COVID-19 Sürecinde Uzaktan Eğitim-Öğretimi ve Akademiyi Destekleyen Yayıncılar ve İçerik Sağlayıcıları

Birçok yayınevi ve içerik sağlayıcısı, koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde uzaktan eğitim-öğretime geçiş yapmak durumda kalan eğitimcileri, öğrencileri ve akademisyenleri desteklemek üzere, ders kitapları, akademik kitap ve dergileri, arşiv dokümanları, videolar, eğitim teknolojileri vb. gibi eğitim materyallerini açık erişim olarak herkesin hizmetine sunmuşlardır.

Ayrıca yayıncı ve içerik sağlayıcıları, koronavirüs (COVID-19) araştırmalarına destek olmak üzere koronavirüs ile ilgili çeşitli bilgi kaynaklarını bir araya getirerek “Koronavirüs veya COVID-19 kaynakları ve araştırma merkezleri” oluşturmuş ve tüm araştırmacıların erişimine sunmuşlardır.

Bu kapsamda açık erişim olarak herkesin erişimine sunulan platform ve içerikleri aşağıda bulabilirsiniz.

NOT:

  1. Yeni eklenen kaynaklar ve içeriklerin takibi ve güncel bilgi için yayıncı web sayfalarını ziyaret etmenizi öneririz.
  2. COVID-19 sürecinde kütüphane ve bilgi hizmetlerimiz ile ilgili güncellemeleri buradan takip edilebilirsiniz.

Eğitim-Öğretimi Desteklemek Amacıyla Herkesin Erişimine Açılan Veritabanları ve İçerikler

EBSCO eBooks

EBSCO, EBSCO eBook Academic Collection koleksiyonunda yer alan ve Kütüphanemizce tek kullanıcılı erişim olarak sunulan birçok kitaba sınırsız erişim sağlamak için 400’den fazla yayıncı ile işbirliği yapmaktadır.

Ohio State Universtiy Press Monografları ve Ders Kitapları

Ohio State University Press çevrimiçi eğitim-öğretime geçen öğrenci ve eğiticilerine destek olmak üzere, birçok akademik monografi ve ders kitaplarını ücretsiz erişime açmıştır.

Project MUSE

Project MUSE birçok üniversite yayıncısı ve diğer katılımcı yayıncıların kitaplarına ve dergilerine ücretsiz erişim sağlamaktadır.

ProQuest Ebook Central

ProQuest, tek kullanıcılı ve üç kullanıcılı modeller dâhil olmak üzere, tüm kullanıcılar için Ebook Central kitaplarına sınırsız erişim sağlamak için yayıncılarla ortaklık yapmaktadır.

Science Direct/Elsevier Textbooks

Elsevier, çevrimiçi eğitim-öğretime geçen öğrenci ve eğiticilerinin yardımcı olmak üzere, Biyoloji, İşletme, Bilgisayar Bilimi, Mühendislik, Matematik, Tıp, Viroloji ve daha fazlası ile ilgili ders kitaplarını ücretsiz erişime açmıştır.

Koronavirüs Araştırmalarını Desteklemek Amacıyla Oluşturulan Birkaç “Koronavirüs Kaynakları ve Araştırma Merkezleri”