Sanat, Müzik, Kültür ve Çevrimiçi Sosyalleşme

COVID-19 Sürecinde Yararlanılabilmesi Önerilen ve Kütüphanemizin Abone Olduğu Sanat, Müzik, Kültür, Hobi ve Yeni Beceriler ile ilgili Veritabanları

Herkesin evde kalması önerildiği ve tüm kültür merkezleri ile opera, bale ve tiyatroların kapalı olduğu bugünlerde bir tiyatroya, opera, bale gösterimine, veya favori hobilerinizle ilgili bir çalıştaya nasıl “katılırdınız”?

Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi, müzik ve sanat duyularına yönelik veritabanları yanı sıra, hobi geliştirmede ve yeni beceriler edinmede yararlanılabilecek çeşitli görsel-işitsel veritabanlarına erişim sağlamaktadır.

Kütüphanemizin abone olduğu bazı sanat, müzik, hobilerle ilgili veritabanlarını ve içerikleri aşağıda bulabilirsiniz. Veritabanlarına kampüs dışı erişmek için Bilkent VPN ağına bağlanmayı unutmayın.

Sanat ve Müzik Veritabanlarımız

Alexander Street Music and Dance Online

Alexander Street Music and Dance Online, öğrenciler, akademisyenler ve sanat kullanıcıları için alternatif müzikten zydeco müziğine kadar, alternatif danstan opera aryalarına kadar ve müzik notaları, referanslar, yüksek kaliteli ses ve video kayıtları dahil olmak üzere geniş ve çeşitli müzik içeriği sunar.

Art & Architecture Source (EBSCO)

Art & Architecture Source, güzel sanatlar, grafik tasarımı ve mimarlık konulu kaynaklara erişim sağlayan bir veritabanıdır. Uluslararası alanda yüzlerce tam metin sanat dergisi, dergi ve kitap, indekslerden ve binlerce görsel içerik sunar.

ARTstor

ARTstor, eğitim ve araştırma faaliyetleri için  görsel eğitim-öğretim araçları ile uyumlu ve lisanslı olarak,  dünya müzelerinden, arşivlerinden, akademisyenlerinden ve sanatçılarından gelen çeşitli medyaları  bir araya getirir.

Naxos Music Library

Naxos Music Library, CD’ler, çok çeşitli standart ve uzman repertuarları, müzik notaları, kapak resimleri, parça listeleri, enstrümantasyon ve yayıncı bilgileri, operalar, besteci ve sanatçı biyografileri vb. gibi içerikleri içeren kapsamlı bir klasik müzik koleksiyonudur.

Oxford Art Online

Oxford Art Online, sürekli güncellenen Grove Art Online ve Benezit Dictionary of Artists referans koleksiyonları kanalıyla yetkin, kapsayıcı ve kolayca aranabilir çevrimiçi sanat kaynaklarına erişim sağlar. Antikçağ sanatı ve mimariden modern sanat ve mimariye kadar uzanan 200.000’den fazla makalenin yanı sıra 19.000’den fazla sanat eseri, yapılar, planlar ve sanatçı imzalarını içerir

Hobi ve Yeni Beceriler için Veritabanlarımız

Alexander Street Academic Video Online

Alexander Street Academic Video Online veritabanı, antropoloji, işletme ve ekonomi, rehberlik, sağlık, tarih, haber, müzik, tiyatro gibi çeşitli alanlarda 66.000’den fazla belgesel, film, gösterim vb. gibi videoya erişim sağlar.

JoVE Videos

Journal of Visualized Experiments (JoVE), biyoloji, tıp, kimya ve fizik alanlarındaki araştırmaları ile bilim eğitimini ilerletmek için dünyanın en iyi laboratuvarlarından bilimsel deneylerin videolarını yapar ve video protokollerini yayınlar.

Mango Languages

Yeni bir dil öğrenmeyi mi düşünüyorsunuz? Mango, İspanyolca, Fransızca, Japonca, Brezilya Portekizcesi, Almanca, Mandarin Çincesi, Yunanca, İtalyanca, Rusça, Ukraynaca vb. gibi 72 farklı dili öğrenmenize yardımcı olabilecek çevrimiçi bir dil öğrenme aracıdır. Hareket halindeyken yeni bir dil öğrenmek için Mango uygulamasını da indirebilirsiniz.

OverDrive Digital Library

OverDrive, çeşitli dillerde farklı akademik nitelikte e-kitap ve sesli kitap ödünç almanıza olanak tanıyan geniş bir dijital platformdur. OverDrive Dijital Kütüphanesi’nden kitap ödünç almak için Bilkent Üniversitesi kütüphane kart numaranız ile PIN gerekmektedir.

Play with a Pro

Play with a Pro, klasik müzik eğitimini sanatçılar ve öğretmenler için erişilebilir kılar ve öğretmenler ile sanatçılarının klasik müzik bilgi ve tutkularını paylaştıkları, çok sayıda özel çevrimiçi ders videoları içerir. Veritabanını kullanmak için @bilkent.edu.tr e-posta adresinizle kayıt olmanız gerekmektedir.

RBDigital

RBDigital veritabanı, RBDigital Magazines, IndieFlix bağımsız film platformu ve The Great Courses gibi farklı platformlara tek bir bağlantı üzerinden erişim sağlar. Platformda çeşitli dergiler, filmler, belgeseller, videolar ve TV dizileri bulunur. Kayıt olmak için bir defaya mahsus özel olmak üzere Bilkent Üniversitesi IP adresleri aracılığıyla hesap açılmalıdır.

Vidobu

Vidobu veritabanı, bilim ve teknoloji, fotoğrafçılık, kişisel ve mesleki gelişim alanlarında çeşitli hobi ve beceriler geliştirmek için 10.000’den fazla Türkçe eğitim videosunu içerir. Kampüs dışı erişim için lütfen buraya tıklayınız.