Türkçe dergileri, konferans tutanaklarını ve kitapları kapsamaktadır.
İdealonline database contains Turkish journals, conference proceedings, and e-books in the fields of architecture, art, education, history, literature, medicine, science, and sports.
----------
İdealonline veritabanı; bilim, edebiyat, eğitim, mimarlık, sanat, spor, tarih ve tıp alanlarında Türkçe dergileri, konferans tutanaklarını ve kitapları kapsamaktadır.
Kezana
Kezana is an open-access platform that provides access to articles and theses from Turkey.
----------
Kezana, Türkiye’den makale ve tezlere erişim sağlayan bir açık erişim platformudur.
Kezana is an open-access platform that provides access to articles and theses from Turkey.
----------
Kezana, Türkiye’den makale ve tezlere erişim sağlayan bir açık erişim platformudur.
Newspaper Source Plus
Newspaper Source Plus provides a full-text digital collection of the world’s major news content. It includes millions of articles from newspapers, newswires and news magazines. In addition, it offers television and radio transcripts and ongoing daily updates from popular news sources.
---------
Newspaper Source Plus içinde 860 tam metin gazeteden 35 milyondan fazla makaleyi barındırmanın yanı sıra; 800.000’den fazla televizyon ve radyo haberinin transkriptine erişim sağlamaktadır.
Newspaper Source Plus provides a full-text digital collection of the world’s major news content. It includes millions of articles from newspapers, newswires and news magazines. In addition, it offers television and radio transcripts and ongoing daily updates from popular news sources.
---------
Newspaper Source Plus içinde 860 tam metin gazeteden 35 milyondan fazla makaleyi barındırmanın yanı sıra; 800.000’den fazla televizyon ve radyo haberinin transkriptine erişim sağlamaktadır.
OAIster
OAISter is a freely accessible repository containing over 25 million records from all disciplines and subjects contributed by over 1,000 libraries, archives, and repositories.
----------
OAISter, 1000’den fazla kütüphane, arşiv ve kurumsal arşivin katkıda bulunduğu, tüm disiplinlerden ve konulardan 25 milyondan fazla kayıt içeren, ücretsiz erişilebilen bir arşivdir.
OAISter is a freely accessible repository containing over 25 million records from all disciplines and subjects contributed by over 1,000 libraries, archives, and repositories.
----------
OAISter, 1000’den fazla kütüphane, arşiv ve kurumsal arşivin katkıda bulunduğu, tüm disiplinlerden ve konulardan 25 milyondan fazla kayıt içeren, ücretsiz erişilebilen bir arşivdir.
OpenDissertations
EBSCO Open Dissertations now includes the content from American Doctoral Dissertations. It is a free database with records for more than 1.2 million electronic theses and dissertations from around the world.
----------
Açık erişim bir veritabanı olan OpenDissertations, birçok konuda araştırmacılara hem geçmiş hem de günümüz tez çalışmalarına erişim imkanı sağlamaktadır.
EBSCO Open Dissertations now includes the content from American Doctoral Dissertations. It is a free database with records for more than 1.2 million electronic theses and dissertations from around the world.
----------
Açık erişim bir veritabanı olan OpenDissertations, birçok konuda araştırmacılara hem geçmiş hem de günümüz tez çalışmalarına erişim imkanı sağlamaktadır.
OpenDoar-Directory of Open Access Repositories
The Directory of Open Access Repositories (OpenDoar) is a global directory of many countries’ open access repositories and their policies.
----------
OpenDOAR, çok sayıda ülkenin açık erişim bilgi havuzlarının ve politikalarının küresel bir dizindir.
The Directory of Open Access Repositories (OpenDoar) is a global directory of many countries’ open access repositories and their policies.
----------
OpenDOAR, çok sayıda ülkenin açık erişim bilgi havuzlarının ve politikalarının küresel bir dizindir.
Oxford University Press Journals Online
Oxford Journals Oxford Journals is a division of Oxford University Press. Oxford University Press publishes well over 350 academic and research journals covering a broad range of subject areas; science, technical, professional, medical, humanities, arts, and social science disciplines.
Bilkent University Library has a "read and publish" agreement with Oxford University Press. For the detailed information, please click here.
----------
Oxford University Press, dünyadaki seçkin dergi yayıncılarından birisidir. Bu veritabanı; arkeoloji, biyoloji, tarih, dil, hukuk ve tıp konularındaki dergilere tam metin erişim sağlar.
Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi'nin Oxford University Press ile "oku ve yayımla" anlaşması bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.
Oxford Journals Oxford Journals is a division of Oxford University Press. Oxford University Press publishes well over 350 academic and research journals covering a broad range of subject areas; science, technical, professional, medical, humanities, arts, and social science disciplines.
Bilkent University Library has a "read and publish" agreement with Oxford University Press. For the detailed information, please click here.
----------
Oxford University Press, dünyadaki seçkin dergi yayıncılarından birisidir. Bu veritabanı; arkeoloji, biyoloji, tarih, dil, hukuk ve tıp konularındaki dergilere tam metin erişim sağlar.
Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi'nin Oxford University Press ile "oku ve yayımla" anlaşması bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.
Periodicals Archive Online
Periodicals Archive Online is a full-text database covering the arts, humanities and social sciences. It contains over 500 journals from 1770 until the 1995, and provides full-text access to over 12 million articles in the fields of history, literature, philosophy, religion, theology, archaeology, fine arts, and psychology.
----------
Periodicals Archive Online, sanat, sosyal ve beşeri bilimler alaninda 1770-1995 yıllarını kapsayan tam metin bir veritabanıdır. 500 den fazla dergiyi kapsayan Periodicals Archive Online veritabanı, tarih, edebiyat,felsefe, din, arkeoloji, güzel sanatlar, psikoloji ve ilgili konularda 12 milyondan fazla makaleye tam metin erişim sağlamaktadır.
Periodicals Archive Online is a full-text database covering the arts, humanities and social sciences. It contains over 500 journals from 1770 until the 1995, and provides full-text access to over 12 million articles in the fields of history, literature, philosophy, religion, theology, archaeology, fine arts, and psychology.
----------
Periodicals Archive Online, sanat, sosyal ve beşeri bilimler alaninda 1770-1995 yıllarını kapsayan tam metin bir veritabanıdır. 500 den fazla dergiyi kapsayan Periodicals Archive Online veritabanı, tarih, edebiyat,felsefe, din, arkeoloji, güzel sanatlar, psikoloji ve ilgili konularda 12 milyondan fazla makaleye tam metin erişim sağlamaktadır.
Press Reader (Digital Newspaper & Magazine)
Press Reader provides access to nearly two thousand newspapers around the world in many different languages and their archives of the last 60 days. In addition to these, Press Reader includes a variety of journals in the fields of art, entertainment, family, fashion, vacation, history, sports, travel and culture, music, automotive, and health.
To use Press Reader via the mobile app, please visit https://about.pressreader.com/download-app/
PressReader hotspot access allows you to access PressReader without connecting to the WiFi institutional network. After access with a VPN, you can use this application for 7 days without a VPN connection.
----------
Press Reader dünya genelinde, birçok farklı dilde, yaklaşık iki bin gazeteye ve bu gazetelerin son 60 günlük arşivlerine erişim sağlamasının yanı sıra; sanat, eğlence, aile, moda, tatil, tarih, spor, seyahat ve kültür, müzik, otomotiv, sağlık gibi çeşitli konularda dergileri içermektedir.
Press Reader'ı mobil uygulama üzerinden kullanmak için lütfen şu adresi ziyaret ediniz: https://about.pressreader.com/download-app/
PressReader erişim noktası, kurumsal WiFi ağına bağlanmadan da PressReader'a erişmenizi sağlar. VPN ile erişim sağladıktan sonra, bu uygulamayı 7 gün boyunca VPN bağlantısı olmadan da kullanabilirsiniz.
Press Reader provides access to nearly two thousand newspapers around the world in many different languages and their archives of the last 60 days. In addition to these, Press Reader includes a variety of journals in the fields of art, entertainment, family, fashion, vacation, history, sports, travel and culture, music, automotive, and health.
To use Press Reader via the mobile app, please visit https://about.pressreader.com/download-app/
PressReader hotspot access allows you to access PressReader without connecting to the WiFi institutional network. After access with a VPN, you can use this application for 7 days without a VPN connection.
----------
Press Reader dünya genelinde, birçok farklı dilde, yaklaşık iki bin gazeteye ve bu gazetelerin son 60 günlük arşivlerine erişim sağlamasının yanı sıra; sanat, eğlence, aile, moda, tatil, tarih, spor, seyahat ve kültür, müzik, otomotiv, sağlık gibi çeşitli konularda dergileri içermektedir.
Press Reader'ı mobil uygulama üzerinden kullanmak için lütfen şu adresi ziyaret ediniz: https://about.pressreader.com/download-app/
PressReader erişim noktası, kurumsal WiFi ağına bağlanmadan da PressReader'a erişmenizi sağlar. VPN ile erişim sağladıktan sonra, bu uygulamayı 7 gün boyunca VPN bağlantısı olmadan da kullanabilirsiniz.
Proquest Dissertations and Theses
Provides access to citations and full text for doctoral dissertations and master’s theses. Includes citations for dissertations published from 1980 forward as well as 350-word abstracts written by the author. Citations for master’s theses from 1988 forward include 150-word abstracts.
----------
Doktora ve master tezlerinin künyelerine ve tam metinlerine erişim sağlar. 1980 yılından sonra basılan tezlerin hem künyelerini hem de yazarları tarafından yazılan 350 kelimelik özetlerini içerir. 1988 yılından sonraki master tezleri ise 150 kelimelik özet içermektedir.
Provides access to citations and full text for doctoral dissertations and master’s theses. Includes citations for dissertations published from 1980 forward as well as 350-word abstracts written by the author. Citations for master’s theses from 1988 forward include 150-word abstracts.
----------
Doktora ve master tezlerinin künyelerine ve tam metinlerine erişim sağlar. 1980 yılından sonra basılan tezlerin hem künyelerini hem de yazarları tarafından yazılan 350 kelimelik özetlerini içerir. 1988 yılından sonraki master tezleri ise 150 kelimelik özet içermektedir.
SAGE Journals Online
SAGE Journals Online database includes more than 1,000 journals in the fields of business, humanities, social sciences, science, technology and medicine.
----------
SAGE Journals Online veritabanı işletme, beşeri bilimler, sosyal bilimler, fen bilimleri, teknoloji ve tıp gibi birçok alanda 1.000’den fazla dergi içermektedir.
SAGE Journals Online database includes more than 1,000 journals in the fields of business, humanities, social sciences, science, technology and medicine.
----------
SAGE Journals Online veritabanı işletme, beşeri bilimler, sosyal bilimler, fen bilimleri, teknoloji ve tıp gibi birçok alanda 1.000’den fazla dergi içermektedir.
SAGE Research Methods
SAGE Research Methods database provides access to more than 750 books, journal articles, reference resources, and instructional videos in the field of research methods.
----------
SAGE Research Methods veritabanı, araştırma yöntem ve teknikleri alanında hazırlanmış 750’den fazla kitap, makale, referans kaynağı ve eğitim videolarına erişim sağlamaktadır.
SAGE Research Methods database provides access to more than 750 books, journal articles, reference resources, and instructional videos in the field of research methods.
----------
SAGE Research Methods veritabanı, araştırma yöntem ve teknikleri alanında hazırlanmış 750’den fazla kitap, makale, referans kaynağı ve eğitim videolarına erişim sağlamaktadır.
SSOAR-Social Science Open Access Repository
The Social Science Open Access Repository (SSOAR) is a database of social science literature maintained by the Leibniz Institute for the Social Sciences and provides free access to more than 55.000 publications.
----------
Sosyal Bilimler Açık Erişim Arşivi (Social Science Open Access Repository-SSOR) Leibniz Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yürütülen 55.000’den fazla yayına ücretsiz erişim sağlayan bir sosyal bilim literatürü veritabanıdır.
The Social Science Open Access Repository (SSOAR) is a database of social science literature maintained by the Leibniz Institute for the Social Sciences and provides free access to more than 55.000 publications.
----------
Sosyal Bilimler Açık Erişim Arşivi (Social Science Open Access Repository-SSOR) Leibniz Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yürütülen 55.000’den fazla yayına ücretsiz erişim sağlayan bir sosyal bilim literatürü veritabanıdır.
Taylor and Francis Online Journals
Taylor and Francis Online Journals is the service from Taylor and Francis Publishing. It holds full-text articles of over 1,200 journals from 1997 to the present. The subjects covered range across health science, life and physical sciences, technology, medicine, to arts and humanities, social sciences, business, and education.
----------
Taylor and Francis Online Journals, Taylor and Francis Yayınevinin 1,200’den fazla dergisine 1997 yılından günümüze, tam metin erişim imkanı sağlayan bir veritabanıdır. Sağlık bilimleri, yaşam ve tabiat bilimleri, teknoloji, tıp, sanat ve insani bilimler, sosyal bilimler, işletme ve eğitim konularını kapsamaktadır.
Taylor and Francis Online Journals is the service from Taylor and Francis Publishing. It holds full-text articles of over 1,200 journals from 1997 to the present. The subjects covered range across health science, life and physical sciences, technology, medicine, to arts and humanities, social sciences, business, and education.
----------
Taylor and Francis Online Journals, Taylor and Francis Yayınevinin 1,200’den fazla dergisine 1997 yılından günümüze, tam metin erişim imkanı sağlayan bir veritabanıdır. Sağlık bilimleri, yaşam ve tabiat bilimleri, teknoloji, tıp, sanat ve insani bilimler, sosyal bilimler, işletme ve eğitim konularını kapsamaktadır.
TR Dizin
ULAKBIM Turkish National Databases, produced by the Turkish Academic Network and Information Center (ULAKBIM), is a valuable multidisciplinary resource of exceptional scope. Turkish Engineering and Basic Sciences Database provides extensive coverage of Engineering, and Basic and Applied Sciences. Turkish Life Sciences Database focuses on Agricultural, Biological, and Veterinary Sciences. Turkish Medical Database covers research articles in Health Sciences, including Medicine, Dentistry, Pharmaceutics, and Nursing. Turkish Social Sciences Database explores all major fields related to human society from Anthropology, Economics, and History to International Development, Linguistics, and Political Science. Bilingual abstracts and descriptors (Turkish and English) make all four databases readily accessible to researchers in Turkey and around the world.
----------
TR Dizin veritabanı sayesinde ULAKBİM (ULUSAL Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) tarafından sağlanan ve mühendislik, uygulamalı bilimler; tarım, biyoloji, sağlık bilimleri, ilaç; antropoloji, ekonomi, tarih, politika, dil bilimi gibi çeşitli alanlardan kaybakları içeren Turkish Engineering and Basic Sciences, Turkish Life Sciences, Turkish Medical, Turkish Social Sciences veritabanlarına erişim sağlanmaktadır.
ULAKBIM Turkish National Databases, produced by the Turkish Academic Network and Information Center (ULAKBIM), is a valuable multidisciplinary resource of exceptional scope. Turkish Engineering and Basic Sciences Database provides extensive coverage of Engineering, and Basic and Applied Sciences. Turkish Life Sciences Database focuses on Agricultural, Biological, and Veterinary Sciences. Turkish Medical Database covers research articles in Health Sciences, including Medicine, Dentistry, Pharmaceutics, and Nursing. Turkish Social Sciences Database explores all major fields related to human society from Anthropology, Economics, and History to International Development, Linguistics, and Political Science. Bilingual abstracts and descriptors (Turkish and English) make all four databases readily accessible to researchers in Turkey and around the world.
----------
TR Dizin veritabanı sayesinde ULAKBİM (ULUSAL Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) tarafından sağlanan ve mühendislik, uygulamalı bilimler; tarım, biyoloji, sağlık bilimleri, ilaç; antropoloji, ekonomi, tarih, politika, dil bilimi gibi çeşitli alanlardan kaybakları içeren Turkish Engineering and Basic Sciences, Turkish Life Sciences, Turkish Medical, Turkish Social Sciences veritabanlarına erişim sağlanmaktadır.
University of Chicago Press Journals
The University of Chicago Press Journals database provides access to online journals in various fields such as art and art history, education, economics, humanities, law and politics, medieval and renaissance studies, science.
----------
The University of Chicago Press Journals veritabanı sanat ve sanat tarihi, eğitim, beşeri bilimler, hukuk ve politika, orta çağ ve rönesans çalışmaları ile bilim gibi birçok farklı alandaki online dergiye erişim sağlamaktadır.
The University of Chicago Press Journals database provides access to online journals in various fields such as art and art history, education, economics, humanities, law and politics, medieval and renaissance studies, science.
----------
The University of Chicago Press Journals veritabanı sanat ve sanat tarihi, eğitim, beşeri bilimler, hukuk ve politika, orta çağ ve rönesans çalışmaları ile bilim gibi birçok farklı alandaki online dergiye erişim sağlamaktadır.
Wikilala
Wikilala is a database that provides access to the printed documents, newspapers, journals, and books in Ottoman Turkish, and enables to make the research with the Latin characters within the database.
NOTE: If you already have an account and do not remember your password, you can use ‘’forgot my password’’ option to create a new password.
Introductory Video
Please use your Bilkent extension e-mail addresses to register and create a password.
----------
Osmanlı Türkçesi basılı belge, gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan bir veritabanı olan Wikilala, veritabanı içerisinde Latin harfleri ile arama yapmaya olanak sağlamaktadır.
NOT: Daha önce bir hesap oluşturduysanız ve şifrenizi hatırlamıyorsanız, ‘’şifremi unuttum’’ seçeneğini kullanarak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
Tanıtım Videosu
Kayıt yapmak ve şifre oluşturmak için lütfen Bilkent uzantılı e-posta adresinizi kullanınız.
Wikilala is a database that provides access to the printed documents, newspapers, journals, and books in Ottoman Turkish, and enables to make the research with the Latin characters within the database.
NOTE: If you already have an account and do not remember your password, you can use ‘’forgot my password’’ option to create a new password.
Introductory Video
Please use your Bilkent extension e-mail addresses to register and create a password.
----------
Osmanlı Türkçesi basılı belge, gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan bir veritabanı olan Wikilala, veritabanı içerisinde Latin harfleri ile arama yapmaya olanak sağlamaktadır.
NOT: Daha önce bir hesap oluşturduysanız ve şifrenizi hatırlamıyorsanız, ‘’şifremi unuttum’’ seçeneğini kullanarak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
Tanıtım Videosu
Kayıt yapmak ve şifre oluşturmak için lütfen Bilkent uzantılı e-posta adresinizi kullanınız.
Wiley Online Library
Wiley Online Library is the online content service from John Wiley & Sons, Inc., delivering the full text of over 300 scientific, technical, medical, and professional journals.
----------
Wiley Online Library teknik, tıp ve bilimsel konularda 300’ün üzerinde mesleki dergi makalelerinin tam metinlerine erişim sağlayan online bir veritabanıdır. Bu veritabanı ANKOS Kütüphane Konsorsiyumu aracılığıyla satın alınmıştır.
Wiley Online Library is the online content service from John Wiley & Sons, Inc., delivering the full text of over 300 scientific, technical, medical, and professional journals.
----------
Wiley Online Library teknik, tıp ve bilimsel konularda 300’ün üzerinde mesleki dergi makalelerinin tam metinlerine erişim sağlayan online bir veritabanıdır. Bu veritabanı ANKOS Kütüphane Konsorsiyumu aracılığıyla satın alınmıştır.
CORE
The COnnecting REpositories (CORE) aggregates all open access research outputs from repositories and journals worldwide and makes them available to the public.
----------
CORE (COnnecting REpositories) dünya çapında arşivlerden ve dergilerden tüm açık erişimli araştırma çıktılarını toplar ve bunları kamuya sunar.
The COnnecting REpositories (CORE) aggregates all open access research outputs from repositories and journals worldwide and makes them available to the public.
----------
CORE (COnnecting REpositories) dünya çapında arşivlerden ve dergilerden tüm açık erişimli araştırma çıktılarını toplar ve bunları kamuya sunar.
DOAJ-Directory of Open Access Journals
The Directory of Open Access Journals (DOAJ) is a pan-disciplinary resource that allows users to identify and search free, full text, quality controlled open-access scientific and scholarly journals.
----------
Açık Erişim Dergileri Dizini (Directory of Open Access Journals-DOAJ), kullanıcıların ücretsiz, tam metin, kalite kontrolü gerçekleşmiş açık erişimli bilimsel ve ilmi dergileri belirlemesini ve aramasını sağlayan pan-disiplinli bir kaynaktır.
The Directory of Open Access Journals (DOAJ) is a pan-disciplinary resource that allows users to identify and search free, full text, quality controlled open-access scientific and scholarly journals.
----------
Açık Erişim Dergileri Dizini (Directory of Open Access Journals-DOAJ), kullanıcıların ücretsiz, tam metin, kalite kontrolü gerçekleşmiş açık erişimli bilimsel ve ilmi dergileri belirlemesini ve aramasını sağlayan pan-disiplinli bir kaynaktır.
Edinburgh University Press Journals
Database will be on trial access until 23 March 2022.
Edinburgh University Press Journals provides access to journals that cover the subjects of archaeology, architecture, botany, film, media and cultural studies, history, language and linguistics, law, politics etc.
NOTE: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via
“Database Trial Evaluation Form.”
----------
Veritabanı 23 Mart 2022 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
Edinburgh University Press Journals, arkeoloji, mimarlık, botanik, film, medya ve kültürel çalışmalar, tarih, dil ve linguistik, hukuk, politika gibi konularda dergilere erişim sağlamaktadır.
NOT: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
Database will be on trial access until 23 March 2022.
Edinburgh University Press Journals provides access to journals that cover the subjects of archaeology, architecture, botany, film, media and cultural studies, history, language and linguistics, law, politics etc.
NOTE: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via
“Database Trial Evaluation Form.”
----------
Veritabanı 23 Mart 2022 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
Edinburgh University Press Journals, arkeoloji, mimarlık, botanik, film, medya ve kültürel çalışmalar, tarih, dil ve linguistik, hukuk, politika gibi konularda dergilere erişim sağlamaktadır.
NOT: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
SpringerLink Electronic Journals
Provides access to the electronic versions of the Springer publications subscribed to by the library. The subjects covered include Chemistry, Computer Science, Mathematics, Physics and the Social Sciences.
----------
Kütüphane tarafından abone olunan Springer yayınların elektronik versiyonlarına erişim sağlar. Kimya, Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Fizik ve Sosyal Bilimler gibi konuları kapsar.
Provides access to the electronic versions of the Springer publications subscribed to by the library. The subjects covered include Chemistry, Computer Science, Mathematics, Physics and the Social Sciences.
----------
Kütüphane tarafından abone olunan Springer yayınların elektronik versiyonlarına erişim sağlar. Kimya, Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Fizik ve Sosyal Bilimler gibi konuları kapsar.
Cumhuriyet Newspaper
Provides access to the all contents of Cumhuriyet from the 1930s until today.
For mobile apps on App Store and Google Play
----------
Cumhuriyet Gazetesi’nin 1930 yılından günümüze kadar olan tüm içeriğine erişim sağlanabilmektedir.
Mobil uygulama için App Store ve Google Play
Provides access to the all contents of Cumhuriyet from the 1930s until today.
For mobile apps on App Store and Google Play
----------
Cumhuriyet Gazetesi’nin 1930 yılından günümüze kadar olan tüm içeriğine erişim sağlanabilmektedir.
Mobil uygulama için App Store ve Google Play
Dünya Newspaper
Provides access to all content of Dünya Newspaper from 12.11.2012 until today.
For mobile apps on App Store and Google Play
----------
Dünya Gazetesi’nin 12.11.2012 tarihinden günümüze kadar olan tüm içeriğine erişim sağlanabilmektedir.
Mobil uygulama için App Store ve Google Play
Provides access to all content of Dünya Newspaper from 12.11.2012 until today.
For mobile apps on App Store and Google Play
----------
Dünya Gazetesi’nin 12.11.2012 tarihinden günümüze kadar olan tüm içeriğine erişim sağlanabilmektedir.
Mobil uygulama için App Store ve Google Play
eOsmanlıca
eOsmanlıca database includes various Ottoman Turkish courses from the basic to the advance level.
To use the database firstly it should be registered and created an account with Bilkent e-mail address.
----------
eOsmanlıca veritabanı, temelden ileri düzeye kadar çeşitli Osmanlı Türkçesi derslerini içerir.
Veritabanını kullanmak için öncelikle Bilkent e-posta adresi ile kayıt olunmalı ve hesap oluşturulmalıdır.
eOsmanlıca database includes various Ottoman Turkish courses from the basic to the advance level.
To use the database firstly it should be registered and created an account with Bilkent e-mail address.
----------
eOsmanlıca veritabanı, temelden ileri düzeye kadar çeşitli Osmanlı Türkçesi derslerini içerir.
Veritabanını kullanmak için öncelikle Bilkent e-posta adresi ile kayıt olunmalı ve hesap oluşturulmalıdır.
Essential Science Indicators (ESI)
Essential Science Indicators (ESI) is an analytical tool that allows to identify and evaluating performance of researchers, institutions, outcomes, and research fields.
----------
Analitik bir araç olan Essential Science Indicators (ESI), araştırmacıların, kurumların, çıktıların ve araştırma alanlarının performanslarını belirlemeye ve değerlendirmeye olanak sağlar.
Essential Science Indicators (ESI) is an analytical tool that allows to identify and evaluating performance of researchers, institutions, outcomes, and research fields.
----------
Analitik bir araç olan Essential Science Indicators (ESI), araştırmacıların, kurumların, çıktıların ve araştırma alanlarının performanslarını belirlemeye ve değerlendirmeye olanak sağlar.
iThenticate (Plagiarism Detection Service)
iThenticate compares scholarly papers with a vast database of more than 20 billion web pages and over 116 million articles, papers, and reviews from leading academic journals, proceedings, and abstracts, and calculates the percentage of similarity. It is therefore a useful way of checking your work prior to submission for publication.
According to the license agreement; The iThenticate database can only be used by faculty members with a doctoral degree or above.
NOTE: Academic staff who wants to use this tool are required to send an e-mail to ithenticate@bilkent.edu.tr from their e-mail addresses with Bilkent extension.
-----------
iThenticate programı, akademisyenlerin, editörlerin ve hakemlerin; makale ve draftlarını milyonlarca web sayfası ve veritabanları ile karşılaştırarak benzerlik analizlerinin yapılmasını sağlamaktadır.
İmzalanan lisans anlaşması gereğince; iThenticate programı sadece doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri tarafından kullanılabilmektedir.
NOT: Programı kullanmak isteyen akademisyenlerin Bilkent uzantılı e-posta adreslerinden; ithenticate@bilkent.edu.tr adresine e-posta göndermesi gerekmektedir.
iThenticate compares scholarly papers with a vast database of more than 20 billion web pages and over 116 million articles, papers, and reviews from leading academic journals, proceedings, and abstracts, and calculates the percentage of similarity. It is therefore a useful way of checking your work prior to submission for publication.
According to the license agreement; The iThenticate database can only be used by faculty members with a doctoral degree or above.
NOTE: Academic staff who wants to use this tool are required to send an e-mail to ithenticate@bilkent.edu.tr from their e-mail addresses with Bilkent extension.
-----------
iThenticate programı, akademisyenlerin, editörlerin ve hakemlerin; makale ve draftlarını milyonlarca web sayfası ve veritabanları ile karşılaştırarak benzerlik analizlerinin yapılmasını sağlamaktadır.
İmzalanan lisans anlaşması gereğince; iThenticate programı sadece doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri tarafından kullanılabilmektedir.
NOT: Programı kullanmak isteyen akademisyenlerin Bilkent uzantılı e-posta adreslerinden; ithenticate@bilkent.edu.tr adresine e-posta göndermesi gerekmektedir.
Mango Languages
Mango is an online language-learning tool that can help you learn 72 different languages like Spanish, French, Japanese, Brazilian Portuguese, German, Mandarin Chinese, Greek, Italian, Russian, Ukranian.
For mobile apps on App Store and Google Play
----------
Online bir dil öğrenme aracı olan Mango İspanyolca, Fransızca, Japonca, Brezilya Portekizcesi, Almanca, Mandarin Çincesi, Yunanca, İtalyanca, Rusça, Ukraynaca gibi 72 farklı dili öğrenmede yardımcı olmaktadır.
Mobil uygulamalar için App Store ve Google Play
Mango is an online language-learning tool that can help you learn 72 different languages like Spanish, French, Japanese, Brazilian Portuguese, German, Mandarin Chinese, Greek, Italian, Russian, Ukranian.
For mobile apps on App Store and Google Play
----------
Online bir dil öğrenme aracı olan Mango İspanyolca, Fransızca, Japonca, Brezilya Portekizcesi, Almanca, Mandarin Çincesi, Yunanca, İtalyanca, Rusça, Ukraynaca gibi 72 farklı dili öğrenmede yardımcı olmaktadır.
Mobil uygulamalar için App Store ve Google Play
Mendeley (Reference Management Software)
Mendeley Institutional Edition is a reference manager tool and academic, social network that can help researchers organize their researchers, collaborate with others online, and discover the latest research for academic institutions. Mendeley is both a desktop application and a web-based application. To begin, click the “join this group” button on the Bilkent University Mendeley Group page. Bilkent University Mendeley Group account offers students, faculty, staff, and researchers 100 GB of storage and the ability to create unlimited private groups with up to 100 users per group.
Mendeley Downloads:
Reference Manager
Web Importer
Citation Plug-in
Mendeley installers
Will Mendeley Desktop stop working on September 01, 2022?
Why does Mendeley Cite not appear in the 'References' tab in Word?
----------
Mendeley Institutional Edition, araştırmacıların araştırmalarını yönetmelerine ve geliştirmelerine, diğer araştırmacılar ile çevrimiçi işbirliği yapabilmelerine ve yapılmış olan son araştırmaları keşfetmelerine yardımcı olurken, bir kaynakça yönetim aracı ve akademik sosyal ağ hizmetini kurumlara yönelik sunan bir araçtır.
Mendeley Instituational Edition kurumsal kullanıma sahip olmanız için https://www.mendeley.com web adresinden “create free account” bağlantısına tıklayarak Bilkent uzantılı mail adresiniz ile kayıt olup;
Bilkent Üniversitesi Kurumsal Grubu sayfasındaki “join this group” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece 100 GB kişisel depolama alanı, sınırsız kapalı grup kurma özelliği, gruplarda 100 kişiye kadar üyelik
imkanlarından faydalanabilirsiniz.
Mendeley Institutional Edition is a reference manager tool and academic, social network that can help researchers organize their researchers, collaborate with others online, and discover the latest research for academic institutions. Mendeley is both a desktop application and a web-based application. To begin, click the “join this group” button on the Bilkent University Mendeley Group page. Bilkent University Mendeley Group account offers students, faculty, staff, and researchers 100 GB of storage and the ability to create unlimited private groups with up to 100 users per group.
Mendeley Downloads:
Reference Manager
Web Importer
Citation Plug-in
Mendeley installers
Will Mendeley Desktop stop working on September 01, 2022?
Why does Mendeley Cite not appear in the 'References' tab in Word?
----------
Mendeley Institutional Edition, araştırmacıların araştırmalarını yönetmelerine ve geliştirmelerine, diğer araştırmacılar ile çevrimiçi işbirliği yapabilmelerine ve yapılmış olan son araştırmaları keşfetmelerine yardımcı olurken, bir kaynakça yönetim aracı ve akademik sosyal ağ hizmetini kurumlara yönelik sunan bir araçtır.
Mendeley Instituational Edition kurumsal kullanıma sahip olmanız için https://www.mendeley.com web adresinden “create free account” bağlantısına tıklayarak Bilkent uzantılı mail adresiniz ile kayıt olup;
Bilkent Üniversitesi Kurumsal Grubu sayfasındaki “join this group” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece 100 GB kişisel depolama alanı, sınırsız kapalı grup kurma özelliği, gruplarda 100 kişiye kadar üyelik
imkanlarından faydalanabilirsiniz.
Pivot-RP
Database will be on trial access until 23 August 2024.
Pivot-RP is a database that provides access to information about many sources of academic information, such as research funds, scholarships and awards. Researchers can use these resources to explore funding opportunities and manage application processes for the projects they carry out.
To register, you should create an account with your Bilkent e-mail address. After registration, you can complete your account creation by using the confirmation link sent to your e-mail address.
Additionally, via the Pivot-RP database you can also access the Research Professional News platform, which offers the ability to research UK-wide and many international funding opportunities. After clicking the News tab on the Pivot-RP homepage, you can access this content with the Pivot-RP account you created.
Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”
----------
Veritabanı 23 Ağustos 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
Pivot-RP, araştırma fonları, burslar ve ödüller gibi birçok akademik finansman kaynağına yönelik bilgilere erişim sağlayan bir araçtır. Araştırmacılar, yürüttükleri projeler için bu kaynakları kullanarak finansman olanaklarını keşfedebilir ve başvuru süreçlerini yönetebilir.
Kaydolmak için Bilkent uzantılı e-posta adresiniz ile hesap oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt işleminden sonra e-posta adresinize gelen onay bağlantısını kullanarak hesap oluşturma işleminizi tamamlayabilirsiniz.
Ek olarak, Pivot-RP aracını kullanarak Birleşik Krallık çapında ve pek çok uluslararası fon fırsatı hakkında araştırma yapma olanağı sunan Research Professional News platformuna da erişim sağlayabilirsiniz. Pivot-RP anasayfasında yer alan News sekmesine tıkladıktan sonra oluşturmuş olduğunuz Pivot-RP hesabınız ile bu içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.
Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
Database will be on trial access until 23 August 2024.
Pivot-RP is a database that provides access to information about many sources of academic information, such as research funds, scholarships and awards. Researchers can use these resources to explore funding opportunities and manage application processes for the projects they carry out.
To register, you should create an account with your Bilkent e-mail address. After registration, you can complete your account creation by using the confirmation link sent to your e-mail address.
Additionally, via the Pivot-RP database you can also access the Research Professional News platform, which offers the ability to research UK-wide and many international funding opportunities. After clicking the News tab on the Pivot-RP homepage, you can access this content with the Pivot-RP account you created.
Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”
----------
Veritabanı 23 Ağustos 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
Pivot-RP, araştırma fonları, burslar ve ödüller gibi birçok akademik finansman kaynağına yönelik bilgilere erişim sağlayan bir araçtır. Araştırmacılar, yürüttükleri projeler için bu kaynakları kullanarak finansman olanaklarını keşfedebilir ve başvuru süreçlerini yönetebilir.
Kaydolmak için Bilkent uzantılı e-posta adresiniz ile hesap oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt işleminden sonra e-posta adresinize gelen onay bağlantısını kullanarak hesap oluşturma işleminizi tamamlayabilirsiniz.
Ek olarak, Pivot-RP aracını kullanarak Birleşik Krallık çapında ve pek çok uluslararası fon fırsatı hakkında araştırma yapma olanağı sunan Research Professional News platformuna da erişim sağlayabilirsiniz. Pivot-RP anasayfasında yer alan News sekmesine tıkladıktan sonra oluşturmuş olduğunuz Pivot-RP hesabınız ile bu içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.
Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
Turnitin
Turnitin is a web-based software that provides service to detect similarities. By loading assignments, thesis, reports, and projects of their students; faculty members can make in comparison to millions of assignments that previously submitted to the Turnitin; archival or current websites, journal articles, and electronic books from the commercial databases.
About Plagiarism
NOTE: Academic staff who wants to use this tool are required to send an e-mail to plagiarism@bilkent.edu.tr from their e-mail addresses with Bilkent extension.
----------
Turnitin benzerlik tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğretim üyeleri, öğrencilerinin ödevlerini, tezlerini, raporlarını ve projelerini Turnitin web sitesine aktararak; daha önce Turnitin’e aktarılmış olan milyonlarca ödevden, internette arşiv veya güncel olan web sayfalarından, ticari elektronik veritabanlarında yer alan dergi makalelerinden ve elektronik kitaplardan karşılaştırma yapabilirler.
NOT: Bu aracı kullanmak isteyen akademik personelin Bilkent uzantılı e-posta adreslerinden plagiarism@bilkent.edu.tr adresine e-posta göndermesi gerekmektedir.
Turnitin is a web-based software that provides service to detect similarities. By loading assignments, thesis, reports, and projects of their students; faculty members can make in comparison to millions of assignments that previously submitted to the Turnitin; archival or current websites, journal articles, and electronic books from the commercial databases.
About Plagiarism
NOTE: Academic staff who wants to use this tool are required to send an e-mail to plagiarism@bilkent.edu.tr from their e-mail addresses with Bilkent extension.
----------
Turnitin benzerlik tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğretim üyeleri, öğrencilerinin ödevlerini, tezlerini, raporlarını ve projelerini Turnitin web sitesine aktararak; daha önce Turnitin’e aktarılmış olan milyonlarca ödevden, internette arşiv veya güncel olan web sayfalarından, ticari elektronik veritabanlarında yer alan dergi makalelerinden ve elektronik kitaplardan karşılaştırma yapabilirler.
NOT: Bu aracı kullanmak isteyen akademik personelin Bilkent uzantılı e-posta adreslerinden plagiarism@bilkent.edu.tr adresine e-posta göndermesi gerekmektedir.
Book Review Digest
Database will be on trial access until 31 October 2024.
Book Review Digest is a database that provides access to book reviews on a wide range of topics from a variety of sources.
Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”
----------
Veritabanı 31 Ekim 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
Book Review Digest, farklı kaynaklardan çok çeşitli konulardaki kitap incelemelerine erişim sağlayan bir veritabanıdır.
Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
Database will be on trial access until 31 October 2024.
Book Review Digest is a database that provides access to book reviews on a wide range of topics from a variety of sources.
Note: Please, let us know your opinion about the electronic database we have set up for the trial via “Database Trial Evaluation Form.”
----------
Veritabanı 31 Ekim 2024 tarihine kadar deneme erişimine açık olacaktır.
Book Review Digest, farklı kaynaklardan çok çeşitli konulardaki kitap incelemelerine erişim sağlayan bir veritabanıdır.
Not: Deneme erişimine açılan veritabanı hakkındaki görüşünüzü “Deneme Veritabanı Değerlendirme Formu” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.
Alexander Street Academic Video Online
Alexander Street Academic Video Online database provides access to more than 60.000 videos spanning the widest range of subject areas including anthropology, business and economics, counseling, health, history, news, music, theatre.
----------
Alexander Street Academic Video Online veritabanı antropoloji, işletme ve ekonomi, rehberlik, sağlık, tarih, haber, müzik, tiyatro gibi çeşitli alanlarda 60.000’den fazla videoya erişim sağlamaktadır.
Alexander Street Academic Video Online database provides access to more than 60.000 videos spanning the widest range of subject areas including anthropology, business and economics, counseling, health, history, news, music, theatre.
----------
Alexander Street Academic Video Online veritabanı antropoloji, işletme ve ekonomi, rehberlik, sağlık, tarih, haber, müzik, tiyatro gibi çeşitli alanlarda 60.000’den fazla videoya erişim sağlamaktadır.
Vidobu
Vidobu database contains more than 10.000 Turkish training videos in the fields of science and technology, photography, personal development and career development. With the off campus feature you can also access to the Vidobu database from out off campus via your university e-mail address.
Please click here for off-campus access.
----------
Vidobu veritabanı bilim ve teknoloji, fotoğrafçılık, kişisel ve mesleki gelişim alanlarında 10.000’den fazla Türkçe eğitim videosunu içermektedir. Kampüs dışı erişimi sayesinde kampüs alanı dışından da üniversite mailleriniz aracılığı ile Vidobu veritabanına erişim sağlayabilirsiniz.
Kampüs dışı erişim için lütfen buraya tıklayınız.
Vidobu database contains more than 10.000 Turkish training videos in the fields of science and technology, photography, personal development and career development. With the off campus feature you can also access to the Vidobu database from out off campus via your university e-mail address.
Please click here for off-campus access.
----------
Vidobu veritabanı bilim ve teknoloji, fotoğrafçılık, kişisel ve mesleki gelişim alanlarında 10.000’den fazla Türkçe eğitim videosunu içermektedir. Kampüs dışı erişimi sayesinde kampüs alanı dışından da üniversite mailleriniz aracılığı ile Vidobu veritabanına erişim sağlayabilirsiniz.
Kampüs dışı erişim için lütfen buraya tıklayınız.