Evden Çalışma ve Uzaktan Öğrenme Araçları

Evden çalışmak ve uzaktan eğitimi sürdürebilmek için yazılım ve araçlar çok önemlidir. Zaman takibinden iletişime kadar, uzaktan çalışma zorlukları ile baş edebilmenizde yardımcı olabilecek çok çeşitli ücretsiz ve her işletim sistemi ile uyumlu yazılımlar ve uygulamalar var. İş zamanı ve görev yönetimi sürecinde çeşitli amaçlar doğrultusunda yararlanabileceğiz farklı işlevde bazı uygulama ve araçları aşağıda bulabilirsiniz.

Behance – Yaratıcı çalışma ve Tasarım Sosyal Medyası

Behance, Adobe’nin “yaratıcı çalışmaları sergilemeyi ve keşfetmeyi” amaçlayan bir sosyal medya platformudur. Behance, web tasarım kariyerleri olan kişilerin grafik tasarım, moda, çizim, fotoğraf gibi görsel çalışma portföylerini sergilemelerine ve başkalarının yaratıcı çalışmalarını keşfetmelerine olanak tanır.

Evernote – Not alma

Evernote Windows, Mac, iOS, Android ve web için ücretsiz bir not alma uygulamasıdır. Evernote ses de kaydedebilir ve ses kaydedilirken notlar yazmanıza; bir görev yönetim sistemi, eski belgelerin depolanması, bir yaşam günlüğü veya istediğiniz herhangi bir şey olarak kullanmanıza olanak tanır. Evernote tüm el yazısı notlarınızı / PDF’lerinizi / resimlerinizi taramanızı ve hızlı ve kolayca aramanızı sağlar. Birden çok kullanıcı aynı belge üzerinde ortak çalışabilir.

Focus Booster – Zaman takibi

Focus Booster, programınızı yönetmenize ve odak ve üretkenliğinizi artırmasını olanaklı kılan ücretsiz bir zaman takip yazılımıdır. Focus Booster, çalışma oturumlarını 25 dakikalık aralıklarla (“pomodoro” olarak adlandırılır) ayıran popüler bir zaman yönetimi tekniği olan Pomodoro tekniğini kullanır.

GoConqr – Sosyal öğrenme ağı

GoConqr öğrencilerin ve öğretmenlerin öğrenme kaynakları oluşturmasını, keşfetmesini ve paylaşmasını sağlayan ücretsiz bir sosyal öğrenme ağıdır. Goconqr Zihin Haritaları, Bilgi kartları, Notlar ve Sınavlar oluşturmak için çalışma araçları içerir. GoConqr, aktif ve kendi kendine öğrenme stilini geliştirmek için inşa edilmiş sosyal öğrenme özelliklerinin ve öğrenme uygulamalarının yenilikçi bir karışımıdır.

Google Docs – Ortak belge oluşturma

Google Docs ücretsiz, web tabanlı ve gerçek zamanlı olarak çalışan bir işbirliği ve doküman yazma aracıdır. Birden çok kullanıcı aynı anda bir dokümanı görüntüleyebilir, düzenleyebilir veya yorum yapabilir, birbirlerinin değişikliklerini anında görebilirler. Kullanıcılar, metinleri formüller, listeler, tablolar ve görüntülerle birleştirerek, çeşitli yazı tiplerinde ve dosya biçimlerinde metin dokümanları, sunumlar, tablolar ve anketler oluşturabilir, içe aktarabilir, düzenleyebilir ve güncelleyebilir.

Google Duo – Video görüşme

Google Duo kişiler listenizden birebir veya 8 kişiye kadar grup audio veya görüntülü yüksek kaliteli görüşme uygulamasıdır. Apple’nın FaceTime, Facebook’un WhatsApp ve Microsoft’un Skype’ına benzer Google Duo, iOS, Android ve web için tasarlanmıştır ve uçtan uca şifreleme sunar.

Google Drive – Ortak belge paylaşımı

Google Drive, Dropbox ve OneDrive’a iyi bir alternatif olan depolama bulutudur. Google Drive, herhangi bir mobil cihazdan, tabletten veya bilgisayardan dosyalarınıza ve klasörlerinize kolay depolama, paylaşım, koruma ve erişim olanağı sağlar. Tüm dokümanlarınız güvenli bir 15 GB depolama alanında saklanır ve ücretsiz bir Google hesabıyla erişilebilir.

Google Takvim – Takvim

Google Takvim, kişisel ve profesyonel programları yönetmenizi, kendi toplantılarınızı ve etkinliklerinizi takip etmenizi ve yaklaşan etkinlikler hakkında hatırlatmalar almanızı ve takvimlerinizi başkalarıyla paylaşmanızı sağlayan ücretsiz bir web ve mobil takvimdir. Google Takvim’e bir Google hesabıyla erişebilirsiniz.

Grammarly – Dilbilgisi kontrolü

Grammarly dil bilgisi, imla, noktalama işaretleri, sözcük seçimi ve stil hatalarını otomatik olarak algılayan bir yazma aracıdır. Grammarly yazınızın hatasız ve okunması kolay olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.

Office Lens – PDF tarayıcı

Office Lens, iOS ve Android için ücretsiz kullanışlı bir yakalama ve tarama uygulaması, akıllı cep telefonunu bir tarayıcıya dönüştürür. Uygulama beyaz tahta ve belgelerin resimlerini kırpar, geliştirir ve okunabilir hale getirir. Office Lens’i kullanarak görüntüleri PDF, Word ve PowerPoint dosyalarına dönüştürebilir, taranan belgeler OneNote ve OneDrive ile senkronize edilebilir. Office Lens,  taranacak, kırpılacak ve düzenlenecek belgenin istediğiniz belgenin boyutlarını tanımlar.

Pocket – Yer imi

Pocket, Windows, Mac, iOS, Android ve web için ücretsiz bir yer imi uygulamasıdır. Makaleleri, videoları, hikâyeleri ve daha fazlasını daha sonra görüntülemek üzere herhangi bir yayından, sayfadan veya uygulamadan kaydedebilirsiniz. Pocket, tüm cihazlarda ve tarayıcılarda bulunur ve pop-up’lardan ve diğer konsantrasyon katillerinden arındırılmıştır. Pocket, konsantrasyonu geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

SimpleMind – Zihin haritalama

SimpleMind düşünceleri yapılandırma, analiz etme ve sunma sürecini basitleştiren, Windows, Mac, iOS ve Android uyumlu platformlar arası olağanüstü bir zihin haritalama uygulamasıdır.  SimpleMind, konu dalları oluşturma, konu metinlerini düzenleme, konuyu serbestçe hareket ettirme, konu dallarını döndürme ve birden çok öğe seçme gibi temel özelliklerden oluşur.

Skype – Video görüşme

Skype birebir ve grup audio ve görüntülü görüşme uygulamasıdır. Ayrıca anlık mesaj gönderme, dosya paylaşma ve video konferans olanağı sunar. Skype tüm cihazlarınızla uyumludur.

StudyBlue – Bilgi kartları oluşturma ve paylaşma

StudyBlue iOS ve Android uyumlu bir bilgi kartı oluşturma ve paylaşma uygulamasıdır. StudyBlue öğretmen ve öğrencilerin hazırladığı 400 milyondan fazla bilgi kartı, not ve çalışma rehberleri ile en büyük kitle kaynaklı çalışma kütüphanesidir. StudyBlue Çalışma materyalleri hazırlayıp paylaşabilirsiniz, sınıf arkadaşlarınızdan önerilen çalışma içeriğini arayabilirsiniz, ilerlemeyi takip edebilirsiniz, hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz ve özel testler/quizler oluşturabilirsiniz.

Todoist – Görev yönetimi

Todoist küçük ekipler, bireyler ve profesyoneller için bir alışveriş listesinden işyerindeki büyük projelere kadar her şeyi yönetmek için kullanılabilecek bir görev yöneticisi yazılımıdır. Todoist ile her gün görev ekleyebilir ve tamamlayabilirsiniz. iOS, Android, Mac, Windows ve daha fazlası uyumludur ve ücretsizdir.

My Study Life – Öğrenci planlayıcısı

My Study Life öğrencilerin üniversite yaşamlarını takvimleri ile senkronize etmelerini sağlayan tüm cihazlarla uyumlu ücretsiz bir öğrenci planlayıcısı uygulamasıdır. My Study Life öğrencilerin tüm sınıflarını, dönüş programlarını, ödevlerini, revizyonlarını, görevlerini ve sınavlarını kolay bir şekilde düzenlemelerine ve ayrıca öğretmenler ve okullar için yeni işlevler eklemelerine yardımcı olur.

Kütüphanemiz bunları önerdi. Siz ne önerirdiniz? Görüş ve önerilerinizi e-postamız aracılığı ile bize iletebilirsiniz.