Açık Eğitim

Açık Dersler ve Alternatif Eğitim

Birçok üniversite ve eğitimsel içerik sağlayıcıları koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde uzaktan eğitim-öğretime geçiş yapmak durumunda kalan eğitimcileri ve öğrencileri desteklemek üzere, birbirlerinden farklı içerik türlerini farklı kapsam ve zaman dilimlerinde herkesin erişimine açmışlardır. Bununla birlikte çeşitli disiplinlerde birçok üniversite ve eğitimsel içerik sağlayıcısı kendi kendine öğrenmeyi ve yaşam boyu öğrenmeyi desteklemek üzere çeşitli ders ve ders kaynaklarını sürekli olarak ücretsiz ve açık erişimli olarak sunmaktadırlar.

Bu bölümde örgün akademiyi, alternatif eğitimi ve yaşam boyu öğrenmeyi destekleyen çeşitli açık ve ücretsiz dersler ve platformlar bulabilirsiniz. Pek çok platform kolay ve ücretsiz kayıt olmayı gerektirmektedir

Türkçe Açık Eğitim Kaynakları (AEK) Platformları ve Mikro-Öğrenme

TÜBA Açık Ders Malzemeleri

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) önderliğinde, Ulusal Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu (UADMK) ve çalışma grubu koordinasyonunda ile Kalkınma Bakanlığı (DPT) desteğiyle 2007 yılında Ulusal Açık Ders Malzemeleri projesi hayata geçirilmiştir ve 2012 yılına kadar 80 ders için açık ders malzemesi hazırlanmıştır.

YÖK Dersleri Platformu (Yükseköğretim Kurumları Dersleri)

YÖK Dersleri Platformu Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin öncülüğünde başlayan Türkiye’deki diğer yükseköğretim kurumlarının da katkılarına açık olan bir ulusal açık ders platformudur.  Bu platform 8 fakülte, 4 meslek yüksekokuluna bağlı çeşitli bölümlerin ders içeriklerine ilişkin PDF kitap, sunum ve/veya video kayıtlarını içermektedir. ODTÜ tarafından katkı sağlanan bazı dersler hariç YÖK derslerinin dili Türkçe’dir.

Türk Üniversitelerinin Açık Ders Malzemeleri

Türkiye’de açık ders kaynakları hazırlayan ve/veya İnternet üzerinden yayınlayan bazı üniversiteler aşağıda verilmektedir.

 1. Anadolu Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri (Akadema)
 2. Ankara Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri (@nkadem)
 3. Atılım Üniversitesi Açık Ders Kaynakları
 4. Başkent Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri
 5. Bilkent Üniversitesi “internet’teki dersler”
 6. Doğu Akdeniz Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri
 7. Gazi Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri (GÜADEM)
 8. Hacettepe Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri
 9. İstanbul Teknik Üniversitesi Herkese Açık Dersler (Ninova)
 10. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Açık Ders malzemeleri

Bilgeİş

Bilgeİş, 17 Aralık 2015 tarihinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finansal desteği ile hayata geçirilmiş bir projedir. Amaç, 100 adet dersi çevrim içi ve herkese ücretsiz olarak sağlayabilmektedir. Bilgi teknolojileri, programlama, bilgi güvenliğinden, dijital pazarlama, fotoğrafçılık,  iletişim becerileri, iş geliştirme, proje ve iş yönetimi, mesleki ve kişisel gelişime kadar farklı konularda interaktif dersler sunmaktadır. Öğretim dili Türkçe’dir.

Uluslararası Açık Eğitim Kaynakları (AEK) Platformları ve Mikro-Öğrenme

Üniversitelerin Açık Ders Malzemeleri

Dünya çapında açık ders kaynakları hazırlayan ve/veya İnternet üzerinden yayınlayan bazı üniversiteler aşağıda verilmektedir.

 1. Health Education Assets Library (HEAL)
 2. John Hopkins Bloomberg School of Public Health OCW Collection (JHSPH Open courseware)
 3. MIT OpenCourseWare
 4. Open Michigan
 5. Open Yale Courses
 6. Oxford University Open Education (OER & Podcasts)
 7. SUNY OER Courses
 8. TU Delft OpenCourseWare
 9. UC Irvine OpenCourseWare (UCI Open)
 10. UTS Open Free Taster Courses
 11. Penn State University Open Education Resources (OPEN.ED @PSU)

Eğitim Eğitim Kaynakları (AEK) Platformları  & Alternatif Eğitim

Academic Earth

Academic Earth, herkesin birinci sınıf bir eğitime erişmeyi hak ettiği öncülüyle başlatılmıştır ve 2009 yılından beri dünyanın en iyi üniversitelerinden – Berklee, California, Carnegie Mellon, Chicago, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, MIT, Michigan, New York, Oxford, Princeton, Stanford üniversiteleri gibi- ücretsiz çevrim içi üniversite dersleri koleksiyonu sunmaktadır.

ClassCentral: Ivy League Çevrim İçi Dersleri

Class Central, çeşitli üniversiteler tarafından sağlanan ücretsiz çevrim içi dersler için bir toplayıcı veritabanıdır. Sekiz İvy League okulu Dartmouth Koleji, Brown Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Cornell Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi ve Yale Üniversitesi – şimdi birçok disiplinde ve konuda 400’den fazla çevrimiçi ve ücretsiz ders sunuyor. İvy League okulu dersleri çoğunlukla İngilizce olmak üzere 5 farklı dilde verilmektedir.

edX

Harvard ve MIT tarafından kurulan edX platformu, en iyi üniversitelerden ve endüstri lideri şirketlerden 2500’den fazla çevrim içi derlser sunmaktadır.

Future Learn Kısa Çevrim İçi Dersler

Future Learn, en iyi üniversitelerden  50+ ücretsiz kısa çevrim içi ders ve profesyonel kuruluşlardan 50’den fazla ücretsiz kısa çevrim içi ders sunmaktadır. Farklı alanlarda ücretsiz güncellemelerin yer aldığı İşletme ve Yönetim, Yaratıcı Sanatlar ve Medya, Siyaset ve Toplum, Bilişim ve Bilgisayar Bilimi, Öğretim, Dil, Eğitim Becerileri, Psikoloji ve Akıl Sağlığı gibi çeşitli konularda basit kullanıcı hesabı üzerinden erişilebilir.

Lumen Learning & Boundless Dersleri (Lumen Boundless OER Courses)

Lumen LearningBoundless işbirliği ile çeşitli konularda açık lisanslı, yüksek kaliteli ve özelleştirilebilir dijital ders malzemeleri sunmaktadır.

Open Culture Ücretsiz Çevrim İçi Dersler

Open Culture, Stanford, Yale, MIT, Harvard, Oxford gibi en iyi üniversitelerden 1.300+ ücretsiz çevrim içi ders ve 1000’en fazla MOOC sunmaktadır. Bu çevrim içi ders koleksiyonu tarih, felsefe ve edebiyattan fizik, biyoloji, psikoloji ve bilgisayar bilimlerine kadar her şeyi öğrenmenizi sağlar.

Open Course Library

Washington topluluğu ve teknik kolejlerin Açık Ders Kütüphanesi (OCL), en çok katılım sağlanan 81 ders için ücretsiz olarak kullanılabilen, uyarlanabilen ve paylaşılabilen açık eğitim kaynakları (AEK) ile düşük ücretli yayıncıların materyallerinden yararlanır.

Open Education Consortium Courses

Açık Eğitim Konsorsiyumu 79 içerik sağlayıcısından 25.083’den fazla dersi izlemekte ve AEK dersleri için MERLOT AEK Arama Motorunu kullanmaktadır. AEK, öğretmenlerin ve öğrencilerin özgürce kullanmalarını, paylaşmalarını ve değiştirmelerini sağlayan açık lisanslı çevrimiçi eğitim malzemeleridir.

Open Learning Initiative (OLI)

Carnegie Mellon Üniversitesi’nin  Açık Öğrenme Girişimi (OLI), öğrenci etkinlik verilerini toplar ve dersleri iyi düzenlenmiş ve kullanıcı dostu bir biçimde sağlar. OLI Independent Learner Courses kanalıyla OLI, Sanatlar & İnsan Bilimleri, İşletme, Bilgisayar Bilimi & Programlama, Veri Bilimi ve Mantık, Dil ve Konuşma, Yaşam Bilimleri, Matematik ve Mantık, Fizik Bilimler & Mühendislik, Sosyal Bilimler ve Teknoloji & Tasarım gibi çeşitli konularda açık ve ücretsiz ve düşük maliyetli bağımsız ücretli dersler sunmaktadır.

Open Learning & UTS Open

Open Learning ücretsiz UTC Açık Dersleri sunmaktadır. UTS Open, Sydney Teknoloji Üniversitesi’nin kapsamlı lisansüstü programı ve endüstri bağlantılarından yararlanmaktadır.

Open University & OpenLearn

Açık ve uzaktan öğrenmede dünya lideri olan Açık Üniversite, Sağlık’tan, Spor, Psikolojiden Eğitim, Gelişim, Tarih, Sanat, İşletme, Toplum, Politika, Hukuk, Bilim ve Teknolojiye kadar 900+ ücretsiz kurs içeriği Açık Öğretim olarak sunmaktadır.

MERLOT

Öğrenme ve Çevrim içi Öğretim için Multimedya Eğitim Kaynağı-MERLOT, uluslararası eğitimciler, öğrenciler ve araştırmacılar topluluğu tarafından yönetilen on binlerce disipline özgü öğrenme materyali ve destek materyali ve içerik oluşturma araçlarına erişim sağlamaktadır.

Saylor Academy

Saylor Akademi, 100’ü tümüyle ücretsiz ve açık ders ve ders kitabı olmak üzere kanıtlanmış kalitede 317 kurs sunarak yeni beceriler geliştirmeye yardımcı olan kar amacı gütmeyen bir girişimdir. Saylor Akademi Youtube ve Saylor Akademi’nin ücretsiz çevrim içi ders listesi iyi organize edilmiş ve kolayca indirilebilmektedir.

AEK Arşivleri & Mikro-Öğrenme

AEK Arşivleri

AEK’ler, sesli ve video dersler, resimler ve çizimler, ders notları, ders planları, ders materyalleri, ders kitapları, yazılım araçları, etkileşimli öğretim materyalleri, indirilebilir dokümanlar, grafikler/fotoğraflar, metin / HTML vb. gibi çeşitli malzeme türlerinden ve farklı medya formatlarından farklı düzeylerde bilgi içerirler. Birkaç AEK arşivi aşağıda bulunmaktadır:

Google Digital Garage

Google, işletme ve kariyer geliştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış ve endüstri uzmanları, üst düzey girişimciler ve dünyanın önde gelen işverenleri tarafından onaylanmış bir dizi ücretsiz öğrenme içeriği sunmaktadır. Veri ve Teknoloji üzerine 46, Dijital Pazarlama üzerine 26 ve Kariyer Geliştirme üzerine 54 ders dahil olmak üzere 126 farklı ders/ modül vardır, burada bireysel modülleri seçebilir veya doğrudan giriş yapabilir ve tüm kursu baştan sona alabilirsiniz.

YouTube & Vimeo

YouTube ve Vimeo, milyonlarca Creative Commons (CC) lisanslı videoya ev sahipliği yapıyor. Burada açık eğitimi motive edebilecek ve destekleyebilecek bazı kanallar bulabilirsiniz.

Kütüphanemiz bunları önerdi. Siz ne önerirdiniz? Görüş ve önerilerinizi e-postamız aracılığı ile bize iletebilirsiniz.